Lietuva griežtina rekomendaciją dėl kelionių į Izraelį ir Palestiną: siūlo nevykti
Lietuvos Užsienio reikalų ministerija (URM) trečiadienį griežtina rekomendaciją dėl kelionių į Izraelį ir Palestiną bei siūlo ten nevykti.
Esantiems Izraelyje ar Palestinoje URM rekomenduoja imtis atsargumo priemonių: likti viešbutyje, namuose ar kitoje saugioje vietoje, nebūti prie langų, turėti būtiniausių atsargų.
Pasak pranešimo, saugumo situacija šalyje kinta labai greitai, todėl būtina nuolat sekti informaciją ir būti budriems, sužinoti artimiausios slėptuvės vietą, vadovautis vietos valdžios patarimais.
URM taip pat primygtinai rekomenduoja nevykti į tam tikras Izraelio ir Palestinos teritorijas.
Nurodoma, kad šiuo metu ypač įtempta situacija yra pasienyje su Gazos Ruožu, Jeruzalėje, Vakarų Krante, taip pat Izraelio šiaurėje esančiose Golano aukštumose bei pasienyje su Libanu, Jenino, Nabluso bei Hebrono regionuose Palestinoje.
Lietuvos piliečiams primygtinai rekomenduojama nevykti į Gazos Ruožą.
Pranešime pažymima, kad dėl atšauktų skrydžių susisiekimas su Izraeliu ir Palestina yra apribotas.
Anksčiau šeštadienį skelbtoje rekomendacijoje URM Izraelyje esantiems Lietuvos piliečiams siūlė būti budriems ir laikytis vietos valdžios nurodymų.
Trečiadienį Vilniuje leidžiasi naktį iš Tel Avivo išskridęs privatus orlaivis, kuriuo į Vilnių vyksta per 140 žmonių, iš jų – beveik šimtas Lietuvos piliečių. Lėktuvas gabena ir keliasdešimties piligrimų grupę, grupuotės „Hamas“ puolimo metu savaitgalį buvusią Izraelio okupuotame Vakarų krante.
Taip pat Lietuva į Turkiją išsiuntė Lietuvos kariuomenės transporto orlaivį „Spartan“ – prireikus, jis bus skirtas Lietuvos piliečių evakuacijai iš savaitgalį „Hamas“ grupuotės užpulto Izraelio. Lėktuvą čia planuojama laikyti apie savaitę tam atvejui, jeigu iš Izraelio reikėtų evakuoti daugiau žmonių.
Lietuvos institucijų savaitgalį skelbtais duomenimis, Izraelyje gyvena apie 7 tūkst. Lietuvos piliečių, dar maždaug puspenkto šimto šalyje viešėjo laikinai.
Grupuotė „Hamas“ šeštadienį netikėtai užpuolė Izraelį, įsiverždama į jo teritoriją ir vykdydama raketų atakas. Izraelis surengė atsakomuosius smūgius Gazos Ruožui. Per konfliktą žuvo šimtai žmonių tiek Izraelyje, tiek Gazos Ruože.
„Hamas“ yra palestiniečių kovotojų grupuotė, valdanti Gazos Ruožą, ji buvo įsitraukusi į keletą karų su Izraeliu nuo šio anklavo perėmimo 2007-aisiais. Grupuotę teroristine yra pripažinęs Izraelis, Jungtinės Valstijos, Europos Sąjunga, Jungtinė Karalystė bei kai kurios kitos valstybės.
„Hamas“ remia Iranas, finansuodamas ginklų įsigijimą, juos pats tiekdamas ir suteikdamas karinius apmokymus. „Hamas“ politinis biuras veikia Katare, čia įsikūrę kai kurie jų lyderiai.
Gazos Ruože gyvena 2,3 mln. žmonių, tačiau teritorijai Izraelis su Egipto pagalba nuo 2007 metų taiko blokadą – apribojo prekių ir pačių palestiniečių galimybes palikti ar atvykti į šią teritoriją vandeniu, jūra ar oru, išskyrus kelias dešimtis tūkstančių darbininkų.