Trys pagrindiniai peršalimo simptomai: kaip išvengti komplikacijų?
Temperatūrai kritus žemiau nulio, vis daugiau žmonių kreipiasi į gydymo įstaigas ar skuba į vaistines skųsdamiesi bendraisiais peršalimo simptomais. Dažniausiai peršalus pažeidžiami kvėpavimo takai, tad apie kimbančią ligą greitai praneša gerklės skausmas, kosulys ar sloga. Specialistai pataria: suskubus gydyti pirmuosius simptomus, ligos eiga ir sveikimo procesas gali tapti kur kas lengvesnis.
Šeimos gydytoja Daiva Makaravičienė sako, jog šių metų peršalimas iš esmės nesiskiria nuo praėjusių metų peršalimo simptomų. Pacientus vargina galvos skausmas, bendras silpnumas, prakaitavimas, gerklės skausmas, perštėjimas, sausas kosulys, karščiavimas. Sunkesni simptomai gresia tada, jei liga komplikuojasi.
„Dažniausiai peršalimą sukelia virusai, tačiau kartais paprastas peršalimas komplikuojasi ir prisideda bakterinė infekcija – pacientams pasireiškia plaučių, ausies ar širdies raumens uždegimas“, – išskiria gydytoja D. Makaravičienė.
Ji pažymi, kad, atsiradus komplikacijoms, kai prisideda bakterinė flora, jau prireikia rimtos pagalbos – antibiotikų, kuriuos skiria gydytojas. Vis dėlto, tinkamai gydantis, rimtų komplikacijų ir antibiotikų tikrai galima išvengti.
„Svarbu profilaktika – teisingas darbo ir poilsio režimas, pilnavertė mityba, gilus miegas, teigiamos emocijos, organizmo grūdinimasis“, – sako gydytoja ir pataria, pajutus pirmuosius peršalimo simptomus, likti namuose ir laikytis lovos režimo, gerti daug žolelių arbatų, vartoti gerklę dezinfekuojančias pastiles. Greičiau sustiprėti ir pasveikti gali padėti ir vitaminai, ypač C, todėl gydytoja rekomenduoja į savo kasdienę mitybą įtraukti pakankamai vaisių ir daržovių.
Svarbiausi simptomai
„Eurovaistinės“ farmacininkė Rasa Keraitė sako, kad peršalimo ligos prevencija ir jos gydymas glaudžiai susijęs su paties žmogaus sąmoningumu, susidomėjimu ir supratimu. Ji antrina gydytojai, jog pajutus pirmuosius simptomus, reikėtų gerti kuo daugiau skysčių, pakankamai laiko skirti poilsiui bei stiprinti imuninę sistemą vitaminais – ypač naudingas vitaminas C, cinkas, selenas ir antioksidantai.
Perštinčią gerklę, kosulį ir slogą galima numalšinti pasitelkus ne tik medikamentus. Pavyzdžiui, pirmas ginklas prieš skaudančią gerklę – skalavimas.
„Skaudančios gerklės skalavimas šiltu ir sūriu vandeniu bent kelis kartus per dieną efektyviai palengvina skausmą ir mažina gerklės patinimą. Skalavimui galima naudoti ir medetkų, šalavijų užpilus ar propolio ekstraktą, kuris pasižymi stipriu antiseptiniu poveikiu“, – sako vaistininkė ir priduria, jog taip pat efektyvu vartoti pastiles ar purškiamuosius preparatus, kurie savo sudėtyje turi priešuždegiminių medžiagų.
Neretai kartu su gerklės skausmu, pacientus kankina ir sausas kosulys. Pasak R. Keraitės, paprastas būdas palengvinti kosulį – namuose atlikti inhaliacijas su druskos tirpalu, eteriniais aliejais ar mineraliniu vandeniu. Lengviau atsikosėti gali padėti ir skysčiai – kasdien reikėtų išgerti bent kelis puodelius čiobrelių, saldymedžių, raudonėlių ar raktažolių vaistinių arbatų.
Pasireiškus slogai ir apsunkus kvėpavimui, rekomenduojama kelis kartus per dieną nosį praplauti su druskingu jūros vandeniu, šis procesas gali padėti atkimšti užgulusią nosį. Naudingi ir lašai nuo slogos, tačiau juos reikėtų lašinti ne ilgiau kaip septynias dienas, antraip galima rimtai pakenkti sveikatai.
„Lašus nuo slogos naudojant ilgiau nei savaitę, gali išsivystyti medikamentinė sloga – nepataisomai pakisti nosies gleivinės epitelis, išsausėti ir pradėti trūkinėti nosies gleivinė“, – įspėja vaistininkė.