Tanzanija sveikina Abdulrazaką Gurnah: Nobelio premija – šalies ir visos Afrikos pergalė

Abdulrazakas Gurnah / „Scanpix“ nuotr.
BNS
Šaltinis: BNS
AA

Tanzanijos vyriausybė pasveikino šių metų Nobelio literatūros premiją gavusį Zanzibare gimusį prozininką Abdulrazaką Gurnah, pavadindama šį laimėjimą šalies ir viso Afrikos žemyno „pergale“.

Zanzibaro saloje užaugęs ir 7-o dešimtmečio pabaigoje į Angliją kaip pabėgėlis atvykęs A.Gurnah yra jau penktas šia premija apdovanotas afrikietis.

„Jūs tikrai pateisinote savo profesiją, jūsų pergalė yra Tanzanijos ir Afrikos pergalė“, – vyriausybės atstovas paskelbė tviteryje.

Zanzibare 1948 metais gimęs ir Anglijoje gyvenantis A.Gurnah yra Kento universiteto profesorius. Jis yra parašęs 10 romanų, tarp jų „Rojų“ (Paradise), 1994 metais pretendavusį į prestižinę „Booker“ grožinės literatūros premiją.

2021 metų Nobelio literatūros premija skirta prozininkui Abdulrazakui Gurnah / „Scanpix“ nuotr.

Švedijos akademijos pranešime sakoma, kad A.Gurnah apdovanotas „už jo bekompromisį ir atjaučiantį skverbimąsi į kolonializmo padarinius ir pabėgėlio likimą prarajoje tarp kultūrų ir žemynų“.

„Jo romanai atsitraukia nuo stereotipinių aprašymų ir atveria mums akis į Rytų Afrikos kultūrinę įvairovę, nepažįstamą daugeliui kitų pasaulio šalių“, – pridūrė Nobelio fondas.

A.Gurnah Nobelio premijų interneto svetainei sakė, kad jį pribloškė skambutis iš Švedijos akademijos.

„Pagalvojau, kad tai pokštas, – teigė jis. – Tokie dalykai paprastai pasklinda prieš kelias savaites,.. todėl apie tai net nepagalvojau.“

Skaitykite daugiau