Ukrainos reperė Alyona Alyona – apie kare žuvusį draugą ir kodėl pati neskubėjo bėgti iš šalies
Jau ketvirtą mėnesį besitęsiantis karas Ukrainoje yra didžiulė žaizda visiems laisvę vertinantiems europiečiams, bet labiausiai – patiems ukrainiečiams. Nepaisydami sunkumų ir skausmo dėl prarastų artimųjų, jie nenustoja kovoti ne tik ginklais, bet ir kitais būdais – informacijos viešinimu socialiniuose tinkluose, akcijomis ir muzika. Šias priemones pasitelkia ir Lietuvoje apsilankiusi ukrainiečių reperė Alyona Alyona, pasakojanti apie pamokas ir praradimus per karą.
Ukrainos reperė Alyona Alyona Lietuvoje lankėsi jau trečią kartą. Portalui 15min duotame interviu ji pasakojo, kad pirmąjį kartą dainavo ant scenos, kuri buvo pastatyta ant traukinio platformos, antrą – festivalyje „Loftas Fest“, o trečiasis jos atvykimas į Lietuvą buvo susijęs su koncertu muzikos klube „Line Up“.
Be to, Alyona Alyona šįkart lankydamasi Vilniuje prisijungė prie „Sapiens Music“ projekto. Režisieriaus Sauliaus Baradinsko komanda su repere nufilmavo muzikinį klipą „Ribki“ (liet. – žuvytės):
Neskubėjo bėgti iš šalies
Reperė pokalbio metu prisiminė tą lemtingą rytą, kai sužinojo, kad Rusija pradėjo karą prieš Ukrainą.
„Aš miegojau, bet pusę penkių ar šešių ryto man paskambino draugė Marina ir paklausė, ar girdėjau apie prasidėjusį karą. Tada liepė susikrauti krepšį bėgimui. Vėliau išgirdau sprogimų garsus ir supratau, kad tikrai vyksta karas.
Kyjive praleidau dvi ar tris dienas, o po to išvažiavau pas savo tėvus, kurių nebuvau mačiusi nuo sausio. Planavau vėl sugrįžti į Kyjivą, bet dėl karo jis užsidarė, tad likau pas tėvus ir ėmiau ten savanoriauti“, – portalui 15min pasakojo Alyona Alyona.
Moteris daug laiko praleido Ukrainoje. Nors nemažai užsienio muzikantų jai siūlė atvažiuoti pas juos dar pirmąją karo dieną, ji atsisakė ir nusprendė pasilikti karo užkluptoje savo šalyje.
„Daug muzikantų kas savaitę manęs klausė, kaip man sekasi ir ar aš jau pasiruošusi bėgti į Europą. Bet aš pagalvojau, kad žmonėms, kurie su manimi buvo kaime, manęs reikėjo. Juk ne visi gali išvažiuoti į užsienį.
Žmonės, pasižiūrėję į mane, jaučiasi saugesni, nes aš niekur nebėgu. Tai jiems suteikia vilties, nes aš nebijau, aš esu su jais. Taip pat nežinojau, kaip galėčiau imti mikrofoną, kai mano šalyje miršta žmonės.
Daug savanoriauju ir suprantu, kad visi gali daryti tą patį ir savanoriauti medicinoje, kariuomenėje. Bet ne kiekvienas gali imti mikrofoną ir skristi į Europą, kai ji tave pakviečia.
Taigi supratau, kad turiu važiuoti ir padėti su informacijos sklaida, aukomis, savanoryste. Labai norėčiau padėkoti visoms šalims, kurios mums padeda su medicina, kariuomene, aukomis. Manau, kad ne visi savanoriai išgirsta padėką iš ukrainiečių, kurie yra toli.
Taip pat norėčiau atnešti vilties tiems, kurie nėra Ukrainoje. Tiems, kurie yra, jau suteikiau. O kitiems reikia žinoti, kas vyksta Ukrainoje, nes jie čia yra saugūs ir galbūt nemano, kad daro pakankamai. Manau, kad esu pasiruošusi imti mikrofoną. Tai yra mano galia. Tai yra kažkas, ką galiu“, – sakė ukrainiečių atlikėja.
Savanoriaudama įgijo farmacijos žinių
Alyona Alyona turi daug sekėjų savo socialinių tinklų paskyrose, todėl ji sujungė žmones, kuriems kažko reikia, su tais, kurie tai turi. Taip pat dalijo interviu Ukrainos ir užsienio žurnalistams.
„Per dieną daviau penkis arba šešis interviu. Vakarais mano liežuvis buvo labai pavargęs, buvo sunku. Prasidėjo problemos su akimis, nes per dieną praleisdavau apie devynias valandas prie telefono ekrano“, – prisiminė pašnekovė.
Galiausiai atlikėja suprato, kad negerai visą laiką būti uždarius. Todėl išėjo savanoriauti tiesiogiai.
