Ukrainoje žuvo kino režisierius Mantas Kvedaravičius
Šeštadienio vakarą portalą Žmonės.lt pasiekė skaudi žinia: Ukrainoje žuvo kino režisierius Mantas Kvedaravičius. Jam buvo 45-eri.
Karas Ukrainoje pasiglemžė talentingo lietuvių dokumentinio kino kūrėjo Manto Kvedaravičiaus gyvybę. Režisierius buvo nužudytas Rusijos armijos karių. Jam buvo vos 45-eri.
M.Kvedaravičius Ukrainoje dokumentavo kruviną karą.
Apie lietuvio mirtį tviteryje vėliau sekmadienį pranešė ir Ukrainos gynybos ministerija. „Okupantai nužudė lietuvių režisierių Mantą Kvedaravičių“, – sakoma išplatintoje žinutėje.
Režisierius čia dirbo ir 2015 metais – rytų Ukrainoje jis nufilmavo, o 2016 m. pristatė dokumentinį filmą „Mariupolis“, pasakojantį apie industrinį uostamiestį Donecko srityje.
2015 m. pavasarį M.Kvedaravičius atvyko į Odesą filmuoti savo pirmojo pilnametražio vaidybinio filmo „Stasis“ ir nusprendė keletą scenų nufilmuoti graikų kaimelyje rytų Ukrainoje, netoli Mariupolio.
Nuvykęs į Mariupolį režisierius prisipažino supratęs, kad tai pats kinematografiškiausias miestas, koks gali būti – tik ir skirtas filmuoti. Miestas puikiai tiko pavaizduoti karo laukimą ir kasdienybę kare.
Taip 2016 metais atsirado jo antrasis dokumentinis filmas „Mariupolis“ – rytų Ukrainos portretas.
2016 m. M.Kvedaravičiaus juosta pelnė „Sidabrinę gervę“ už metų geriausią ilgametražį dokumentinį kino filmą. Režisierius pelnė ir metų geriausio operatoriaus darbo nominaciją.
„Drąsusis Mantas Kvedaravičius nepraleidžia svarbiausių pasaulio aktualijų, sugeba karščiausiu momentu atsidurti aštraus konflikto zonoje ir nebijo rizikuoti dėl reikalingos filmui medžiagos. Jam labiausiai rūpi nematomi ir absurdiškų aplinkybių įkaitais tapę žmonės, kurie tiesiog neturi kitokio pasirinkimo, kaip gyventi karo batalijų apsuptame mieste“, – apie filmą sakė kino kritikas Edvinas Pukšta.
Filmo anonsas:
Daugiausiai dėmesio sulaukęs M.Kvedaravičiaus filmas – 2011 metais pasirodžiusi jo debiutinė dokumentinė juosta „Barzakh“. Joje meniškai ir kritiškai vaizduojami ilgi politiniai kankinimai ir prievarta buvusioje sovietinėje respublikoje Čečėnijoje.
„Barzakh“ buvo pristatytas daugiau kaip 40-yje tarptautinių kino festivalių ir laimėjo daugiau kaip 15 tarptautinių kino dokumentikos apdovanojimų, tarp jų – „Amnesty International“ ir ekumeninės žiuri apdovanojimą 2011 metų Berlyno kino festivalyje.
Filmas buvo gausiai aptariamas tarptautinėje žiniasklaidoje dėl to, kad suteikė balsą daugeliui dingusių žmonių ir jų šeimų.
2011 m. „Sidabrinės gervės“ apdovanojimuose „Barzakh“ pripažintas geriausiu dokumentiniu filmu, o Mantas Kvedaravičius nominuotas geriausio režisieriaus kategorijoje.
2019 m. Venecijos kino festivalyje įvyko M.Kvedaravičiaus ilgametražio vaidybinio filmo „Partenonas“ premjera. Lietuvių režisieriaus bei Ukrainos ir Prancūzijos kinematografininkų sukurtas filmas festivalio konkursinėje programoje „Kino kritikų savaitė“ sulaukė didelio dėmesio.
Moksliniai pasiekimai
Mantas Kvedaravičius 1998 m. baigė Vilniaus universiteto Istorijos fakultetą, kur įgijo archeologo specialybę. 2001–2003 m. dalyvavo Niujorko miesto universiteto absolventų centro, kultūros antropologijos mokslų daktaro programoje.
2007 m. Oksfordo universitete baigė kultūros antropologijos magistrantūrą, 2013 m. Kembridžo universitete įgijo socialinės antropologijos mokslų daktaro laipsnį – apgynė disertaciją ir knygą apie skausmo poveikį. Buvo Vilniaus universiteto Kūrybinių medijų instituto lektorius.
M.Kvedaravičius Kembridže dėstė religijos, teisės, politikos teorijos kursus, be lietuvių kalbos mokėjo anglų, rusų, ispanų, graikų.
Nuo 2006 m. tyrė kankinimus ir dingusius žmones Šiaurės Kaukaze. Jis taip pat buvo povandeninis archeologas.
Fotogalerija: