Vaiko sveikatos patikrinimas: ką reikia žinoti darželinuko ar mokyklinuko tėvams?
Vasara – atostogų metas ir tėvams, ir vaikams. Gydytojai sako, kad reikėtų šį laiką išnaudoti profilaktiniam vaikų sveikatos patikrinimui, kai nėra eilių, nereikia niekur skubėti. Kasmet rugsėjo pradžioje moksleiviai ir darželinukai turi pateikti pažymas apie savo sveikatos būklę mokyklai ar lopšeliui-darželiui.
Vilniuje įsikūrusios Centro poliklinikos Lukiškių pirminės asmens sveikatos priežiūros centro vedėja, šeimos gydytoja Rita Judzentavičienė sako, kad vis mažiau tėvų savo vaikų profilaktinį sveikatos patikrinimą atideda paskutinėms dienoms prieš mokslo metus. Nemažai pas gydytojus ateina pavasarį, per velykines vaikų atostogas. Tuštesnis laikotarpis ruduo ir žiema, kai sergamumo lygis yra didesnis, ir žmonės vengia eiti su vaikais į polikliniką.
Vasara yra tinkamas metas apsilankyti pas gydytoją, nes Vaiko sveikatos pažymėjimas galioja vienerius metus. Jei pažymėjimas gautas šių metų balandžio ar liepos mėnesį, tai jis galios ir rugsėjį, kai vaikas pradės lankyti mokyklą.
Apžiūri nuo galvos iki kojų
„Profilaktiškai patikriname praktiškai visus moksleivius ir vaikus, kurie lanko darželį. Lieka nepatikrinti tik apie 10 procentų darželinio amžiaus vaikų. Tai tie vaikai, kurie nelanko darželio, išliko sveiki visus metus ir neapsilankė poliklinikoje“, – tikina šeimos gydytoja.
Yra nustatyta, kokius profilaktinius vaikų sveikatos patikrinimus reikia atlikti pagal amžiaus grupes. Štai atėjo šešiametis vaikas, kuris jau ruošiamas į mokyklą. Gydytojas apžiūri jį nuo galvos iki kojų: gerklę, dantis, odą, nagus, išklauso širdies ir plaučių darbą, apžiūri ar nėra bėrimų, įvertina vaiko laikyseną, pėdas, įvertina klausą, patikrina regą.
Jei randa kažkokių sveikatos sutrikimų, išrašo siuntimą pas tos srities specialistus. Taip pat gydytojas pasižiūri, kada buvo atlikti bendri tyrimai (kraujo, šlapimo, cukraus kiekio kraujyje), jei seniai, siunčia atlikti tyrimų.
Vaikas siunčiamas ir pas odontologą. Jei jis yra sirgęs lėtinėmis ligomis, pavyzdžiui, astma, įvertinama būklė ir jis siunčiamas specialisto kontrolei. Po specialistų konsultacijų prašome dar kartą ateiti pas šeimos gydytoją ir tada jau išduodama pažyma.
Akių ligos ir bloga laikysena
Kai kurie tėvai neskiepija vaikų nuo tymų. O tai užkrečiama ir labai rimta liga – vaikas ilgai karščiuoja, pasireiškia akių uždegimas, bėrimas, susilpnėja imunitetas.
„Mano, kaip gydytojos, patirtis rodo, kad daugėja vaikų akių patologijos atvejų. Štai vaikas pernai buvo sveikas, o šiais metais jau matau, kad regėjimas yra suprastėjęs.
Taip pat daugėja vaikų, kurių laikysena netaisyklinga. Dabar sunku surasti vaiką, kurio laikysena būtų gera. Nors mokyklose viskas yra pritaikyta – suolai, kėdės, jų aukštis tinkamas, tačiau, tikriausiai, namuose vaikai sėdi bet kaip, ilgai žaidžia kompiuterinius žaidimus netaisyklingai sėdėdami.
Ištisomis valandomis sėdint prie kompiuterio ar planšetės kenkiama ir akims“, – vaikų sveikatos vystymosi tendencijas pastebi šeimos gydytoja R.Judzentavičienė.
Tymų protrūkis – rimtas įspėjimas
Kai vaikas pradeda lankyti lopšelį ar darželį, taip pat reikia pristatyti Vaiko sveikatos pažymėjimą apie jo sveikatą, kuriame, vadovaujantis sveikatos apsaugos ministro patvirtintomis taisyklėmis, turi būti ir informacija apie skiepus.
„Labai rekomenduočiau tėveliams vaikus paskiepyti nuo tymų. Nors daug metų ši liga jau buvo praktiškai išnykusi, visai neseniai buvo didelis tymų protrūkis Vilniaus mieste ir nemažai žmonių susirgo.
Pagrindinė „atgijusios“ ligos priežastis – kai kurie tėvai neskiepija vaikų nuo tymų. O tai užkrečiama ir labai rimta liga – vaikas ilgai karščiuoja, pasireiškia akių uždegimas, bėrimas, susilpnėja imunitetas. Ligos galima išvengti tik pasiskiepijus. Lietuvoje vaikai nuo tymų skiepijami 15 mėnesių ir 6–7 metų amžiaus. Labai džiaugiamės, kad nemokamai pradėjome skiepyti vaikus, kurie yra gimę 2014 metais ir vėliau, nuo pneumokokinės infekcijos. Rezultatai puikūs, sergamumas tikrai sumažėjo“, – sako Centro poliklinikos gydytoja.
Profilaktiškai pasitikrinti vaiko sveikatą ir gauti Vaiko sveikatos pažymėjimą galima bet kuriuo metų laiku. Reikia kreiptis į savo šeimos (arba vaikų ligų) gydytoją iš anksto užsiregistravus bendra tvarka nelaukti, kol jis išeis atostogų ir jį pavaduos kitas gydytojas. Pas savo šeimos gydytoją eiti geriausia, nes jis geriausiai žino vaiką, jo sveikatos būklę ir svarbią informaciją teisingiausiai surašys Vaiko sveikatos pažymėjime. Be to, taip sutrumpės vaiko sveikatos ištyrimas.