Trakai pirmieji Lietuvoje įžiebė Kalėdų eglę iš saulės modulių: idėją pasiūlė D.Žeimytė-Bilienė

Trakuose įžiebta Kalėdų eglė iš saulės modulių / Trakų kultūros rūmų nuotr.
Trakuose įžiebta Kalėdų eglė iš saulės modulių / Trakų kultūros rūmų nuotr.
Šaltinis: Pranešimas spaudai
2022-12-12 01:06
AA

Trakai tapo pirmuoju miestu Lietuvoje, kuriame pastatyta ir įžiebta Kalėdų eglutė iš saulės modulių. Šią novatorišką, tvaraus energijos panaudojimo idėją Trakų rajono savivaldybei pasiūlė žurnalistė Daiva Žeimytė-Bilienė.

Trakai – žaliasis miestas, o tai įpareigoja prisitaikyti prie besikeičiančios situacijos ir ieškoti alternatyvos, todėl, pasitarus su saulės energetikos ekspertais, nuspręsta, kad šiemet miesto eglė pasirūpins energija pati, o joje naudojami saulės moduliai po švenčių ir toliau gamins energiją savivaldybės įstaigoms.

„Manome, kad Trakuose Kalėdų eglė būtinai turi būti papuošta šviečiančiomis girliandomis ir skleisti jaukumą, šventinę nuotaiką, tačiau brangstanti elektros energija vertė susirūpinti, kiek tai kainuos. Daug svarstyta apie patiriamą energetikos krizę ir taupymą šventiniu laikotarpiu, tačiau pagaliau buvo rasti sprendiniai. Kaip tik laiku pastebėjome žurnalistės Daivos Žeimytės-Bilienės socialiniuose tinkluose paskelbtą šaunią idėją, kad šiemet Kalėdų eglutės puošmenomis galėtų tapti saulės moduliai, kurie ne tik gamintų energiją, bet ir siųstų svarbią žinią pasauliui. Trakų rajono savivaldybė nusprendė, jog tokiai šiuolaikiškai eglei vietos tikrai atsirastų 700 metų jubiliejų švenčiančiame ir pokyčių nebijančiame mieste – Galvės ežero pakrantėje įrengtoje laisvalaikio erdvėje“, – rašoma Trakų rajono savivaldybės puslapyje.

Trakuose įžiebta Kalėdų eglė iš saulės modulių / Trakų kultūros rūmų nuotr.

Kalėdų eglė primena žaliaskarę, kasmet puošiančią miestą, tik yra kur kas modernesnė. Jai panaudota metalinė konstrukcija, kurios viduje sumontuota saulės moduliams reikalinga įranga sugeneruotai elektros energijai kaupti. Ant karkaso pritvirtinti laikikliai ir saulės moduliai.

Simboliška, kad ši unikali eglė, tapsianti ne vien pramoginiu, bet ir edukaciniu traukos objektu, iškilo būtent šiemet, kai Trakai švenčia savo 700-ąjį gimtadienį.

Moderniai, kai kurių akims – galbūt ir itin egzotiškai, atrodanti eglė yra savotiškas inžinerinis šedevras, sukurtas jėgas suvienijus net trims skirtingoms įmonėms. Saulės elektros energijos modulių eglė – ne toks jau ir paprastas statinys, teko nemažai pasukti galvą ir įveikti ne vieną iššūkį, griebiantis nestandartinių sprendimų.

Sudėtinga metalo konstrukcija

Metalinį karkasą eglutei gaminusi įmonė jam sunaudojo porą kilometrų vamzdžių. Eglutę sudaro 7 aukštai po 1,90 m, taigi, visa konstrukcija, neskaitant viršūnės, yra daugiau kaip 13 m. Pirmas aukštas sudarytas iš 15 kampų, antras – 12, trečias – 9, ir taip toliau iki viršutinio.

„Projektas buvo sunkus, visų pirma, dėl to, kad viską padaryti reikėjo greitai. Nebuvo lengva tvirtinti sunkias modulių plokštes – tvirtinimas galėjo būti tik paviršinis, todėl teko perdaryti specialius laikiklius, kad saulės baterijos būtų tvirtinamos iš vidaus. Iššūkį kėlė ir tai, kad eglė stovi pusiasalyje, kur siaučia vėjai, todėl reikėjo apskaičiuoti svorio paskirstymą pagal vėjo kryptis. Kad eglė neapsiverstų, ją laiko 6,5 tonos betoniniai blokai. Eglė stovės iki Trijų Karalių, o sausis, vasaris – vėjuotas metų laikas, todėl buvo svarbu užtikrinti, kad plokštės nenučiuožtų, nenukristų. Todėl viską užtvirtinom daug daugiau, negu reikia, kad tikrai būtų garantuotas saugumas“, – sakė įmonės direktorius Piotras Svežakovas.

Trakuose įžiebta Kalėdų eglė iš saulės modulių / Trakų kultūros rūmų nuotr.

Puošti plokščių negalima

„Kadangi konstrukcija naujoviška, eglutė netradicinė, kokios anksčiau nebuvo, buvo šiokių tokių iššūkių. Reikėjo pagalvoti, kaip padaryti, kad eglutė būtų tiek graži, tiek funkcionali. Ribotas vietų, kur galime puošti, skaičius. Pačių modulių plokščių mes puošti negalėjome: jeigu būtume apdėję jas lemputėmis, jos nebūtų atlikusios savo esminės užduoties – saulei pašvietus negalėtų generuoti elektros. Todėl visos plokštės liko atviros, o mes puošėme tas konstrukcijos vietas, kurių nepadengia plokštės. Eglutę sudaro 7 aukštai, kiekviename aukšte tarpeliai – skirtingi, vienur platesni, kitur siauresni, tad teko sugalvoti, kaip išdėlioti girliandas, kad atrodytų gražiai. Tai labai kruopštus darbas. Vietoj to, kad būtų puošę vieną didelę eglę, puošėme daug mažų tos eglės atkarpų, ir tai užėmė laiko“, – sakė už eglutės puošybą atsakingos įmonės direktorius Nerijus Chmieliauskas.

Tai – saulės energijos eglutė, todėl buvo pasirinkta saulės spalva – šilta baltai gelsva. Eglės viršūnę taip pat puošia stilizuota saulutė.

Trakuose įžiebta Kalėdų eglė iš saulės modulių / Trakų kultūros rūmų nuotr.

Pralenkia laiką

Baterija, gaminanti energiją, apšviečiančią Trakų eglutę, ypatinga tuo, kad masinė jos gamyba Lietuvoje bus pradėta tik kitąmet.

„Ši baterija unikali tuo, kad ji – prototipas, pirmasis toks surinktas įrenginys. Jau nuo kitų metų Lietuvoje, Vilniuje bus pradėta masinė šio įrenginio gamyba“, – sakė saulės modulius gaminančios įmonės direktorius Julius Sakalauskas.

Pasibaigus kalėdiniam laikotarpiui, modulius bus galima sėkmingai įrengti ant pasirinkto pastato stogo, kur jie bent 30 metų – tokiam laikui yra suteikiama garantija, – gamins elektros energiją.

Eglutę sudaro 42 dideli moduliai ir šiek tiek mažesnių, jų galia – apie 15 kW, tad Lietuvoje esančiomis sąlygomis jie gali pagaminti apie 15 tūkst. kilovatvalandžių per metus. Jei lygintume su namų ūkiu, tokio kiekio elektros energijos galėtų visiškai pakakti trims namų ūkiams.

Fotogalerija:

Trakuose įžiebta Kalėdų eglė iš saulės modulių (11 nuotr.)
+5