„Uoga Uoga“ įkūrėjai Lenai Sokolovskai prie ežero įgėlė angis: „Greitoji lėkė maksimaliu greičiu“
Natūralios kosmetikos prekės ženklo „Uoga Uoga“ įkūrėja Lena Sokolovska vyko į gimtąją Latviją aplankyti tėvų ir ramiai praleisti laiko prie Šviesiojo ežero (latv. Gaišežers) Daugpilio apylinkėse. Verslininkė čia kiekvieną vasarą išsimaudo bent po keliasdešimt kartų, todėl niekada nebūtų pagalvojusi, kad šį kartą šeimyninė išvyka baigsis ligoninėje. Bėgdama link vandens ji pajuto neįprastai stiprų skausmą, o pažvelgusi žemyn suvokė – įgėlė gyvatė. Tiesa, iš pradžių Lena dar nesuprato, kad tai – pavojingoji angis.
Nemanė, kad gali įvykti kažkas blogo
Lena Sokolovska portalui Žmonės.lt pasakojo, kad angis jai į koją įgėlė liepos 7-ąją.
„Dieną prieš aš šokau su parašiutu ir labai jaudinausi, kaip viskas bus. O pasirodo, kad pavojus tyko visai paprastoje vietoje, todėl reikia visada žiūrėti po kojomis“, – apie išmoktą pamoką sakė „Uoga Uoga“ įkūrėja.
Tą lemtingą sekmadienį ji pramogavo prie netoli Daugpilio esančio Šviesiojo ežero (latv. Gaišežers), kur įrengti paplūdimiai. Ten yra buvusi daug kartų, todėl nesitikėjo, kad nutiks kažkas blogo.
„Viskas įvyko labai netikėtai. Žinoma, tai miško ežeras, todėl gal ir buvo galima numatyti, kad kokia gyvatė iš miško galėtų išlįsti. Tačiau ten maudomės jau ne vienerius metus ir esame pastebėję tik žaltį. Šitame ežere dažnai maudosi ir mano vaikas, kai vasarą būna pas senelius.
Apskritai ten maudytis iš miesto atvažiuoja daug žmonių, o aš visada tikėjau, kad gyvačių ten, kur daug žmonių – nebūna. Juk sakoma, kad jos bijo triukšmo ir pačių žmonių“, – svarstė L.Sokolovska.
Skausmas, kraujas ir gyvatės uodega
Lena portalui Žmonės.lt pasakojo, kad tądien su šeima prie ežero atvyko tiesiog išsimaudyti. Vis dėlto nusprendė į jį šokti nuo bokštelio.
„Prie vandens yra toks bokštelis, nuo kurio vaikai šoka ir maniškiai link jo prabėgo nediduku takeliu su nupjauta žole. Pagalvojau, kad ir aš noriu šokti, todėl bėgau tuo pačiu takeliu, bet žiūrėjau ne sau po kojomis, o į tą bokštelį. Jis aukštas ir man gana baisu, todėl specialiai nežiūrėjau, kaupiausi šuoliui. Tačiau eidama tuo takeliu pajutau labai labai stiprų skausmą. Pasižiūrėjau žemyn ir pamačiau tik jau nuo manęs į žolę tolstančią uodegą. Ji buvo pilka su raštais“, – kraupų momentą prisiminė pašnekovė.
Verslininkė prisipažino – pamačiusi tą uodega pasimetė, mat apie pilkas gyvates nieko nežinojo.
„Žinojau, kad žaltys yra juodas su geltonomis ausimis. Maniau, kad angis – irgi juoda. Nežinojau, ką man daryti, todėl garsiai visiems pasakiau, kad man įkando gyvatė. Atbėgo mano tėtis ir pamatėme, kad ant kojos pirštų yra dvi įkandimo skylutės, kurios viena nuo kitos buvo maždaug centimetro atstumu. Iš jų jau buvo pradėjęs tekėti kraujas“, – pasakojo L.Sokolovska.
Lena pridūrė, kad skausmas, kurį ji juto, buvo labai stiprus ir nepraeinantis.
„Pavyzdžiui, kai gelia bitė, tai tas skausmas palaipsniui silpnėja. O mano atveju buvo priešingai – atrodė, kad skausmas vis labiau stiprėja. Man buvo šokas“, – kalbėjo Lena.
Tiesa, iš pradžių moteris dar galvojo įšokti į vandenį, mat nenutuokė, kad jai įgėlė būtent angis. Tačiau Lenos tėtis pasakė – reikia važiuoti namo.
„Vaikams liepėme susirinkti daiktus, o aš jau nebegalėjau priminti tos kojos“, – pasakojo „Uoga Uoga“ įkūrėja.
Greitoji į ligoninę vežė maksimaliu greičiu
L.Sokolovska portalui Žmonės.lt teigė, kad anksčiau su panašia situacija nebuvo susidūrusi nei ji, nei jos tėvai ar seneliai. Vis dėlto grįžusi namo nusprendė, kad nieko nepraras, jei paskambins 112.
„Iš pradžių maniau, kad man tiesiog pasakys, ką namų sąlygomis galima daryti su tuo įkandimu. Tikėjausi, kad lieps patepti kažkuo, išgerti nuskausminamųjų ir tiek, – pasakojo Lena. – Ta sujungimo su 112 minutė man pasirodė labai ilga. Galbūt ilgiau jungė, nes buvau su lietuvišku numeriu.
Kai atsiliepė operatorė, pasakiau, kad įgėlė gyvatė, ir tada mane sujungė su greitąja. O ten jau paklausė, kokios spalvos. Įvardijau, kad pilka su raštais ir man ramiai pasakė, jog nejudinčiau kojos ir pridėčiau prie žaizdos kažką šalto. Tada paklausė adreso ir liepė laukti greitosios. Pagalvojau – kaip keista, kam ta greitoji. Bet pamaniau, kad gal visiems kviečia.“
Belaukdama greitosios, L.Sokolovska internete paieškojo angies nuotraukų. Ir išsigando pamačiusi, kad ji atrodo lygiai taip pat, kaip ir jai įgėlusi gyvatė.
„Tada man buvo tokia trijų sekundžių panika. Iš karto pagalvojau, kad juk čia ta nuodinga ir pavojinga gyvatė. Tėtis mane nuramino, bet vis tiek sukosi mintis – o kas dabar bus? O šiaip savijauta tuo metu buvo visai gera“, – pridūrė Lena.
Atvykę medikai verslininkei suleido vaistų nuo alergijos ir nuskausminamųjų. Visgi tuomet savijauta pablogėjo – ėmė pykinti, sukosi galva.
„Nežinau, ar tai buvo nuo vaistų, ar nuo to šoko. Man sakė, kad čia jau intoksikacija, nes ir nuo nuodų būna toks efektas. Atrodo, kad tave pykina, karšta, silpna. Taip jaučiausi praėjus 15 minučių nuo įgėlimo“, – pasakojo L.Sokolovska.
Medikai Lenai dar davė vaistų nuo pykinimo, o tuomet ją išvežė į ligoninę.
„Gerai, kad ir suleido tų vaistų nuo pykinimo, nes greitoji į ligoninę lėkė maksimaliu greičiu. Kitaip net nebūčiau atlaikiusi tų dešimties minučių. Nuo vieno lovos krašto iki kito varčiausi kaip ralyje“, – prisiminė moteris.
Ligoninėje Lena iškart buvo prijungta prie reikiamos įrangos, medikai suskubo atlikti tyrimų. Pašnekovės teigimu, palatoje, kuri buvo panaši į operacinę, ją stebėjo net šeši gydytojai, čia jai buvo suleista šiek tiek priešnuodžių.
„Kai kuriems nuo jų būna alergija, todėl turėjo palaukti, o paskui suleido ir likusią dozę. Vėliau pasakė, kad bent parą mane būtina ir toliau stebėti. Vis dar lašino lašalines tam, kad kuo daugiau tų nuodų pašalintų iš organizmo, ir periodiškai imdavo kraują bei šlapimą tikrinimui“, – portalui Žmonės.lt kalbėjo Lena.
Pasekmes jaučia iki šiol
L.Sokolovskai gydytojai siūlė dar savaitei likti ligoninėje, kur būtų galima stebėti užtinimą bei bendrą situaciją, bet ji nusprendė gydytis namuose. Moteris toliau vartoja priešalerginius ir nuskausminamuosius vaistus, o vienas iš ją prižiūrėjusių gydytojų, kaip teigė, gyvena už tvoros, todėl galima bet kada į jį kreiptis.
Angies įgėlimo pasekmes „Uoga Uoga“ įkūrėja jaučia iki šiol.
„Jau pirmą dieną koja iki nakties labai ištino. Pirmiausia – iki kauliuko, o vėliau – iki pat kelio. Koja atrodo kaip kaladė ir jos visiškai negaliu priminti. Gulint ir koją laikant iškėlus į viršų viskas tvarkoje, bet nuleidus žemyn juntu labai stiprų skausmą. Man sakė, kad tas užtinimas gali laikytis net iki dviejų mėnesių, –savo istorija dalijosi Lena. – Gydytojai minėjo, kad koja labiausiai tinsta pirmas tris dienas, o vėliau gali net visa pajuoduoti. Atrodys kaip labai didelė mėlynė, nes tie angies nuodai silpnina kraujagysles ir išsilieja kraujas.“
Tiesa, vėliau verslininkė pasidomėjo, kad angies įgėlimas nėra mirtinas. Tačiau nepaisant to, jis gali sukelti alerginį šoką.
„O iš anksto nė vienas negalime žinoti, ar esame tam alergiški. Aišku, tie nuodai pavojingiausi senjorams ir vaikams“, – pabrėžė Lena.
L.Sokolovska atskleidė, ir kiek kainavo gydymas – už naktį jį sumokėjo 30 eurų.
„Nesvarbu, kad turėjau Europos sveikatos kortelę – ji tiesiog užtikrina, kad kaina bus tokia pati, kokia tos šalies piliečiams. Aš esu Latvijos pilietė, bet išsiregistravusi iš šalies. Tiek pat būtų sumokėjęs bet kuris latvis, nes Latvijoje visada už gydymą reikia kažkiek susimokėti. Močiutė pasakojo, kad net atėjus pas šeimos gydytoją ten reikia susimokėti kelis eurus“, – teigė Lena.
Ragina nesivadovauti mitais
L.Sokolovska savo istorija pasidalijo tam, kad žmonės žinotų, ką daryti tokioje situacijoje, kokioje buvo atsidūrusi ji.
„Juk tiek daug mitų, kad reikia čiulpti tuos nuodus ar pagaliuką pridėti. O štai reikia kuo greičiau skambinti medikams ir tos žaizdos nejudinti. Namuose niekas tikrai nepadės, nes net greitoji tų priešnuodžių su savimi nesivežioja“, – akcentavo Lena.
Ji taip pat teigė pasidomėjusi, kad įgėlus gyvatei priešnuodžius būtina suleisti per valandą. Tačiau negalima visos dozės suvartoti iš karto – reikia laukti ir stebėti, ar nebus alerginio šoko.
„Viskas užtrunka, todėl skambinti gydytojams reikia nedelsiant. Aš juokavau, kad man nebuvo alergijos priešnuodžiams, o charakteris gal kaip tik pagerės“, – portalui Žmonės.lt sakė L.Sokolovska.