V.Diawara pagaliau galės pasirašinėti tėčio pavarde su „w“: „Kiek buvo problemų dėl tos raidės“

Vikoras Diawara / Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.
Vikoras Diawara / Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.
Ugnė Martusevičiūtė, 15min, BNS
Šaltinis: Žmonės
A
A

Dainininko Viktoro Diawaros gyvenime – reikšmingas pokytis. Sausio 18 dieną Seimo priimtas sprendimas įteisinti originalią vardų ir pavardžių rašybą lotyniško pagrindo rašmenimis asmens dokumentuose jam pagaliau leis pasirašinėti originalia tėčio pavarde.

Viktoras Diawara savo emocijomis po Seimo įteisinimo rašyti „x“, „q“ ir „w“ raides asmens dokumentuose sutiko pasidalyti su portalu 15min.

„Aš džiaugiuosi, kad galėsiu parašyti „w“, kad pavardė galės būti tokia, kokia yra, kaip tėvo“, – sakė jis 15min.

Dainininkas pasakojo, kad lietuvišką pasą turi nuo 1997 metų, tad nuo to laiko jo pavardė pasikeitė, bet jokių problemų ar sunkumų, kaip tikino, dėl to neturėjo.

„To niekad nesureikšminau, nelaikiau jokio pykčio, tikrai nebūčiau ėjęs į gatves dėl to protestuoti. Taisyklės yra taisyklės – aš jų laikiausi“, – kalbėjo pašnekovas.

Viktoras Diawara / Asmeninio albumo nuotr.
Viktoras Diawara / Asmeninio albumo nuotr.

Jo seseriai Gabijai dėl sulietuvintos pavardės buvo kitaip – problematiškiau. Gimę abu turėjo Malio pilietybę, vėliau įgijo lietuvių, jų pavardės buvo rašomos „Diavara“. Tačiau Viktoro sesuo turi vaikų, kurie yra vokiečių pilietybės ir jų pavardė rašoma su „w“, nes kai jie gimė, buvo taip užregistruoti.

„Net neįsivaizduojat, kiek buvo problemų dėl tos vienos raidės, kai motina su savo vaikais norėjo išskristi iš šalies. Reikėjo turėti labai daug dokumentų, kad įrodytų, jog tai – jos vaikai. Kitiems pažįstamiems irgi būdavo panašių problemų. Tai ir truputį juokinga, ir liūdna“, – mintimis su 15min dalijosi pašnekovas.

Jei prezidentas pasirašys įstatymą, Viktorui beliks pasikeisti dokumentus. Tačiau vyras pripažįsta, kad nežino, kada suras tam laiko, kadangi pasikeisti reikia ne tik pasą, bet ir vairuotojo pažymėjimą, banko korteles bei visokius kitus dalykus. „Yra reikalų“, – juokėsi jis.

Viktoras Diawara vaikystėje / Asmeninio albumo nuotr.
Viktoras Diawara vaikystėje / Asmeninio albumo nuotr.

Žinia apie tai, kad pagaliau pavardę galės rašyti originaliai, jis pasidalijo ir socialiniame tinkle.

„Matau nemažai pasipiktinimo dėl tam tikrų raidžių online. Nuo gegužės: Diawara. Su W. Ne su V. Ačiū. Po 24 m. Pagaliau“, – rašė V.Diawara.

Kaip skelbė BNS, Seimas antradienį įteisino originalią vardų ir pavardžių rašybą lotyniško pagrindo rašmenimis asmens dokumentuose.

Parlamentas 82 balsais „už“, 37 balsais „prieš“ ir trims parlamentarams susilaikius priėmė tokį Asmens vardo ir pavardės rašymo dokumentuose įstatymą.

Viktoras Diawara / „Vataitas Photography“ nuotr.
Viktoras Diawara / „Vataitas Photography“ nuotr.

Teisės aktas įsigalios gegužės 1 dieną, jei jį pasirašys prezidentas Gitanas Nausėda. Įstatymu įtvirtinta, kad Lietuvos piliečio vardas ir pavardė asmens dokumentuose gali būti rašomi lotyniškos abėcėlės rašmenimis be diakritinių ženklų, jei jis pasirenka nelietuvišką sutuoktinio pavardę.

Tai reiškia, kad įstatymas leis lietuviškuose pasuose rašyti x, w ir q raides. Tokia rašyba būtų galima ir tuo atveju, jeigu jo tėvų ar vieno iš tėvų pavardė dokumento šaltinyje įrašyta ne lietuviškais rašmenimis, taip pat – jei jis, tėvai, seneliai, protėviai turėjo ar turi kitos valstybės pilietybę ir vardas bei pavardė ne lietuviškais rašmenimis įrašyti dokumento šaltinyje.

Dar vienas variantas – originali asmenvardžių rašyba dokumentuose būtų leidžiama, jei jis vardą ir pavardę įgijo užsienio valstybėje, kurioje gyvena, ir jie šiais rašmenimis įrašyti dokumento šaltinyje.