Vaida Grikšaitė-Česnauskienė: Kodėl vaikai daugiau žino apie Madagaskaro pingvinus nei apie ūdras?
Futbolininko Deivido Česnauskio žmona Vaida prisipažįsta, jog gerbti gamtą ją labiausiai išmokė vyras, o dabar tuo juodu dalinasi ir su savo trimis atžalomis. Pasak moters, lauke žaidžiamas futbolas, kuriuo gyvena visa šeima, padeda pajausti stipresnį ryšį su gamta ir jos gyventojais. „Būdami gamtoje mes „pasikrauname“, – sako Vaida, kartu su vaikais vartydama edukacinę „akvilė Kids“ knygutę apie nykstančius Lietuvos gyvūnus.
„Deividas jau ir anksčiau daug domėjosi gamta. Tą pastebėjau, kai tik susipažinome. Jis daug skaitė apie ekologiją, gamtosaugą, gyvūnų apsaugą, o žiniomis pasidalindavo ir su manimi. Jam visuomet rūpėjo aplinka, tad užsikrėčiau mane taip žavėjusiu Deivido atsakingumu ir pati“, – sako Vaida.
Moteris pasakoja, kad nors didžiausias pamokas gavo iš Deivido, gamta abiem niekada nebuvo svetima. Mat visos vaikystės vasaros praleistos kaime, gamtoje su seneliais. „Jau vaikystėje abu daug buvome gamtoje. Dabar gamta mums asocijuojasi su atsipalaidavimu. Būnant prie jūros, miške ar kaime mes pasikrauname. Jei esame suirzę, nesutariame dėl smulkmenų, esame blogos nuotaikos, stengiamės išeiti pasivaikščioti, įkvėpti oro ir nusiraminti. Labai padeda šalia namų esantis Bernardinų sodas arba išvyka į sodybą.
Taip pat džiaugiuosi, kad ir mano vaikai daug laiko leidžia lauke. Futbolas tam puikiai tinka. Vasarą, kai Deividas treniruojasi Trakuose, kartu su juo vyksta ir sūnūs. Reikėtų pamatyti, kiek laimės būna jų akyse, kai visi sukaitę po treniruotės šoka atsigaivinti į ežerą“, – juokiasi futbolininko žmona.
Vandenį renkasi pagal gyvūnus
Moteris sako, kad sūnūs domisi ir vandens, ir miškų gyventojais. „Nors ir į mišką nuvažiuojame retai, vaikus domina jo gyventojai. Dabar berniukams toks amžius – jiems viskas įdomu. Mokykloje per pasaulio pažinimo pamokas jie susipažįsta su gamta, o mes namuose dar pasikalbame plačiau. Kai gavome „akvilė Kids“ užduočių knygučių, apsidžiaugiau. Vaikai, vartydami knygelę ir klijuodami lipdukus, susipažino su žvėreliais. Tėtis net atsivertė „Raudonąją knygą“, kad su berniukais galėtų pasidalinti išsamesniais atsakymais apie nykstančius Lietuvos gyvūnus. Tad tai – edukacija ir vaikams, ir tėvams“, – šypsosi Vaida.
Natūralaus mineralinio vandens „akvilė“ išleistos užduočių knygutės su lipdukais tikslas – supažindinti vaikus ir jų tėvelius su Lietuvoje nykstančiomis gyvūnų rūšimis, įrašytomis į „Raudonąją knygą“, ir atkreipti dėmesį į jų išsaugojimą bei gamtos tausojimą. Tai pirmoji iš trijų užduočių knygelių – dar dvi planuojama išleisti ateityje. Iš viso vaikus ir jų tėvelius siekiama supažindinti su 50 nykstančių Lietuvos gyvūnų.
„Ir vaikai, ir mudu su Deividu puikiai žinome, kaip atrodo lūšis, tačiau nežinojome, kad Lietuvoje jos nyksta. O štai ąžuolinių miegapelių, pasirodo, Lietuvoje, ko gero, visai nebėra. Smagu, kad galime sužinoti ir apie Lietuvos gyvūnus, nes daugelyje knygų vaikams pasakojama apie žirafas ir dramblius, rodomi animaciniai filmukai apie pingvinus ir vėžliukus, o pasiskaityti apie pelėsakalį ar ūdrą nėra kur“, – įspūdžiais dalinasi šeima.
Anot Vaidos, mažiausiems, be lipdukų klijavimo, kyla labai daug klaustukų: kur gyvūnai miega, ką valgo, kodėl nyksta: „Vaikai atrado ir ant „akvilės“ vandens butelių esančius gyvūnų atvaizdus, tad knygelės lipdukais buvo apklijuoti ir buteliai, o rinkdamiesi, kurį butelį atsisukti, jie dabar pirmiausia perskaito nykstančio gyvūno pavadinimą“.