Teisininkas atsako. Atsakomybė dėl vairavimo išgėrus – esminiai pokyčiai

Vairuotojas. / Fotolia nuotr.
Vairuotojas. / Fotolia nuotr.
Šaltinis: jankauskas.eu
A
A

Nuo 2017 m. sausio 1 d. įsigaliojo Administracinių nusižengimų kodeksas (ANK), kuris pakeitė daugiau kaip 30 metų galiojusį Administracinių teisės pažeidimų kodeksą (ATPK). Kartu su naujojo kodekso pasikeitimu, be kita ko, pasikeitė ir atsakomybė už vairavimą išgėrus. Trumpai pristatysime keletą esminių pokyčių.

Atsako „Jankauskas ir partneriai“ advokatų profesinės bendrijos advokatas Justas Jankauskas

Visų pirma, pasikeitė atsakomybė už neblaivumo ar apsvaigimo nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų patikrinimo vengimą arba alkoholio ar narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimą iki patikrinimo.

Advokatas Justas Jankauskas.
Advokatas Justas Jankauskas. / Asmeninio archyvo nuotr.

Iki šiol galiojusiame ATPK 126 str. buvo numatyta, kad neblaivumo patikrinimo vengimas, taip pat alkoholio vartojimas po eismo įvykio iki jo aplinkybių nustatymo – užtraukia baudą vairuotojams nuo 579 iki 868 eurų su teisės vairuoti transporto priemones atėmimu nuo dvejų iki trejų metų arba administracinį areštą nuo dešimties iki trisdešimties parų su teisės vairuoti transporto priemones atėmimu nuo dvejų iki trejų metų, o apsvaigimo patikrinimo vengimas, taip pat narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimas po eismo įvykio iki jo aplinkybių nustatymo – užtraukia baudą vairuotojams nuo 289 iki 868 eurų su teisės vairuoti transporto priemones atėmimu nuo vienerių iki trejų metų arba administracinį areštą nuo dešimties iki trisdešimties parų su teisės vairuoti transporto priemones atėmimu nuo dvejų iki trejų metų.

Dabar galiojančiame ANK 422 str. yra numatyta sąlyginai griežtesnė atsakomybė už neblaivumo ar apsvaigimo nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų patikrinimo vengimą arba alkoholio ar narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimą iki patikrinimo, t. y. numatyta, kad:

  • Neblaivumo ar apsvaigimo nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų patikrinimo vengimas arba alkoholio ar narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimas iki patikrinimo užtraukia baudą vairuotojams nuo 1000 iki 2000 eurų.
  • Už neblaivumo ar apsvaigimo nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų patikrinimo vengimą arba alkoholio ar narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimą iki patikrinimo privaloma skirti teisės vairuoti transporto priemones atėmimą nuo vienų iki ketverių metų.

Antra, pasikeitė atsakomybė už vairavimą esant vidutiniam (nuo 1,51 iki 2,5 promilės) arba sunkiam (nuo 2,51 promilės) girtumui. Iki šiol transporto priemonių vairavimas, esant vairuotojams neblaiviems, kai nustatomas vidutinis (nuo 1,51 iki 2,5 promilės) arba sunkus (nuo 2,51 promilės ir daugiau) neblaivumo laipsnis, neblaivumo patikrinimo vengimas, taip pat alkoholio vartojimas po eismo įvykio iki jo aplinkybių nustatymo – užtraukė administracinę atsakomybę – tik baudą vairuotojams nuo 579 iki 868 eurų su teisės vairuoti transporto priemones atėmimu nuo dvejų iki trejų metų arba administracinį areštą nuo dešimties iki trisdešimties parų su teisės vairuoti transporto priemones atėmimu nuo dvejų iki trejų metų.

Nuo šiol vairuotojams, kurių kraujyje bus rasta daugiau nei 1,5 promilės alkoholio, grės nebe administracinė, o baudžiamoji atsakomybė, t. y. vairavimas, kai vairuotojo kraujyje buvo daugiau nei 1,5 promilės alkoholio, laikomas nusikalstama veika, grės teistumas, asmuo patrauktas baudžiamon atsakomybėn įgys nuteistojo statusą.

