Tomas Petryla. Nori prisijungti prie #Ištrinkfacebook? Tai gal prisijunk ir prie #Ištrinkgoogle?
Prieš kelias savaites kilo duomenų nutekinimo skandalas, kuomet paaiškėjo, kad tyrėjo Aleksandro Kogano sukurtos programėles pagalba, kuria pasinaudojo 270 tūkst. žmonių, buvo surinkti duomenis ne tik apie programėlę parsisiuntusius žmones, bet ir apie jų draugus – iš viso apie 50 mln. socialinio tinklo „Facebook“ vartotojų.
Didžiojoje Britanijoje įsikūrusi kompanija „Cambridge Analytica“ netinkamai pasinaudojo šiais „Facebook“ vartotojų duomenimis savo reikmėms, tarp jų ir 2016 m. JAV prezidento rinkimų reklamai. Reikia pastebėti, jog kompanija buvo nusamdyta JAV prezidento Donaldo Trumpo rinkimų štabo. Kalbama ir apie tai, kad šie duomenys taip pat pasitarnavo Didžiosios Britanijos išstojimo iš ES kampanijai „Brexit“.
Po šių faktų išaiškėjimo, pasaulyje kilo visuotinis judėjimas #Ištrinkfacebook (angl. #Deletefacebook), kuriuo įvairūs žmonės ragino ištrinti savo anketas iš socialinio tinklo „Facebook“. Prie šio judėjimo prisijungė ir kai kurie pasaulyje gerai žinomi prekės ženklai bei asmenybės.
Savo paskyras socialiniame tinkle ištrynė „Tesla“, „Playboy“, „WhatsApp“ įkūrėjas Brianas Actonas ir kiti. Nors šis skandalas daugiausiai kilo dėl to, kad „Facebook“ renkami duomenys apie vartotojus buvo panaudoti netinkamai, daugelis vartotojų labiausiai susijaudino tik dabar, supratę, kiek daug duomenų apie juos turi „Facebook“. Pasigirdo kalbos, jog „Facebook“ priėjo liepto galą ir jiems gresia prarasti savo turėtą populiarumą. Esu linkęs manyti, jog šis judėjimas pasmerktas nesėkmei dėl kelių priežasčių.
Kokios „Facebook“ alternatyvos?
Pirmiausia, natūralu, kad žmonėms nutarus atsisakyti „Facebook“, poreikis komunikuoti išliktų, tad žmonės turėtų pradėti ieškoti tinkamiausių alternatyvų. Vienos iš tokių alternatyvų galėtų būti pasaulyje labai populiarios programėlės „Instagram“ ir „WhatsApp“. „Instagram“ yra viena labiausiai populiarėjančių nuotraukų ir vaizdo įrašų turinio dalinimosi programėlių, o „WhatsApp“ jau ir dabar yra vieną populiariausių susirašinėjimo programėlių. Tik yra viena problema. Tiek Instagram“, tiek ir „WhatsApp“ priklauso tam pačiam „Facebook“. Žinoma, pasaulyje yra ir kitų populiarių socialinių tinklų, tokių kaip „Twitter“, „Snapchat“ ar „LinkedIn“, tačiau šie visi socialiniai tinklai atstoja tik tam tikras, pagrindines „Facebook“ funkcijas arba yra tiesiog per daug nišiniai. Tad realios alternatyvos, kuri tiktų daugumai žmonių, šiai dienai tiesiog nėra.
O kaip dėl #Ištrinkgoogle ?
Viename susitikime žurnalo „Verslo klasė“ redaktorius Aurelijus Katkevičius, paklaustas, kodėl nenaudoja „Facebook“, o naudoja „Google+“, pusiau juokaudamas atsakė, kad „Google“ ir taip apie jį žino viską dėl jo naudojamų įvairių „Google“ įrankių, tad geriau jam naudotis „Google“ aplinkos įrankius, o ne suteikti informaciją apie save dar ir „Facebook“.
Šis pavyzdys puikiai iliustruoja, kad yra kompanijų, kurios gali surinkti dar daugiau duomenų apie jus, nei „Facebook“. Tad gabūt #Ištrinkfacebook šalininkams reikėtų pagalvoti ir apie tai, jog reikėtų paskelbti akciją #Ištrinkgoogle, nes daugelis iš jūsų naudoja „Google“ paštą, kalendorių, socialinį tinklapį „Youtube“, atlieką paiešką „Google“ svetainėje, dar pridėkime besinaudojančius „Google+“, „Google Maps“, „Google Chrome“ ir pamatysime, kad „Google“ prieina prie dar didesnio duomenų kiekio. Jeigu esate pasiryžęs ištrinti savo „Facebook“ dėl to, kiek jie daug žino apie jus, ar būsite toks pat pasiryžęs ištrinti ir savo „Google“ paskyras?
