„Užkalnio“ žurnalo pristatyme – 100 svečių, Oželis Arūnas ir garsenybių mintys apie skaitymą
Ketvirtadienio popietė Andriui Užkalniui ir jo mylimajai Faustai Leščiauskaitei tapo svarbia akimirka. Bičiulių apsuptyje jiedu pristatė naują judviejų kūrinį – drauge išleistą pirmojo „Užkalnio“ žurnalo numerį.
„Žurnalas pasiilgusiems skaityti“ – taip naują 320 puslapių leidinį pristato jo kūrėjai. Kaip ir buvo galima tikėtis iš apie maistą mėgstančio rašyti A.Užkalnio – pristatymas vyko viename iš sostinės restoranų.
Čia susirinko kone 100 judviejų draugų, tarp kurių – ne vienas žinomas žmogus. Visi jie buvo pakviesti įsiamžinti prie kartotinio Oželio Arūno. Pasak leidėjų, jis – visiškai nesusijęs su žinomų sostinės restoranų savininku Arūnu Oželiu, nesusijęs ir su Arūnu Valinsku, su kuriuo kai kurie bandė sieti išgalvotą personažą.
Tai – „geros širdies smulkus verslininkas, kilęs iš Naujosios Vilnios, o sostinėje prekiaujantis kebabais“.
Susirinkusiems Andrius ir Fausta tarė sveikinimo žodį, taip pat pakvietė pasivaišinti gardžiais užkandžiais.
„Nebūčiau šio projekto pradėjęs, jei ne Fausta, ir jis nebūtų įvykdytas, jei nebūtume kartu. Tai nėra pirmasis mano žingsnis leidyboje, prieš daug metų leidau turistinę literatūrą. Esu pasižadėjęs sau nuolatos išgalvoti ką nors naujo. Žurnalas viršijo drąsiausius mūsų lūkesčius. Jis stebins ir džiugins, ir kas tris mėnesius bus nekantriai laukiamas įvykis šalyje,“ – sakė A.Užkalnis pažadėjęs, kad skaityti jame – bus ką.
Su Žmonės.lt skaitytojais jie pasidalijo savo skaitymo įpročiais. Ką skaityti mėgsta televizijos žvaigždės, pramogų pasaulio atstovai?
Renginyje drauge besišnekučiuojančios laidų vedėjos Indrė Stonkuvienė ir Asta Stašaitytė šmaikštavo – joms labiausiai patinka skaityti „Facebook“ įrašus. „Skaitom, ką draugės parašo. O jos skaito, ką mes parašome“, – linksmai kalbėjo Asta. „Taip, todėl ir mes pradėjome daugiau rašyti, kad kiti turėtų ką skaityti“, – mintį linksmai pratęsė Indrė.
O kalbant rimtai, pasak Indrės, knygų skaitymas atima nemažai laiko, kurio neretai trūksta. „Skaityti knygą man yra prabanga. Tačiau šį trūkumą atsiėmiau tuomet, kai laukiausi Pranciškaus, antro vaiko, tuomet valgiau daug tortų ir skaičiau labai daug knygų. Mėgstu rimtais faktais paremtas knygas, tačiau, būna, negaliu pabėgti ir nuo romantikos. Nors tai, kas per saldu – nesveika“, – kalbėjo Indrė.
Vieno žanro jis sako tikrai nemėgstanti, tai – fantastika. „Mūsų gyvenimas kaip fantastika, todėl skaityti apie kasdienybę yra nuobodu“, – sakė ji.
Tuo tarpu Asta dažniausiai atsiverčia romanus, tai jos mėgstamiausios knygos. „Mėgstu knygą paskaityti prieš miegą. Dažniausiai renkuosi rekomenduotas, man patinka romanai, jokių saviugdos, verslo, veiklių moterų knygų neskaitau“, – sakė ji.
„Vasarą labiausiai mėgstu skaityti orų prognozes. Labai mėgstu važinėti dviračius ir man tai aktualu“, – šmaikštavo dainininkas, grupės „Lemon Joy“ lyderis Igoris Kofas.
Jis sako perskaitęs visas iki tol parašytas A.Užkalnio knygas, esantis jo gerbėjas. „Nesu labai tikslingas skaitytojas, kuris kažką konkrečiai mėgsta, kažko – ne. Pasitaiko ir gerų šiuolaikinių autorių“, – sakė jis.
I.Kofas žavisi rusų rašytojo Sergėjaus Dovlatovo apysakomis. „Jį galiu paskaityti bet kada ir bet kur“, – pasakojo muzikantas.
