Ukrainietė ant dukros nugaros užrašė jos duomenis: dėl vaiko saugumo svarstė tai ištatuiruoti

Sashos Makoviy dukra / „Instagram“ nuotr.
Sashos Makoviy dukra / „Instagram“ nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2022-04-05 12:18
AA

Menininkei Sashai Makoviy, kaip ir tūkstančiams kitų mamų, su mažamete dukra teko bėgti iš karo siaubiamos Ukrainos. Moteris socialiniuose tinkluose pasidalijo savo dukrelės Viros nuotrauka, atskleidžiančia nuolat ukrainiečius tėvus persekiojančią baimę dėl atžalų saugumo.

S.Makoviy socialiniame tinkle pasidalijo nuotrauka, kurioje matosi iki pusės nuogos stovinčios jos dukros Viros nugara. Ant jos – mėlynu rašikliu užrašyti mergaitės duomenys bei šeimos narių telefono numeriai. Visa tai, kaip teigė mama, dėl mažylės saugumo.

„Taip atpratau nuo instagramo, kad 5 minutes ieškojau mygtuko „publikuoti įrašą“. Mintys ir jausmai kaupėsi, bet dalintis nebuvo jėgų. Bet mums reikia pasikalbėti. Pirmiausiai dėl savęs pačios.

Žiūrėti savo nuotraukų galeriją yra skaudu. Turėjome tokį nuostabų gyvenimą...

Nuotraukoje – Virinos nugara pirmąją karo dieną. Labai drebančiomis rankomis užrašiau tai. Bet kam jums dar pasakoju? Jau žinote, ką reiškia pabusti nuo už kelių dešimčių kilometrų girdimų sprogimų. Pirmąsias valandas drebėjau, kaip ir tu.

Užrašiau Virai ant nugaros duomenis, jei mums kas nors nutiktų ir kas nors ją rastų išgyvenusią. Tada net šmėstelėjo beprotiška mintis „kodėl jai neištatuiravau šios informacijos?“

Aš vis dar negaliu iš savo kombinezono kišenės išsiimti šio sulamdyto popierėlio, kurį matote antroje nuotraukoje. Nors jau esame ten, kur saugu“, – prie publikuotų nuotraukų rašė Sasha Makoviy.

Jos įrašas instagrame:

Į Lietuvą atvyko 1000 vaikų be tėvų

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos duomenimis, balandžio 5-ąją Lietuvoje jau buvo užregistruota per 40 tūkst. karo pabėgėlių iš Ukrainos, 17 tūkst. iš jų yra vaikai.

Daugiua kaip 1000 vaikų atvyko be savo tėvų, tarp jų 735 pavieniai vaikai, dauguma iš jų yra lydimi giminaičių ar emociniais ryšiais susijusių žmonių, tai pat atvyko 8 vaikų grupės, iš viso 283 vaikai. 17 vaikų prireikė globos lietuvių šeimose.

Pasak Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorės Ilmos Skuodienės, atvykstantiems vaikams bei suaugusiems gali iškilti daugybė klausimų dėl vaiko teisių apsaugos sistemos Lietuvoje. Tad vaiko teisių gynėjai parengė trumpą informacinę medžiagą, padėsiančią Ukrainos žmonėms geriau suprasti, kaip vaiko teisės yra ginamos Lietuvoje.

„Lietuva ir Ukraina, nors ir labai artimos, tačiau tuo pačiu turi nemažų kultūrinių skirtumų, tiek tradicijų, tiek elgesio su vaikais, jų auklėjimo priemonių ir pan. Lietuvos vaiko teisių užtikrinimo sistema tobulinama ne vienerius metus, ji yra draugiška ir saugi vaikams. Tad kviečiu Ukrainos žmones susipažinti su bazine informacija. O mūsų, lietuvių, pagalbos atvykusiems žmonėms reikės ir toliau, tad labai kviečiu kalbėtis, padėti atvykusiems žmonėms adaptuotis, priprasti prie naujos aplinkos“, – sako Ilma Skuodienė.

Vaiko teisių gynėjai primena, kad kiekvienam vaikui Lietuvoje ir jį auginančioje šeimoje turi būti saugu, jis turi augti apsuptas meilės ir darnos, jo nuomonė turi būti gerbiama ir į ją atsižvelgiama, o vaikui prireikus pagalbos, ji turi būti sutiekiama nedelsiant.

Vaiko teisių įgyvendinimą ir apsaugą pirmiausia užtikrina vaiko tėvai ar globėjai, o valstybė teikia paramą, jeigu jie negali užtikrinti vaiko gerovei reikalingų sąlygų.

Svarbiausią informaciją apie vaiko teisių sistemą Lietuvoje parengtą lietuvių, ukrainiečių, anglų bei rusų kalbomis galima rasti čia.

Kilus klausimams dėl vaiko teisių apsaugos sistemos Lietuvoje galima kreiptis į vaiko teisių gynėjus telefonu: +370 5 231 0928 arba elektroniniu paštu: info@vaikoteises.lt (darbo dienomis nuo 8 iki 17 val., kalbama lietuvių, anglų, rusų kalbomis). Kreiptis gali tiek vaikai, tiek suaugusieji.