Vaiko mityba šaltuoju metų laiku: kas tinka, o kas – nelabai
Rudenį ir žiemą, kai vis mažiau laiko praleidžiame gryname ore ir vis rečiau skanaujame šviežių uogų, vaisų ir daržovių, kyla grėsmė mūsų imunitetui – organizmo gebėjimui apsisaugoti nuo ligų.
Pažeidžiamiausią imunitetą turi vaikai, kurie sparčiai auga ir vystosi, tad jų organizmas patiria daug pokyčių ir stresų. Vis dėlto artėjant žiemai tėvai neturėtų per daug baimintis – vaikų, taip pat ir suaugusiųjų imunitetą galima nesunkiai sustiprinti daugiau dėmesio skiriant sveikai ir visavertei mitybai.
Vitaminas C – dar svarbesnis žiemą
Šaltuoju metų laiku svarbu nepamiršti universalių sveikos mitybos principų: reguliariai valgyti, sveikai užkandžiauti ir jokiu būdu nepraleisti pusryčių – energijos užtaiso dienos pradžiai. Egzistuoja ir sezoninių patarimų, skirtų nubaidyti žiemą neretai kimbančioms peršalimo ligoms.
Pasak maitinimo paslaugų įmonės „Kretingos maistas“ mitybos skyriaus vadovės Aldonos Blyžienės, vaikams mokyklų valgyklose patiekiamas sveikas ir visavertis maistas, tačiau svarbu ir po pamokų tinkamai rūpintis vaikų mityba. Pavyzdžiui, siekiant stiprinti organizmą itin naudingas vitaminas C. Jo gauti reikėtų stengtis iš maisto produktų, o ne vaistinėse parduodamų vitaminų ir maisto papildų. Pasak mitybos specialistės, tai padaryti visai nesudėtinga.
Svarbi ne tik visavertė mityba, bet ir subalansuotas darbo ir poilsio režimas, vaiko grūdinimasis ir buvimas gryname ore.
„Šaltuoju metų laiku nepamainomu tampa vitaminas C, didinantis organizmo atsparumą ligoms. Jo gausu citrusiniuose vaisiuose, svarainiuose, petražolėse, erškėtuogėse, kiviuose, raugintuose kopūstuose, šparaginėse pupelėse. Tereikia šiek tiek išmonės ir vitamino C turinčius produktus nesunkiai įtrauksite į kasdienę vaiko mitybą. Pavyzdžiui, pietums mokyklinukui galima patiekti patiekalą iš šparaginių pupelių, į priešpiečių dėžutę ir pavakariams pasiūlyti džiovintų svarainių, kivių ar citrusinių vaisių“, – idėjomis dalinasi A. Blyžienė.
Ji priduria, kad be vitamino C, šparaginėse pupelėse yra vitaminų A, B bei K, antioksidantų ir įvairių mineralinių medžiagų, o svarainiuose, kurie pelnytai laikomi vienu naudingiausių lietuviškų vaisių, gausu E, PP ir B grupių vitaminų. Tiesa, svarainiai nėra tinkami patiems mažiausiems – kaip ir citrusiniai vaisiai, vaikams iki vienerių metų amžiaus jie gali sudirginti gleivinę ir alergizuoti.
5 vaisių ir daržovių taisyklė
Nors šaltuoju metų laiku vaisių ir daržovių pasirinkimas yra mažesnis nei vasarą ir ankstyvą rudenį, jų suvartoti reikėtų stengtis ne mažiau nei sezono metu. Mitybos specialistės teigimu, per dieną vaikas turėtų suvalgyti penkias vaisių ir daržovių porcijas.
„Kad šaltuoju metų laiku vaikai nepritrūktų vitaminų, ląstelienos ir kitų naudingų medžiagų, vaisius ir daržoves galima iš anksto užšaldyti. Šaldymo metu vaisiai ir daržovės apdorojami minimaliai, todėl išsaugoma dauguma maistinių medžiagų. Kai kuriuos vaisius ir uogas galima sudžiovinti – taip turėsite sveiką ir skanų užkandį, kurį galėsite pasiūlyti vaikui tarp pagrindinių valgymų. Džiovinti vaisiai puikiai tiks ir įvairioms košėms pagardinti. Svarbiausia, kad per dieną vaikas suvalgytų bent penkių rūšių vaisių ir daržovių“, – teigia A. Blyžienė.
Pasak mitybos specialistės, rinktis reikėtų lietuvišką, idealiu atveju – ekologišką ar pačių išaugintą produkciją. Geriausia, kai daržovės valgomos žalios, tačiau ir virtos ar troškintos jos bus naudingos augančiam organizmui.
Šaltuoju metų laiku svarbu nepamiršti ir dviejų vaistinių savybių turinčių augalų – česnako ir imbiero.
Šaltuoju metų laiku svarbu nepamiršti ir dviejų vaistinių savybių turinčių augalų – česnako ir imbiero.
„Nuo seno žinoma, kad česnakas turi uždegimą slopinančių, imunitetą stiprinančių ir antibakterinių savybių. Organizmo stiprinimui ne mažiau naudinga ir imbiero šaknis. Nors dėl aštraus skonio ne visi vaikai ją mėgsta, nedidelį kiekį imbiero galima įtarkuoti į arbatą ir ją pagardinti medumi“, – siūlo A. Blyžienė.
Kam sakyti „ne“
Neretai yra pabrėžiama, kad angliavandeniai – pagrindinis energijos šaltinis, nuo kurio priklauso vaiko darbingumas ir protinė veikla. A. Blyžienė atkreipia dėmesį, kad angliavandenių esama dviejų tipų, ir tik vienas iš jų yra naudingas.
„Angliavandeniai skirstomi į greitai ir lėtai organizmo įsisavinamus. Greitai įsisavinamų angliavandenių itin gausu saldumynuose ir baltų miltų kepiniuose – tortuose, bandelėse, pyragėliuose. Lėtai įsisavinamų, naudingųjų angliavandenių šaltinis – vaisiai, daržovės, ankštiniai produktai ir grūdai. Pirmos grupės angliavandenių patariama vengti, o antrai grupei priklausantys produktai turėtų sudaryti apie 2/3 jūsų vaiko mitybos raciono“, – teigia A. Blyžienė.
„Žiemą, kai atvėsta oras ir yra mažiau prakaituojama, vaikai neretai pradeda gerti mažiau skysčių. Svarbu, kad tėvai paskatintų ir savo pavyzdžiu parodytų, jog per dieną reikia išgerti apie aštuonias stiklines vandens, priklausomai nuo vaiko amžiaus. Sultys, saldžios arbatos ir kompotai yra mažiau naudingi, o cukraus ir angliarūgštės prisotintų gazuotų gėrimų reikėtų atsisakyti tiek vaikams, tiek jų tėveliams“, – pataria mitybos specialistė.
A. Blyžienė priduria, kad norint išlikti sveikais šaltuoju metų laiku svarbi ne tik visavertė mityba, bet ir subalansuotas darbo ir poilsio režimas, vaiko grūdinimasis ir buvimas gryname ore. Šeima, užsiimanti mėgstamu žiemos sportu ar kitomis lauko pramogomis, bus sveikesnė ir atsparesnė nei ta, kuri daugiausia laiko praleidžia patalpose už uždarų durų.