Treneris Ignas Bakėjus apie dietų ir sporto madas: „Dietomis netikiu ir nerekomenduoju jų laikytis“
Dažnai skaitome ir girdime apie madingas dietas, madingas sporto šakas ir madingą sveiką gyvenseną. Paklausinėjome, ką apie tai galvoja pirmasis Lietuvoje sertifikuotas treneris Ignas Bakėjus iš „Insanity“.
Ignai, ar pats tiki dietomis?
Aš pats dietomis netikiu ir niekam nerekomenduoju jų laikytis. Vietoje to, siūlau susirasti gerą ir patikimą mitybos specialistą, kad šis sudarytų mitybos planą, kuris būtų individualus, skirtas tik tam, konkrečiam žmogui.
Tai labai svarbu, nes tas pats mitybos planas vieniems žmonėms veikia, o kitiems ne. Be to, dietos padeda tol, kol jų laikomasi, o vėliau, tos pačios dietos nebuvimas, grąžina žmogų atgal į pradinę būklę.
Tad, jei nesate pasiryžę su ta pačia dieta gyventi 50 metų, vadinasi, ji neveiks.
Tai iš kur atsiranda tos visos populiarios dietos?
Dietų mados, mano manymu, yra labai individualu. Pavyzdžiui, viena mergina nusprendė pasilaikyti „super mega“ dietos, kurios prieš daugelį metų laikėsi kažkokia žinoma „žvaigždė“. Ir, besilaikydama jos, ta mergina dar ir pasportavo.
Kadangi tas santykis 80/20 puikiai veikia, o mergina nebuvo labai stipriai nutukusi, tai tam, kad ji pasikoreguotų kūno formas, jai labai daug pastangų nereikėjo, o pokytis buvo greitas ir akivaizdus. Tuomet ji dar gražiai nusifotografavo ir visi susižavėję jau nori tos įspūdingos dietos.
O jei ta dieta dar ir „ateina“ iš žinomo žmogaus, tai sukelia masinę psichozę. Štai iš čia ir atsiranda mada.
Kaip tos dietos ateina ir praeina?
Ateina ir praeina būtent todėl, kad tai, kas yra rutina, be pokyčių, yra neįdomu. Žmogus nuo rutinos pavargsta, jam atsibosta. Mityboje turi būti kažkas naujo kiekvieną dieną. Maisto kultas praeina tada, kai tai tampa nuobodu.
Kad jis nepraeitų, maistas turi skirtis, pavyzdžiui, mėnesį kasdien maitiniesi skirtingai, kažką kartais kartoji, įtrauki naujus patiekalus, ką nors pakeiti. Tai yra tas pats, kas namie valgyti prie to paties stalo – kaip ir viskas gerai, bet, jei turi galimybę tą stalą išsinešti į lauką, tai viskas būna visai kitaip ir maistą valgai jau su kita nuotaika.
Kaip geriausia žmogui pasirinkti sporto rūšį?
Geriausiai pataria savo srities specialistai. Jei turi galimybę, reikia pačiam daugiau pasidomėti apie konkrečią sporto rūšį: parašyti ar paskambinti treneriams, paskaityti forumuose, gal nueiti pačiam išbandyti. Tačiau gali būti, kad ilgai klaidžiosi, nemažai sužalosi save, kol surasi tą gerą trenerį, tą „savo“ sportą.
Būna atvejų, kai žmogus nueina į treniruotę kupinas entuziazmo, sportas jam patinka ir, nors mato, kad treneris prastai veda treniruotę, bet lanko jas toliau, nes nori užsiimti būtent tuo konkrečiu sportu. Tokiu atveju, tiesiog reikia pasidomėti daugiau ir įsivertinti, ko pats nori, gal pasidomėti, ar kažkas dar veda panašias treniruotes.
O ką daryti, jei žmogus pats nežino, ko nori?
Jei žmogus pats nežino, ko nori, bet turi viršsvorį, tada turi dominuoti kardio treniruotės. Pavyzdžiui, dvi treniruotės per savaitę kardio, tada viena jėgos, viena diena skiriama jogai, kad prasitampytų raumenys ir kūnas atsigauti po stipraus krūvio, na, ir dar vieną dieną galima skirti lengvam pabėgiojimui ar nesudėtingiems pilvo preso pratimams.
Sudėjus išeina, kad sportuojama 5-6 dienas per savaitę. Gali atrodyti labai daug, tačiau kardio treniruotė gali būti ir dviratis, ir plaukimas ar kitas sportas.
Ko reikia gerai formai palaikyti?
Gerai formai palaikyti užtenka ir tinkamo maisto. Jei žmogus sugeba valios pastangomis „užsiturbinti“ ir sveikai maitintis, tai jo forma gera – svoris krenta, kūnas grįžta į pradinę formą, viskas gerai. Bet be fizinio aktyvumo nėra raumenų tonuso. Juk būna taip, kad žmogus paima du prekybos centro maišus ir negali nueiti 200 metrų iki mašinos, nes trūksta raumenų jėgos ir ištvermės.
Arba, jei prireikia du vaikus nešti ant rankų, o jėgų nėra, apima dusulys. Jei esi lieknas, nes mityba subalansuota, bet nėra jėgų, tai dar nėra gerai. Būti įkalintam savo paties kūne – pats blogiausias dalykas. Todėl bent šiek tiek aktyvesnis sportas gali duoti labai daug naudos.
Netikrų madų dietoms ir sportui vaikytis nepatariantis Ignas kviečia į aktyvią madingą treniruotę mados festivalio FASHION VILNIUS, kuris vyks rugsėjo 11-13 dienomis, metu.