Vaidas Baumila – apie mamą lietuvių kalbos mokytoją Nijolę: daug žmonių nežino, kas yra jos sūnus

Nijolė Baumilienė su sūnumis Vaidu ir Donatu / Gedmanto Kropio, Teodoro Biliūno, Viganto Ovadnevo ir Juliaus Kalinsko nuotr.
Nijolė Baumilienė su sūnumis Vaidu ir Donatu / Gedmanto Kropio, Teodoro Biliūno, Viganto Ovadnevo ir Juliaus Kalinsko nuotr.
Ugnė Martusevičiūtė
Šaltinis: 15min
2022-07-24 12:30
AA

Pristatydamas savo naujausią kūrinį „Apžavai“, Vaidas Baumila atskleidė, iš kur gimė jo meilė poezijai ir žodžiui. Tai – mamos lietuvių kalbos mokytojos Nijolės Krikščiūnaitės-Baumilienės nuopelnas. Atlikėjas prisiminė, kad ji yra parašiusi žodžius jo ir Lino Adomaičio bendrai dainai.

Apie savo mamą lietuvių kalbos mokytoją Vaidas Baumila papasakojo viešėdamas 15min studijoje, kurioje vykusios transliacijos metu pristatė kūrinį „Apžavai“.

„Šie mokslo metai jai paskutiniai kaip mokytojai. Mano mama yra poetė, iki šiol kuria ir rašo. Ji yra sukūrusi tekstą bendram mano ir Lino Adomaičio kūriniui“, – kalbėjo V.Baumila.

Daina, kurios tekstą sukūrė Vaido Baumilos mama Nijolė:

2014-aisiais, kai pasirodė „Mano vienatvė“, dainos žodžius sukūrusi Nijolė Baumilienė sakė: „Prieš penkerius metus Vaidas paklausė, ar galėčiau sukurti tekstą naujam, superiniam Lino kūriniui? Priėmiau tai kaip iššūkį. Sukūriau. Vaidas įvertino itin kritiškai – atseit, per daug metaforų, labai nešiuolaikiška, trūksta kažkokio draivo...

Praėjo penkeri metai... Sentimentalūs dainos žodžiai buvo ištraukti iš stalčiaus (ko gero, Lino iniciatyva)... Kažkodėl metaforos pasirodė sparnuotos ir „vežančios“, sielą draskančios ir tokios aktualios... Tai ir sakau: kiekvienas mūsų gyvenimo penkmetis mus vis naujai brandina, vis kitaip į dūšią įspiria.“

Kaip 15min studijoje dabar teigė V.Baumila, jis dažnai pasikonsultuoja su mama. O ši atvirai pasako savo nuomonę.

„Vienos dainos, kurią žmonės girdi koncertuose, tekste skamba „tavo namai jau ne mano namai“. Man ši frazė atrodė tokia tarsi sviestas sviestuotas. Bet mama buvo koncerte ir ši daina jai patiko labiausiai. Klausiau, ar jai nepasirodė, kad frazė skamba kiek nelietuviškai, bet ji atsakė, kad ne – anot jos, tai aiški žinutė, jog tai, kas buvo mūsų, jau nebėra mūsų“, – vieną pavyzdį prisiminė Vaidas.

Nijolė Baumilienė su sūnumis Vaidu ir Donatu / Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr.

Beje, mama buvo ir paties Vaido mokytoja 11-oje ir 12-oje klasėse. Tačiau į jokius asmeniškumus, atlikėjo teigimu, pamokų metu nebūdavo leidžiamasi.

„Ji jau rugsėjo pirmąją pasakė, kad jos klasėje giminių nėra. Mano mamytė yra ta, kuri mažiausiai giriasi savo sūnaus pasiekimais ir mažiausiai didžiuojasi jais viešai. Širdyje ir man tai tikrai perduoda, bet viešumoje yra kukli“, – pripažino jis.

Vaidas paminėjo ir tai, kad jo mama juokiasi – yra labai daug žmonių, kurie nežino, kas yra jos sūnus.

„Ypač jauniausioji karta, kuri prieina prie mamos ir klausia, ar jūsų sūnus yra tas dainininkas, tas kažkoks Vaidas Baumila. Nes, tikriausiai, jie išgirdo „Kunigundą“ ir mane pirmą kartą per 17-ka metų. Ir aš nesitikiu, kad visi visada mane žinos – nors ir maža ta Lietuva, bet esame arti žemės ir važinėjame troleibusais“, – juokėsi atlikėjas.

Pasakodamas apie dabar pasirodžiusį kūrinį „Apžavai“, atlikėjas atviravo, kad jis gimė kūrybinėje stovykloje po praėjusią vasarą muzikinį pasaulį sudrebinusio superhito „Kunigunda“ sėkmės. Prie šio kūrinio darbavosi ir jau kūrybinės sėkmės sulaukusi komanda – muzikos kūrėjai ir prodiuseriai Kasparas Meginis, Edgaras Žaltauskas, Juozas Martinkėnas ir pats atlikėjas.

Klausytojai naujoje dainoje turi galimybę išgirsti ne tik dešimtąjį dešimtmetį primenantį skambesį, bet ir poetiškai perteikiamus dainos žodžius. Pats kūrinio pavadinimas „Apžavai“ nusako, kad kūrinys giliai išieškotas.

Apžavai – tai senovėje vartotas lietuviškas žodis, magijos, burtų sinonimas.

Naujausias Vaido Baumilos kūrinys „Apžavai“:

„Skambantys poetiški žodžiai mums buvo tokia nelaukta, tokia pasilinksminimo forma, tai buvo visiškai skirtinga patirtis, nei rašėme dainas iki šiol. Žodžiai tikrai gilūs, poetiški. Čia galima išgirsti daug gilios prasmės. Apžavai juk yra burtai, tai tarsi detektyvas. Mes sėdėjome, pietavome, aš su sąsiuviniu sėdėjau ir galvojau. Rašosi žodžiai, atsisuku į chebrą ir sakau: kas yra sinonimas burtams? Tuomet „Google“ pagalba pavyko surasti šį žodį. Jis nėra taip dažnai vartojamas“, – apie kūrybos procesą pasakojo kūrėjas.

Visas pokalbis su Vaidu Baumila 15min studijoje: