Tapybos paroda „Lietuviškojo modernizmo parafrazės“ – unikalioje Kauno vietoje
Balandžio 20 d., penktadienį, Kauno modernaus meno fondas (KMMF) atidarė parodą unikalioje Pop-up galerijoje Kaune. Paroda veiks iki gegužės 7 d.
„Tai pirma ir viena iš daugelio galimų iš KMMF kolekcijos sudėstytų mozaikų, pristatyta viešai“, – sako parodos kuratorė, menotyrininkė dr. Kristina Budrytė-Genevičė. Paroda atidaryta unikalioje Kauno vietoje – VDU bendrabučio „Baltija“ pastate, I aukšto parodinėje erdvėje. Ši istoriškai turtinga vieta kelioms savaitėms tampa XX a. lietuvių modernistų abstrakcijų namais.
Į parodos atidarymą sugužėjo gausus būrys kauniečių ir miesto svečių, norėjusių gyvai pamatyti dalį privačių kolekcionierių kolekcijos. Fondo atstovė Rugilė Andziukevičiūtė-Buzė džiaugėsi, kad galėjo pristatyti ne tik parodą, bet ir internetinę svetainę-online galeriją www.artkaunas.com. „Joje galima susidaryti bendresnį vaizdą arba atskirai panagrinėti kiekvieną autorių ar kūrinį, esantį kolekcijoje“, – sakė R.Andziukevičiūtė-Buzė.
Kauno modernaus meno fondas pristato Kaune sukurtus arba su Laikinąja sostine susijusius tapybos darbus. Parodai atrinkti dešimt žymių XX a. tapytojų darbų: Henriko Čerapo, Eugenijaus Varkulevičiaus-Varkalio, Ričardo Nemeikšio, Alfonso Vilpišausko, Raimundo Gailiūno, Arūno Vaitkūno, Antano Martinaičio, Vytauto Povilaičio, Laimos Drazdauskaitės ir Algio Skačkausko. „Kolekcija įvairi pavardėmis, kartomis, stiliais, sritimis, netgi lokacija, bet visus juos galima įpinti į XX a. modernizmo saitą ir ieškoti pradmenų iš tarpukario Kauno meno mokyklos šaltinio. Tokius skirtingus, istoriją menančius kūrinius galima sujungti nebent modernizmo parafrazėmis“, – parodos koncepciją pristatė menotyrininkė dr. K.Budrytė-Genevičė.
„Kaune tarpukariu subrandinta mokykla tapo XX amžiaus Lietuvos modernistinės dailės pagrindu. Atgimimo laikais dauguma tapytojų būrėsi į menininkų grupes, kurios garsiau ar tiksliau tuo metu išreiškė tapybines naujoves, nuostatas, leido pasijusti meno įvykių sūkuryje. Pavyzdžiui, dailininkas A.Skačkauskas priklausė grupei „24“, o A.Vilpišauskas, A.Vaitkūnas, kartu su parodoje pristatomais H.Čerapu, R.Nemeikšiu, R.Gailiūnu, sudarė grupę „Angis", – atidarymo metu kalbėjo parodos kuratorė.
Kauno modernaus meno fondas sukaupęs daugiau nei 100 tapybos, grafikos ir skulptūros kūrinių. Fondas jungia ne tik lietuvių modernistinės dailės kolekciją, bet ir sumuoja kitas kultūrines veiklas, brėžia naujas gaires. Šalia istorinių dailininkų paieškų, KMMF nuolat bendradarbiauja su šiuolaikiniais menininkais. Veikla plečiama nuo kūrinių įsigijimo iki meno kuratorystės, padedančios dailininkų kūrybos sklaidai: įvairių albumų leidyba, parodų organizavimas, kūrybos dokumentavimas ir kita.