Trumparegystę galima pažaboti dar vaikystėje: lietuviai gamina specialiai vaikams skirtus, technologiškai pažangius akinių lęšius

Trumparegystę galima pažaboti dar vaikystėje: lietuviai gamina specialiai vaikams skirtus, technologiškai pažangius akinių lęšius / Įmonės nuotr.
Trumparegystę galima pažaboti dar vaikystėje: lietuviai gamina specialiai vaikams skirtus, technologiškai pažangius akinių lęšius / Įmonės nuotr.
Šaltinis: Reklama
A
A

Trumparegystė – vienas dažniausių regos sutrikimų, su kuriuo susiduria kone trečdalis viso pasaulio gyventojų. Mokslininkai prognozuoja, kad ateityje trumparegystės atvejų tik daugės. Manoma, kad 2050-aisiais net 50 procentų žmonijos bus trumparegiai. Šis regos sutrikimas vis „jaunėja“ ir neretai yra diagnozuojamas net ikimokyklinio amžiaus vaikams.

Gera žinia ta, kad trumparegystės progresavimą galima pradėti valdyti jau nuo ankstyvo amžiaus, tačiau labai svarbu priemonių imtis kuo anksčiau. Lietuviai korekcinių lęšių gamintojai šiai problemai spręsti siūlo inovatyvų sprendimą – gamina specialius, būtent vaikams skirtus akinių lęšius.

Pritaikyti vaikų akims

Lietuviška korekcinių lęšių laboratorija ir gamykla „Bod Lenses“ neseniai pristatė inovaciją akinių lęšių rinkoje. Tai specialiai vaikams sukurti „Bod Lenses MYO Care“ lęšiai. Įmonės vadovas Vytautas Tuminas pasakoja, kad, pradėjus plačiau domėtis trumparegyste ir jos paplitimu, skaičiai šokiravo. Tai paskatino gaminti produktą, kuris padėtų užbėgti problemai už akių ankstyviausiose jos stadijose ir taip padėtų mažinti trumparegystės paplitimą.

„Su komanda supratome, kad norime spręsti ne tik trumparegystės pasekmes, gaminti akinius trumparegystę turintiems pacientams, bet ir prisidėti prie trumparegystės paplitimo mažinimo gamindami lęšius vaikams, kai trumparegystę pradėti valdyti yra lengviau ir efektyviau“, – sako V.Tuminas.

„BOD Lenses“ glaudžiai bendradarbiauja su aukštųjų technologijų atstovais – partneriais Ispanijoje, o kruopštūs klinikiniai tyrimai su „Bod Lenses MYO Care“ produktu truko penkerius metus. Siekta sukurti produktą, kuriuo būtų galima valdyti trumparegystės progresavimą jau ankstyvame amžiuje. Tam specialistai pasitelkė atitinkamus lęšių gamybos ir išpildymo sprendimus.

„Šių lęšių konstrukcija artima įprastiems vieno židinio lęšiams, tačiau juose įtrauktos dvi konkrečios sritys su teigiama pridėtine galia, kad būtų sukurtas miopinis defokusas išorinėse matymo zonose. Pridėtinė galia šiose lęšio zonose paskirstyta taip, kad sutaptų su tinklainės vietomis, kuriose retininės ląstelės yra labiau susikoncentravusios. Taip efektyviai mažinamas stimuliavimas, kuris skatina nepageidaujamą akies ašinio ilgio augimą“, – apie inovatyvaus produkto ypatybes pasakoja V.Tuminas.

Naujovė visame pasaulyje

Tokio tipo lęšiai, kurie ne tik padėtų matyti į tolį, bet ir žymiai sulėtintų trumparegystės progresavimą, yra itin naujas produktas ne tik Lietuvos, bet ir pasaulio rinkose. „Bod Lenses“ yra vienintelė lietuviška įmonė ir viena iš nedaugelio visoje Europoje, gaminanti tokio tipo lęšius būtent vaikams. Įmonės vadovas sako, kad šis revoliucinis produktas – vertas pasididžiavimo ir ateityje gali žymiai prisidėti prie trumparegystės ir jos komplikacijų mažinimo globaliu mastu.

Remiantis naujausiais tyrimais, manoma, kad trumparegystė taps viena iš pagrindinių nuolatinio aklumo priežasčių pasaulyje.

„Galvojant apie trumparegystės paplitimo mastą iš tiesų apima nerimas. Juk pagal mokslininkų prognozes, mažiau nei po trisdešimties metų maždaug 5 milijardai visos planetos gyventojų susidurs su trumparegyste. Ilgos valandos žiūrint į ekranus, mažai laiko gryname ore, netinkama mityba, aplinkos užterštumas, stresas – visi šie veiksniai daro neigiamą įtaką mūsų regėjimui. Šiuos lęšius siūlome galvodami ir apie socialinius aspektus. Mes galime dovanoti žmonėms regėjimą. Būdami technologiškai pažangūs, žiūrime į tokias inovacijas kaip į savo misiją gerinti žmonių gyvenimo kokybę. Nors ši technologija dar gana nauja, jau dabar akivaizdu, kad ateityje ji gali padėti reikšmingai sumažinti trumparegystės mastą“, – įsitikinęs V.Tuminas.

Svarbi kiekviena dioptrija

Kodėl taip svarbu kuo anksčiau pradėti stebėti ir valdyti trumparegystės progresavimą? Specialistai ne be reikalo sako, kad svarbi kiekviena dioptrija. Remiantis naujausiais tyrimais, manoma, kad trumparegystė taps viena iš pagrindinių nuolatinio aklumo priežasčių pasaulyje.