Didelį dėmesį jis skiria ir internetinei žiniasklaidai, nuo naujienų portalų prasideda kiekvienas jo rytas.
Menininkė Jolita Vaitkutė sako taip pat mėgstanti panaršyti internete, tačiau turėdama galimybę visuomet stengiasi skaityti kuo daugiau mokslinės literatūros. „Labai mažai skaitau grožinės literatūros, dažniau renkuosi technines knygas, psichologiją, mėgstu įvairiu tyrimus mokslinius. Skolinu draugams knygas ir jie vis juokiasi, kad neužbaigė, nes nuobodu. O man patinka“, – Žmonės.lt kalbėjo ji.
Pastaruoju metu jai itin įsiminė Jonah Lehrer knyga „Vaizduotė: Iš kur kyla kūrybiškumas“, taip pat – Nassir Ghaemi kūrinys „Nuo beprotystės iki lyderystės“. „Ten buvo mėgstamas žanras: šiek tiek biografijos, šiek tiek tyrimo“, – kalbėjo J.Vaitkutė.
Nemažai laiko praleidžia ir skaitydama naujienas internete: naujienų portaluose, tinklaraščiuose, socialiniuose tinkluose. „Žurnalus skaitau rečiau. Labai mėgstu interviu žanrą, tokius „rimtesnius“ žurnalus, kur yra ką paskaityti“.
Sporto treneriai, knygų apie sveiką gyvenimo būdą autoriai Ilka Adams ir Andrius Pauliukevičius – ištikimi A.Užkalnio gerbėjai. Andrius prasitarė nuolat skaitantis autoriaus tekstus naujienų portaluose, taip pat žavisi jo knygomis. „Visas jas perskaičiau. O šį žurnalą, kurį mes matome šiandien, prisipažinsiu – pusę jo jau perskaičiau“, – Žmonės.lt kalbėjo jis.
Andrius dažniausiai vienu metu skaito dvi arba tris knygas. Vieną jų – metodinę, apie dietologiją ar sportą, kitą, kaip sako – motyvuojančią, šiek tiek psichologinę, o taip pat – kokią nors biografinę.
„Ar mes skaitome knygas, ar žurnalus – visuomet norisi tos tikros spaudos, norisi leisti popierių. Tiesa, Lietuvoje nerandu daug angliškos mėgstamos literatūros, todėl naudojuosi „Kindle“ skaitykle, renkuosi elektronines knygas“, – kalbėjo Ilka.
Ji prasitarė itin mėgstanti gilesnę, psichologinę ir dvasinę literatūrą, ypač besižavinti Eckharto Tolle kūryba.
Iš Namibijos kilusi, tačiau per kelerius gyvenimo Lietuvoje metus lietuviškai pramokusi Ilka stengiasi skaityti ir lietuvių kalba. Pasak jos, tai puikus būdas lavinti kalbos įgūdžius. „Tuomet renkuosi lengvesnį stilių, kad nebūtų sunku skaityti“, – pasakojo ji.
Skaitymo malonumui neatsispiria ir televizijos laidų herojus, komikas, didžėjus Rimas Šapauskas. Jis juokiasi – labiausiai mėgsta skaityti „Instagram“. „Mėgstu žiūrėti paveiksliukus“, – šypteli. Antroje jo „mėgstamiausių“ žanrų vietoje – religijotyrinė literatūra, o taip pat – įvairūs memuarai.
„Viena iš paskutinių stiprių knygų, kurias skaičiau – Jozefo Mackevičiaus knyga apie 1939–1942 metų Vilniaus istoriją“, – pasakojo jis. O mėgstamų sąraše – rusų stačiatikio rašytojo Aleksandro Menio knyga „Žmogaus Sūnus“.
R.Šapauskas sako anksčiau nemažai skaitęs ir lietuviškos periodikos, tačiau pastaruoju metu žurnalus, laikraščius atsiverčia rečiau. Nepaisant to, jis turi mėgstamų žurnalų, tarp kurių – nemažai vokiškų.
Laidų vedėja, kulinarinių knygų autorė Beata Nicholson itin dažnai į rankas paima įvairius žurnalus. Tai – jos silpnybė, todėl ji sako negalinti atsispiri įdomiems moteriškiems skaitiniams.
„Turiu šimtus knygų. Skaitau ir žurnalus, ir romanus, viską. Apskritai, skaityti reikia, tai praturtina, o ir labai įdomu“, – kalbėjo ji.