„Farmacijos savanoriai man pasiūlė prisidėti, nes į mūsų regioną nustojo vežti medikamentus. Tik savanoris galėjo nueiti į punktą ir atgabenti jų į mūsų regioną.
Mūsų vaistinė buvo vienintelė visoje kaimo teritorijoje, nes šalia esančiuose kaimuose jos neveikė. Dvi savaites nešiau medikamentus į mūsų vaistinę. Vėliau juos išrūšiuodavome, kadangi gaudavome sumestus į krūvą. Dabar gerai žinau vaistus ir jų pakuotes.
Vėliau situacija su medicina pagerėjo ir aš perėjau į didelį savanorių centrą. Darėme slėptuves, padėjome su medikamentais kariams ir panašiai. Šiam savanorių centrui labai reikia aukų, todėl pagalvojau, kad atvažiuosiu į Europą ir papasakosiu apie jį.
Mano gyvenimas pasikeitė, dabar turiu naują profesiją, galiu dirbti farmacijoje. Tai man paprasta, turiu gerą atmintį“, – 15min studijoje kalbėjo pašnekovė.
Iš Ukrainos išvyko po draugo žūties
Prieš kurį laiką Alyona Alyona susidūrė ir su skaudžia netektimi. Rusijos kariai nužudė atlikėjos gerą pažįstamą, su kuriuo jiedu buvo vieno vaiko krikštatėviai.
„Man 30-imt, o jam – 32-eji. Buvome geri draugai, jis iš mano aplinkos. Man tai buvo stiprus smūgis. Jis buvo geras žmogus, dar neturėjo vaikų. Man sunku suprasti, kodėl jie pasiglemžė jo gyvybę. Jis buvo geras žmogus. Turėjo didelę šeimą – penkias seses ir brolį. Norėjo juos apginti, bet žuvo“, – nuoskaudomis dalijosi reperė.
Alyoną Alyoną žuvęs draugas motyvavo daryti dar daugiau, nei ji daro dabar. Tiesa, po bičiulio laidotuvių ji priėmė sprendimą keliauti į Europą.
„Galbūt galėčiau eiti ir į kariuomenę, dar labiau prisidėti. Gelbėti gyvybes ne tik medicina, bet ir tiesiogiai. Greitai priėmiau sprendimą keliauti į Europą. Po laidotuvių iš karto supratau, kad turiu išvykti.
Neturiu jėgų dalyvauti dar vienose laidotuvėse. Daug mano kaimynų iškeliavo į karą, neturiu jėgų matyti dar daugiau mirčių. Nežinau, kaip bus ateityje. Karas dar nesibaigė, bet kažkada pasibaigs. Mes tuo tikime“, – vylėsi atlikėja.
Pažįstama gėjų pora vyko susituokti į Ukrainą
Alyona Alyona turi pažįstamų ir Rusijoje – gerai sutaria su viena gėjų porele. Jie netgi važiavo susituokti į Ukrainą, kadangi ten jaučiasi laisviau ir mano, kad apskritai ukrainiečiai yra labiau europietiški nei rusai.
Reperė pasakojo, kaip šie jos bičiuliai dabar padeda Ukrainai – pasak atlikėjos, kiekvienas daro tai, ką geriausiai moka.
„Karo metu daug LGBT žmonių užsivilko uniformas ir išėjo kariauti tam, kad išlaisvintų mūsų žmones nuo Rusijos karių. Draugai labai prisideda menu, kadangi yra menininkai. Jie moka tapyti.
Toje šalyje jie nebuvo laimingi, nes nebuvo laisvi. Tai yra labai sunku. Jie atvyko į Ukrainą, nes ten leidžiamos vienalytės santuokos. Sostinėje gali vaikščioti laisvai, niekas nespaudžia. Ukrainoje daug laisviau negu Rusijoje“, – teigė pašnekovė.
Apie Rusiją: „Anksčiau vieni kitus laikėme broliais, dabar – ne“
Muzikantė 15min studijoje vykusio interviu metu taip pat neslėpė, kad anksčiau kūrė dainas rusų kalba, tačiau jau kurį laiką to nebedaro. Rusų kalbą pakeitė ukrainiečių.
„Kurti pradėjau dešimt metų prieš išgarsėjimą. Visa mano hiphopo bendruomenė buvo rusų socialiniame tinkle „VKontakte“. Jie buvo mano pagrindiniai draugai, nes kaimynai neklausė tokios muzikos.
2014 metais radau ukrainiečių bendruomenę, kuri klausėsi ukrainietiško repo ir jį kūrė. Tada nusprendžiau pakeisti kalbą, nes radau, kas to klausytųsi, kam to reikėjo. Supratau, kad nebenoriu kurti muzikos rusiškai netikriems žmonėms, su kuriais bendrauju tik „VKontakte“.
Ukrainietišką repą pradėjau kurti dar prieš tai, kai išpopuliarėjau. Manau, kad 2014-aisiais daugelio nuomonė apie Rusiją pasikeitė. Anksčiau vieni kitus laikėme broliais, dabar – ne“, – sakė ukrainiečių atlikėja.