Tyrimai parodė, kad trumparegystės progresavimas viena dioptrija yra susijęs su 67 proc. didesne rizika susirgti miopine makulopatija. Tai dažniausia ir rimčiausia trumparegystės komplikacija, kuri yra pagrindinė negrįžtamo regėjimo praradimo priežastis. Taip pat, progresuojant trumparegystei, iki 3 kartų padidėja glaukomos ir iki 44 kartų padidėja tinklainės atšokos rizikos.

Būtent dėl šios priežasties itin svarbus dėmesys vaikų ir paauglių akims, mat įrodyta, kad vaikystėje pristabdžius trumparegystės progresavimą viena dioptrija, rizika susirgti miopine makulopatija gali sumažėti net 40 procentų.

Veiksmingumas įrodytas tyrimais

Nors rinkoje siūloma įvairių vaikams pritaikytų akinių lęšių, „Bod Lenses“ naudojama inovatyvi technologija leidžia ne tik koreguoti regą, bet, visų svarbiausia, žymiai sulėtinti trumparegystės progresavimą. Standartiniai lęšiai padeda vaikui gerai matyti, užtikrina regos komfortą, bet nepadeda tolimesniam trumparegystės valdymui.

Buvo atliktas klinikinis tyrimas, kurio tikslas – išanalizuoti ilgalaikį „Bod Lenses MYO Care“ lęšių veiksmingumą, lėtinant trumparegystės progresavimą. Tyrimą patvirtino Australijoje veikiantis „Brien Holden Vision Institute“.

Tyrimu buvo siekiama stebėti 94 kaukaziečių vaikų, esančių 7–14 metų grupėje, trumparegystės progresavimą. Vaikų buvo paprašyta visą laiką nešioti „Bod Lenses MYO Care“ lęšius, norint palyginti su kontroline panašaus amžiaus vaikų, nešiojančių standartinius vienažidinius lęšius, grupe.

Trumparegystės progresavimas buvo vertinamas po 6, 12–18 mėnesių, 2, 3 metų ir 4–5 metų nuo akinių nešiojimo pradžios. Tyrimo rezultatai parodė, kad „Bod Lenses MYO Care“ lęšiai sumažina trumparegystės progresavimą vidutiniškai 40 procentų.

Gydymas bus veiksmingas tik laikantis rekomendacijų

Pagrindinis skirtumas tarp vaikų ir suaugusiųjų trumparegystės diagnostikos bei gydymo yra tas, kad vaiko organizmas, kartu ir akys, vis dar auga, formuojasi.

„Esminis skirtumas tarp vaikų ir suaugusiųjų yra trumparegystės progresavimo greitis ir jos korekcijos būdai. Vaikams ir paaugliams trumparegystė progresuoja greičiau nei suaugusiems. Kadangi kūnas vis dar auga, akies obuolys gali pailgėti, dėl to gali padidėti trumparegystės laipsnis ir receptas vaikams gali keistis dažniau nei suaugusiesiems“, – paaiškina V.Tuminas.

Todėl siekiant suvaldyti šios akių ydos progresavimą labai svarbu ne tik teisingai dėvėti korekcinius akinius, bet ir reguliariai lankytis pas akių priežiūros specialistus. Čia itin svarbus ir tėvų vaidmuo – jie turėtų stebėti, kad vaikas nešiotų akinius taip, kaip nurodė gydytojas.

Ką reikėtų žinoti, vaikui pradėjus nešioti korekcinius akinius? Yra keletas svarbių taisyklių, kurių privalu paisyti, siekiant geriausių gydymo rezultatų.

	Trumparegystę galima pažaboti dar vaikystėje: lietuviai gamina specialiai vaikams skirtus, technologiškai pažangius akinių lęšius
Trumparegystę galima pažaboti dar vaikystėje: lietuviai gamina specialiai vaikams skirtus, technologiškai pažangius akinių lęšius / Įmonės nuotr.

Pasak V.Tumino, „Bod Lenses MYO Care“ lęšiai padės suvaldyti trumparegystės progresavimą, jei pacientai teisingai nešios akinius. Ką tik pradėjus juos nešioti, paciento akims gali prireikti 1–2 dienų prisitaikyti. Tai priklauso nuo akinių nešiotojo, tad normalu, jei, nešiojant teisingai, adaptacijos prie lęšių laikotarpis tęsis iki 2 savaičių. Tai visiškai normalu ir nereikėtų dėl to nerimauti.

Labai svarbu kasdien patikrinti, ar akinių rėmelio padėtis yra teisinga. Adaptaciniu laikotarpiu vaikas turėtų vengti važiavimo paspirtuku ar dviračiu, nesportuoti. Svarbu užtikrinti, kad korekciniai akiniai būtų nešiojami nuolat ir nusiimami tik einant miegoti ar užsiimant aktyvia fizine veikla. Pas akių priežiūros specialistą vaiką rekomenduojama vesti bent 1–2 kartus per metus, kad būtų įvertintas gydymo veiksmingumas ir, esant poreikiui, skiriamos korekcijos.

Geras regėjimas – kokybiško gyvenimo rodiklis

Nei vaikams, nei suaugusiems nereikėtų numoti ranka į savo akių sveikatą. Nors nedidelė trumparegystė paprastai neturi įtakos sveikoms akims, esant didelei gali išsivystyti patologinė trumparegystė, dėl kurios gali negrįžtamai pablogėti regėjimas ir jo jau negalima pakoreguoti akiniais ar kontaktiniais lęšiais.

Didelė trumparegystė apibrėžiama kaip -6,00 ar daugiau dioptrijų. Tokiu atveju, labai padidėja rimtų akių ligų rizika, tokių kaip glaukoma, miopinė makulopatija, katarakta, tinklainės atsiskyrimas, žvairumas. Gera žinia ta, kad laiku imantis gydymo priemonių, šios rizikos yra gerokai sumažinamos.