Filmas „Tarp pilkų debesų“ kviečia žinomus žmones parodyti filmą savo mokyklai
Rūtos Šepetys romano „Tarp pilkų debesų“ motyvais sukurtas filmas kino teatruose jau sulaukė daugiau nei 200 tūkst. žiūrovų. Iš jų net penktadalį sudaro mokyklinio amžiaus žiūrovai. Filmo kūrėjai tiki, kad „Tarp pilkų debesų“ – paveiki istorijos pamoka, ir kviečia žinomus žmones padovanoti filmo seansą savo mokyklai.
„Padovanok filmo seansą savo mokyklai ir prisidėk prie Lietuvos istorijos išsaugojimo“. Tokiais žodžiais į žmones kreipiasi „Tarp pilkų debesų“ kūrėjai. Prie šios iniciatyvos jau prisijungė visame pasaulyje žinomi lietuviai – modelis Edita Vilkevičiūtė, ledo ritulininkas Dainius Zubrus, krepšininkas Jonas Valančiūnas, taip pat Kazickų Šeimos Fondas ir jo iniciatyva „Jaunimas gali“.
E.Vilkevičiūtė mokyklą baigė Kaune, D.Zubrus Elektrėnuose, o J.Valančiūnas – Utenoje. Nors visi šiuo metu gyvena ne Lietuvoje, jie patys susisiekė su savo mokyklų direktoriais ir organizuoja mokinių atvykimą į kino teatrus pasižiūrėti „Tarp pilkų debesų“.
„Labai džiaugiamės Editos, Dainiaus ir Jono iniciatyvumu bei tikimės, kad jų pavyzdžiu paseks ir kiti žmonės, jaunimui esantys autoritetai“, – sako filmo režisierius Marius Markevičius. Jis teigia, kad padovanoti seansą savo mokyklai labai paprasta: tereikia suderinti laiką su artimiausiu kino teatru bei mokyklos vadovybe.
„Žaviuosi režisieriaus Mariaus Markevičiaus gebėjimu net negyvenant Lietuvoje sukurti tokius puikius filmus, kurie skleidžią žinią apie Lietuvai svarbius įvykius čia ir visame pasaulyje. Idėja rodyti filmą Lietuvos mokyklų vaikams man labai patiko ir nedvejodama sutikau prisijungti. Labai džiaugiuosi, kad mano rajono jaunimas turės galimybę pamatyti filmą ir atsargiai prisiliesti prie to meto įvykių“, – sako E.Vilkevičiūtė.
Pamatęs „Tarp pilkų debesų“ premjeros metu, ledo ritulininkas Dainius Zubrus taip pat neabejojo: „Filmas pasakoja sudėtingą lietuvių trėmimo į Sibirą istoriją, bet daro tai jaunimui suprantama kalba. Tiesiogiai išgyvenusiųjų tremtį ir galinčių apie tai papasakoti žmonių nebe tiek daug, turime pasirūpinti, kad jaunoji karta nepamirštų istorijos. Filmas – puiki priemonė“.
Jam pritaria ir filmo režisierius M.Markevičius: „Išleidus filmą Lietuvoje mane labiausiai nudžiugino jaunimo reakcijos. Dalyvavau mokiniams skirtuose seansuose ir mačiau, kokie jie įsitraukę, kiek daug norėdavo sužinoti. Šį filmą sukūrėme ne tik tam, kad pagerbtume išgyvenusius tremtį. Mūsų tikslas – kad ateities kartos šios istorijos neužmirštų“.
Kad „Tarp pilkų debesų“ įkvepia mokinius domėtis savo prosenelių, senelių istorija, paliudija ir šešiolikmečio Nojaus žodžiai filmo kūrėjams: „Ačiū už filmą, jis buvo beprotiškai reikalingas, nes jau buvom praradę ryšį su savo istorija“. Jis kartu su beveik 500 bendramokslių iš Vilniaus Užupio gimnazijos filmą pamatė vos jam pasirodžius kino teatruose.
Po seanso Užupio gimnazijos mokiniai svarstė, kad mokyklose tremties temai galėtų būti skirta daugiau dėmesio. Gimnazijos istorijos mokytoja V.Navickienė aiškino, kad mokykloje tremties tema tikrai nėra pamiršta – apie tai kalbama ir per pilietiškumo, ir per istorijas pamokas, tačiau jauni žmonės, nematę sovietmečio, neretai labai sunkiai jį supranta. „Kai jauni žmonės nueina į Okupacijų ir laisvės kovų muziejų ar IX Fortą, jie būna šokiruoti. Jiems tai nesuvokiami dalykai, tačiau jie tuo tikrai labai domisi“, – sakė Užupio gimnazijos mokytoja.
Rūtos Šepetys romano motyvais sukurtas filmas „Tarp pilkų debesų“ – jau visuose Lietuvos kino teatruose. Filme vaidina užsienio ir lietuvių aktoriai: Bel Powley („Paauglės dienoraštis“, „Wildling“, „White Boy Rick“), Lisa Loven Kongsli („Force Majeure“, „Nuostabioji moteris“), Sophie Cookson („Kingsman“), iš „Vikingų“ serialo pažįstamas Peter Franzén, geriausiu JAV serialu „Auksiniuose gaubliuose“ pripažinto „Mr.Robot“ aktorius Martin Wallström, Aistė Diržiūtė, Gabija Jaraminaitė, Darius Meškauskas, Ramūnas Cicėnas ir kiti.
Filmą iš dalies finansuoja Lietuvos kino centras prie LR Kultūros ministerijos.