Kodėl „Facebook“ ir „Google“ renkami duomenis yra gerai
Tiek „Facebook“, tiek ir „Google“ renkami duomenis pasitarnauja mums patiems, dažnai apie tai net nesusimąstant. Tarkime, jūs esate 25 metų vegetaras vyras, turintis antrąją pusę, tačiau dar neturintis vaikų. Įvairių apie jus kaupiamų duomenų pagalba jūs galite matyti reklamą, pritaikytą tik jums. Juk turbūt šiuo atveju nebūtumėte labai patenkintas, jei jums būtų reklamuojami mėsos produktai ar įvairūs naujagimiams skirti produktai. Ir atvirkščiai, galbūt visai apsidžiaugtumėte, jei pamatytumėte reklaminį pasiūlymą apie galimybę įsigyti romantišką apsilankymą SPA dviems už specialią kainą. Būtent apie jus renkami įvairūs duomenis ir padeda matyti įvairias reklamas, kurios yra unikaliai pritaikytos. Galbūt jūs to tiesiogiai ir nepastebite, tačiau juk daug geriau matyti tas reklamas, kurios jums galėtų būti aktualios, nei bet kurias.
Kodėl „Facebook“ ir „Google“ renkami duomenis yra blogai
Nors „Cambridge Analytica“ atveju niekas ir nepavogė tokių duomenų, kaip prisijungimų prie jūsų el. bankininkystės ar „Facebook“ prisijungimų slaptažodžių, tačiau net ir paprastesnių duomenų netinkamas naudojimas nėra gerai. Tai supranta ir pats „Facebook“ įkūrėjas Markas Zuckerbergas, tad ėmėsi įvairių veiksmų, kad toks netinkamas duomenų panaudojimas nepasikartotų. Netolimoje ateityje išgirsime dar ne vieną „Facebook“ pranešimą, kas daroma šia tema.. Žinoma, pats„Facebook“ savo noru neatsisakys rinkti ar kaupti įvairius duomenis, tačiau kontroliuojančios institucijos pasirūpins, kad šie procesai būtų kruopščiai prižiūrimi. Gali būti, jog bus prieita prie dar griežtesnių duomenų apsaugos ir disponavimo jomis taisyklių.
Ką reikėtų daryti?
Šiais laikais niekur negali būti 100 proc. saugus. Ką reikėtų daryti? Pirmiausia reikėtų galvoti savo galva. Galvoti, kokia informacija daliniesi socialiniuose tinkluose, kokius puslapius mėgsti, kokias programėles naudoji ir kokiais kitais neaiškiais dalykais juose užsiimi. Didžiulė problema yra tai, kad patys vartotojai patys dažnai nepagalvodami apie save atskleidžia per daug informacijos, kurią gali rasti bet kas, tad reiktų lavinti savo kritinį mąstymą ir nuolat pagalvoti, ar informacija tikrai reiktų dalytis.
Nematau galimybių, jog #Ištrinkfacebook judėjimas galėtų drastiškai sumažinti „Facebook“ vartotojų skaičių. Žinoma, visada atsiras žmonių, kurie ragins nenaudoti socialinių tinklų, atsiras ir tokių, kurie siūlys atsisakyti interneto, bet tai jau labiau primena knygų degintojus ir jų judėjimus. Tad žmonės, kaip naudojo „Facebook“, taip ir naudos.
Ką apie jus žino „Facebook“ ir „Google“?
Beje, tiek „Facebook“, tiek ir „Google“ leidžia kiekvienam vartotojui atsisiųsti informaciją apie tai, kokius duomenis apie jus jie turi. Kaip atsisiųsti turimus duomenis? Labai paprasta, tiesiog „Facebook“ svetainėje atsidarykite nustatymų skiltį, pasirinkite atsisiųsti savo „Facebook“ duomenų kopiją ir pradėkite archyvuoti. Visus pasirinktus duomenis atsiųs į jūsų el. paštą.
„Google“ aplinkoje tai padaryti taip pat labai paprasta – nueikite į „Google Takeout“, paspauskite žodelį „Kitas“ ir tuomet sukurkite archyvą. Visus apie jus turimus duomenis jums taip pat atsiųs į jūsų el. paštą. Tiesa, kol „Facebook“ ir „Google“ surinks visus duomenis gali praeiti kelios valandos ar net dienos.