Tarptautinė Vaikų gynimo diena Lietuvoje – paramos vakaras „Už kiekvieną vaiką“ ir Vaikų teisių konvencijos 30-metis
UNICEF su ypatinga nuotaika pasitinka Birželio 1-ąją, Vaikų gynimo dieną. Šiais metais UNICEF su partnere TV3 surengs tradicinį UNICEF paramos vakarą „Už kiekvieną vaiką“ – renginys yra skirtas JT Vaiko teisių konvencijos 30-mečiui paminėti ir didinti informuotumą apie aktualiausius klausimus, su kuriais susiduria vaikai visame pasaulyje bei pritraukti tam reikiamas lėšas.
Šį vakarą ves dvi ypatingos vedėjos. Jų nuotraukas pridedame kviesdami ne tik pabandyti nuspėti, kas jos tokios, bet svarbiausia pamąstyti apie JT Vaiko teisių konvencijos esminę idėją – kad vaikai nėra tik maži žmonės, kurie priklauso juos mokantiems tėvams ar kitiems suaugusiems. Kaip tik atvirkščiai, jie yra žmonės ir asmenybės su savo teisėmis. Konvencija teigia, kad vaikystė, trunkanti iki 18 metų, ir suagusio žmogaus gyvenimas yra atskiri dalykai. Tai ypatingas laikas, kurio metu vaikui būtinas saugumas, kad jis galėtų augti, mokytis, žaisti, vystytis ir pasiekti savo potencialą.
Tarptautinė vaikų gynimo diena – tai linksma diena, siunčianti rimtą žinią apie vaikų rūpesčius visame pasaulyje. Šią dieną UNICEF sudaro progą vaikams perimti svarbius suaugusiųjų vaidmenis – tradicinio šventinio UNICEF ir TV3 vakaro vairą taip pat perims vaikai.
„Tai turbūt smagiausia Vaikų dienos dalis – vaikai ir jaunuoliai gali patyrinėti savo teises žaidimo forma ir geriau suprasti, kaip vyksta svarbių sprendimų priėmimas. Be to, jie gali išsakyti savo rūpesčius ir pasiūlymus,o suaugusieji ir sprendimų priėmėjai į tai įsiklauso ir netgi įgyvendina vaikų idėjas“, – pasakoja UNICEF Lietuva vykdomoji direktorė Jovita Majauskaitė–Staniulėnė.
Pasak jos, vaikai, susidomėję rimtais dalykais, dažnai išgirsta atsakymą – „suprasi, kai užaugsi“. Tačiau vaikai nuveikia neįtikėtinus dalykus – gelbsti gyvybes, kovoja už pabėgėlių teises ir planetos išsaugojimą, grumiasi už šeimų išsaugojimą ir mergaičių švietimą šalyse, kuriose tai vis dar yra problema.
„Priešakinėse pilietinių iniciatyvų gretose atsidūrę vaikai apdovanojami solidžiomis tarptautinėmis premijomis, bet svarbiausia – ne šie įvertinimai, o tai, kad vaikų balsas gali būti girdimas ne mažiau nei suaugusiųjų – politikų, sprendimų priėmėjų ir kitų“, – pažymi J. Majauskaitė–Staniulėnė.
Šį vakarą UNICEF paaramos vakare Jūs pamatysite unikalius, specialiai šiam vakarui sukurtus pasirodymus. Šioje scenoje išvysite geriausius šalies daininkus Justę Arlauskaitę - Jazzu, Džordaną Butkutę, Jurijų Veklenko, Rafaelį Karpį ir daugelį kitų. Jūs pamatysite išskirtinius Eurovizijos nugalėtojų, švedų Lorreen ir Mans Zelmerlow, lietuvių Justės Arlauskės-Jazzu, Karolinos Meschino ir kunigo Ričardo Doveikos įspūdžius iš Unicef misijų. Ir visa tai tik tam, kad dar kartą visi garsiai ištartume – už kiekvieną vaiką.
Apie JT Vaiko teisių konvenciją
Jungtinių Tautų Vaiko teisių konvencija yra UNICEF veiklos pagrindas. Tai – išsamiausias kada nors sudarytas vaiko teisių dokumentas ir plačiausiai ratifikuota tarptautinė žmogaus teisių sutartis pasaulio istorijoje. Šis dokumentas padėjo pakeisti vaikų gyvenimus visame pasaulyje. O šie metai – Vaiko teisių konvencijos 30-metis – yra ypač svarbūs, todėl UNICEF ragina pasaulio lyderius įsipareigoti padėti vaikams ir jaunuoliams įveikti kylančius naujus iššūkius bei efektyviai panaudoti šiuolaikinio pasaulio siūlomas naujas galimybes.
1989 m. priimta Jungtinių Tautų Vaiko teisių konvencija – išsamiausias kada nors sudarytas vaiko teisių dokumentas ir plačiausiai ratifikuota tarptautinė žmogaus teisių sutartis pasaulio istorijoje. Ji skelbia, kad kiekvienas vaikas – nepaisant jo rasės, lyties, religijos, kalbos, sugebėjimų ar bet kokio kito aspekto – turi savo teises.
Konvencija sudaryta iš 54 straipsnių, kurie apima visus vaiko gyvenimo aspektus ir išdėsto pilietines, politines, ekonomines, socialines ir kultūrines teises, priklausančias visiems pasaulio vaikams. Dokumente taip pat nurodoma, kaip suaugusieji ir šalių vyriausybės turi bendradarbiauti, siekdami užtikrinti, kad visi vaikai galėtų šiomis teisėmis naudotis.
Apie UNICEF
UNICEF dirba, kad užtikrintų kiekvieno vaiko teises ir gerovę. Kartu su partneriais mes dirbame 190 šalių ir teritorijų, kad šį įsipareigojimą paverstume tikrove. Ypatingą dėmesį skiriame labiausiai pažeistiems ir pamirštiems vaikams, kad pagalba pasiektų visus vaikus ir visur.
UNICEF negauna jokio finansavimo iš Jungtinių Tautų ir visiškai priklauso nuo savanoriškų aukų. Tapkite nuolatiniu Unicef rėmėju – siųskite SMS numeriu 1469 įrašę žodį VAIKAMS. Parama 3 eurai per mėnesį.