Tėčio kapą aplankyti atvykusi Violeta Baublienė išvydo kelio užtvarą – įleidžia tik savaitgaliais

Violeta Baublienė / Rokantiškių kapinės / Domanto Umbraso / LRT nuotr. ir V.Baublienės kadras
Violeta Baublienė / Rokantiškių kapinės / Domanto Umbraso / LRT nuotr. ir V.Baublienės kadras
Šaltinis: Žmonės
A
A

Laidų vedėja Violeta Baublienė, nusprendusi aplankyti mirusio tėčio kapą, susidūrė su netikėta situacija: Vilniaus Rokantiškių kapinėse penktadienį apsilankyti nutarusi moteris sužinojo, kad paprastomis dienomis įvažiuoti į kapinių teritoriją galima tik laidotuvių atveju, o laisvas įvažiavimas leidžiamas tik savaitgaliais.

Penktadienį V.Baublienė nusprendė aplankyti mirusio tėčio kapą Rokantiškių kapinėse – tądien išpuolė jo gimimo dienos data, diena pasitaikė lietinga ir, anot moters, ji nusprendė aplankyti tėčio kapą.
 
Nuvykusi į Rokantiškių kapines V.Baublienė pamatė kelio užtvarą – šalia buvusi darbuotoja paaiškino, kad pagal naujai įvestą tvarką kapinių lankymas įvažiuojant į teritoriją darbo dienomis, esą, uždraustas, tačiau įvažiuoti su automobiliu galima savaitgaliais.
 
Tokie ribojimai sutrikdė V.Baublienę – feisbuke apie incidentą papasakojusi moteris šia patirtimi sutiko pasidalinti ir su Žmonės.lt skaitytojais.
Violeta Baublienė
Violeta Baublienė / Audriaus Burbos nuotr.
„Vakar buvo labai pikta. Šiandien mažiau, bet absurdas nemenkas. Kad Vilniaus miesto savivaldybė jau erzina vilniečius neįtikėtinais sprendimais, kaip ir aišku. Prie to prisidėjo dar vienas miesto gyvenimui „naudingas“ nutarimas. Knisau Savivaldybės puslapį, neradau jo, gal neatidžiai knisau, anyway. Naujas potvarkis susijęs su kapinėmis. Bent jau Rokantiškių tikrai.

Jau vakar galvojau „iš zlasties“, kaip sakydavo baba, tas kapinių būdeles sugriausiu. Atvarau į kapus paverkt, o jei rimtai, buvo tėčio gimtadienis, galvoju, lyja, liūdna, reikia pasveikinti, pasikalbėti. Ir ką? Šlagbaumas. Moterytė atsidarė būdelės langelį, sako, negalima šiokiadienį.

- Kaip kaip?
- Tik savaitgalį. Šiokiadieniais prašom tik laidoti ir kapus statybininkai gali tvarkyti, lankyti niekaip.
- Kodėl?
- Toks Savivaldybės nutarimas. Buvo jau čia ir televizija, ir laidą darė, man tai negaila, važiuokit, bet mes kovojame su žmonėmis kasdien, neleidžiam, ir visi mus keikia. Bet ne mes taip sugalvojome.
- O kokia to prasmė?
- Nežinom…

Tai vakar putojau visaip, o šiandien suprantu kitaip. Taigi čia – žmogaus teisių pažeidimas. Miesto galvos, kokią teisę turite riboti kapų lankymą šiokiadieniais. Reguliuoti kada žmogui norisi paverkt ant kapelio, ar patvarkyt gėles, lapus. O kaip babytėms, kurios vasarą į kapus varo kaip į sodus, tik kojos sunkiai neša, kažkas atveža, o kaip žmonėms su negalia, kurie gal trečiadienį nori saviškius aplankyti? Gerai, jei kapas arti tvoros, nuėjai kojomis, ir tiek. O jei aukštai kalnelyje?

Kitas dalykas, aplink kapą kapinių administracija net šapelio nesurenka. Reikia pačiam tupinėti. Laidodamas žmogų turi susimokėti. Ir šiaip ar matėte kokiuose pasaulio kapuose, kad neleistų ateiti ne šeštadienį?

Jei kas susidūrė ir atrodo prasminga keisti reguliavimą, pasakykite, ar valdžiai nelaikas atsižvelgti į žmogaus, dar gyvo ir jau nelabai, interesą?

P.S. Parašiau ir vėl kraujas užvirė. Dar pridursiu. Kiekvienu atveju žmogaus veiksmas turi turėti prasmę arba naudą. Šiuo atveju kam nuo to pagerėjo gyvenimas ir kam kokia radosi nauda?“ – nemalonia patirtimi dalijosi V.Baublienė.

Savivaldybė pateikė paaiškinimą

V.Baublienei šia patirtimi pasidalijus feisbuke, netruko pažirti komentarų. Žmonės stebėjosi tokia tvarka ir kėlė klausimus, kaip taip gali būti ir kokia viso to logika.

Į įsiplieskusią diskusiją sureagavo ir Vilniaus miesto savivaldybės atstovai – jie dėl situacijos pateikė savo komentarą.

„Lankytojams kapai atviri. Kapų prižiūrėtoja ar prižiūrėtojas nepraleido į teritoriją automobilio. Tais atvejais, kai kapų lankyti atvyksta sunkiau judantis žmogus, reikia atsivežti žemių ar kitų darbui reikiamų priemonių, kapų administracija lankytojus įleidžia.

Sunku patikėti, bet užkardas kapinėse atsirado dėl to, kad gyventojai atveždavo ir palikdavo ne šiaip šiukšlių, o padangas, nenaudojamą buitinę techniką.

Dar kartą priminsime kapų administracijai, kad kiekvieną situaciją reikia vertinti individualiai ir senjorus ar sunkiai judančius asmenis įleisti be svarstymų.

Suprantama, kad kapinių teritorija didžiulė, bet norėtųsi jose palaikyti tvarką ir rimtį, ir kad galėtume su brangiais žmonėmis pabūti nezujant automobiliams aplink.“