Treniruojame atmintį: paprastai ir veiksmingai

Atmintis / Vida Press nuotr.
Atmintis / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2015-08-21 19:28
AA

Grįžus po atostogų ar pervargus atrodo, kad galva prikimšta vatos: sunku greitai reaguoti, prisiminti smulkmenas, jaučiamės išsiblaškę ir apatiški. Ne, nereikia nei mintinai mokytis eilėraščių nei spręsti kryžiažodžių – viskas daug paprasčiau!

Nedirbdami raumenys atrofuojasi, o nuolatinė rutina verčia mūsų smegenis tinginiauti. Daug paprastų veiksmų atliekame automatiškai. Atrodo – kas čia tokio? Tačiau tuomet mūsų smegenys aptingsta ir sunkiai įsimename naują informaciją, skundžiamės prasta atmintimi ir sulėtėjusiu darbo tempu, nes veikiant automatiškai prastėja ryšiai tarp galvos smegenų ląstelių. Vienintelė išeitis – priversti savo smegenis dirbti: egzistuoja netgi toks terminas „neurobika“ (tarsi aerobika smegenims), kurio autorius neuromokslininkas Lawrence‘as Katzas.

Neurobika – tai reguliariai atliekami multisensoriniai pratimai, kuriais stimuliuojamos ir aktyvuojamos smegenų pusrutulių sritys. L. Katzas įrodė, kad nuolat vykdant tas pačias užduotis ar atliekant tuos pačius darbus, prastėja atmintis ir dėmesio koncentracija. Tačiau jei įprastus veiksmus atliksime kitu būdu, smegenų aktyvumas išaugs.

Mums reikia naujų įspūdžių – būtent jie priverčia atsisakyti senų stereotipų ir sukurti naujas, nestandartines situacijas. Pradėkime nuo smulkmenų – jei kiekvieną rytą pradedate kava, pakeiskite ją arbata ar sultimis. Arba gurkšnokite tą pačią kavą per šiaudelį!

Keli paprasti pratimai smegenims:

Išmokite dirbti abiem rankomis. Tai reikalinga tam, kad „įjungtumėte“ abu smegenų pusrutulius. Jei esate dešiniarankė, bus sunkoka išmokti rašyti kaire ranka, bet valgyti, valytis dantis, šukuotis – kur kas paprasčiau. 

Kairiarankė / Vida Press nuotr.

Išmėginkite naujus skonius. Net jei mėgstamoje kavinėje turite mėgstamiausių patiekalų, retkarčiais verta užsisakyti kažką naujo – ir kitur. Nebūtinai varlių šlaunelių, aišku. Dažnai žmonės save apriboja tokiomis nuostatomis: „nemėgstu japonų virtuvės ar „nekenčiu lietuviškų patiekalų“. Gal nemėgstate sušių, bet miso sriuba patiks? O lietuviška virtuvė – ne tik cepelinai, šatibarčiai ir bulvių plokštainis. Nauji skoniai, nauji kvapai, naujos spalvos – patikėkite, mums visiems to reikia. 

TAIP PAT SKAITYKITE: 9 idėjos, galinčios „perkrauti smegenis“

Dažniau užsimerkite ir „įjunkite“ kitus pojūčius. Pabandykite valgyti užsimerkę, išsirinkti gėles pagal kvapą ar apčiuopomis surasti kokį daiktą. Įsiklausykite į jus supančius garsus. Mes įpratome didumą informacijos gauti per regą, tad kiti pojūčiai dažniausiai snaudžia.

Kairiarankė / Vida Press nuotr.

Sujaukite daiktų tvarką. Nebūtina versti spintų – pakaks pertvarkyti darbo stalą ar stalčius – visas smulkmenas sudėliokite kitaip. O dar geriau paprašykite  kolegos – bus dar neįprasčiau, ypač jei esate užkietėjusi pedantė... Neįprasta tvarka privers pasukti galvą, kur ką rasti.

Pakeiskite interjerą. Tai nesąmoningai daro dauguma moterų, kai užsigeidžia „kažko naujo“. Galima tiesiog nusipirkti naujas užuolaidas ar staltiesę, sofos pagalvėles ar žvakidę – vaizdas namie jau bus kitoks. Patartina dažniau keisti mobiliojo melodiją ir kompiuterio ekrano užsklandą.

Kairiarankė / Vida Press nuotr.

Kitaip praleiskite atostogas. Ta pati šalis? Tas pats kurortas? Pasielkite kūrybiškiau: niekur nevažiuokite, o nuolat lankykite kultūros renginius, draugus, pabūkite gamtoje. 

Susiraskite naują hobį. Tai būtina, norint save nustebinti ir pasidžiaugti mažytėmis pergalėmis. Bent jau pradėkite piešti. Tik jokių „nemoku!” Tai sugeba visi.

Kairiarankė / Vida Press nuotr.

Keiskite maršrutą. Važiuokite ar eikite į darbą kitu keliu. Juk daugybę metų automatiškai vairuojate tomis pačiomis gatvėmis? Dėl to verta net šiek tiek anksčiau atsikelti ir gabaliuką kelio paėjėti pėsčiomis.

Fantazuokite. Įsivaizduokite, jog mintyse rašote romaną: detektyvinį ar meilės. Leiskite sau „nuklysti į lankas“, sugalvokite veikėjus ir veiksmą, plėtokite siužetą.

Kairiarankė / Vida Press nuotr.