Lietuvos Respublikos Baudžiamajame kodekse (BK) kartu su ANK, nuo 2017 m. sausio 1 d. įsigaliojo nuostata (BK 281 str. 7 d.), kad „Tas, kas vairavo kelių transporto priemonę arba mokė praktinio vairavimo būdamas apsvaigęs nuo alkoholio, kai kraujyje buvo daugiau nei 1,5 promilės alkoholio, baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki vienerių metų“, kartu detalizuojant, kad kelių transporto priemone yra visų rūšių automobiliai, traktoriai, kitos savaeigės mašinos, troleibusai, motociklai ir kitos mechaninės transporto priemonės.

Trečia, pasikeitė dalis baudų dydžių, susijusių su vairavimu apsvaigus. Pavyzdžiui, nuo sausio 1 d. vairuotojai (išskyrus tam tikras grupes), kuriems buvo nustatytas lengvas neblaivumas (daugiau negu 0,4 promilės, bet ne daugiau negu 1,5 promilės), bus baudžiami nuo 300 iki 450 eurų (buvo 289–434 Eur); transporto priemonių vairavimas, kai tai daro pradedantieji vairuotojai būdami neblaivūs (nustatytas lengvas neblaivumas (daugiau kaip 0 promilių, bet ne daugiau negu 0,4 promilės), užtraukia baudą vairuotojams nuo 230 iki 300 eurų (buvo 231–289 Eur).

Ketvirta, išplėsta atsakomybė už praktinį mokymą esant neblaiviam. Iki šiol ATPK numatė, kad praktinis vairavimo mokymas, vairavimo instruktoriui esant neblaiviam, apsvaigusiam nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų, neblaivumo ar apsvaigimo patikrinimo vengimas, taip pat neblaivumas ar apsvaigimas nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų po eismo įvykio iki jo aplinkybių nustatymo, užtraukia baudą vairavimo instruktoriui nuo 144 iki 289 eurų su teisės vairuoti transporto priemones atėmimu nuo vienuolikos mėnesių iki vienerių metų vieno mėnesio.

ANK numatyta griežtesnė atsakomybė už mokymą vairuoti esant išgėrus ne tik vairavimo instruktoriui, bet ir kitiems asmenims (pavyzdžiui, mokantiems šeimos narį):

  • Praktinis vairavimo mokymas, kai tai daro neblaivūs (nustatytas lengvas neblaivumas (daugiau negu 0,4 promilės, bet ne daugiau negu 1,5 promilės) vairavimo instruktoriai ar šeimos narį mokantys vairuoti asmenys arba asmenys, apsvaigę nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų, taip pat neblaivumo ar apsvaigimo patikrinimo vengimas arba alkoholio, narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimas iki patikrinimo užtraukia baudą vairavimo instruktoriams ar šeimos narį mokantiems vairuoti asmenims nuo 150 iki 300 eurų.

Penkta, paminėtina tai, kad ilgėja administracinių nuobaudų skyrimo terminas. Iki šiol už pažeidimą gauta nuobauda vairuotojui galiojo vienerius metus, o nuo sausio 1-osios šis terminas ilgėja iki dvejų metų.

Šešta, kelių transporto priemonių vairuotojams, kurie pažeidė KET, kai už nusižengimą numatytas teisės vairuoti atėmimas, nebebus išduodami laikinieji leidimai.

Tai tik keletas esminių pasikeitimų. Detaliau susipažinti su įsigaliojusiu Administracinių nusižengimų kodeksu (ANK) galite Teisės aktų registre https://www.e-tar.lt/portal/index.html.

Turite klausimų? Siųskite teisininkui el.paštu ji24.lt@ji24.lt.

Daugiau aktualių temų rasite skiltyje „Teisininkas atsako“.