Valdovų rūmuose išdalyti žmogaus teisių „Oskarais“ vadinami apdovanojimai
Kovo 22 d. vakarą Valdovų rūmuose iškilmingai įteikti Nacionaliniai lygybės ir įvairovės apdovanojimai. Komisija ir internetu balsavę žmonės jais įvertino labiausiai žmogaus teisių srityje 2017 m. nusipelniusius asmenis, organizacijas ir iniciatyvas.
Lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė mano, kad nominuoti žmonės yra Lietuvos pasididžiavimas. „Būtent jų darbai kiekvieno mūsų kasdienybę padaro demokratiškesnę. Ir taip, ši demokratija neatsiranda savaime: ji reikalauja daugybės darbo, drąsos, protinių ir finansinių išteklių, galų gale, valios, kurios visiems nominantams tikrai nestinga“, – įsitikinusi ji.
Žmonės ir jų projektai įvertinti aštuoniose kategorijose:
Metų proveržio apdovanojimas įteiktas Erikai Račkytei. Ji buvo viena pirmųjų, prabilusių apie patirtą seksualinį priekabiavimą. Aktorė kreipėsi į teisėsaugą, o jos teises pažeidęs režisierius buvo atleistas iš pareigų. Paramą nuo seksualinio priekabiavimo nukentėjusioms merginoms išreiškė ir ceremonijos svečiai – juoda apranga palaikytas #MeToo judėjimas.
Lyčių lygybės apdovanojimas įteiktas Specializuotos pagalbos centrų tinklui. Šių organizacijų specialistai teikia teisinę ir psichologinę pagalbą nuo smurto artimoje aplinkoje nukentėjusiems asmenims. Pernai jų pagalbos sulaukė apie 12 tūkst. žmonių.
Įveiktos kliūties apdovanojimą atsiėmė Lietuvos neįgaliųjų forumo direktorė Henrika Varnienė. Ji pagerbta už savo indėlį diskutuojant apie žmonių su negalia įdarbinimo sistemos keitimą, dialogą su Sveikatos apsaugos ministerija dėl nekokybiškų kompensuojamų medicinos priemonių.
Vaivorykštės apdovanojimu pagerbtas asociacijos LGL žmogaus teisių politikos koordinatorius Tomas Vytautas Raskevičius. Aktyvistas laureatu tapo dėl nuoseklaus darbo atstovaujant translyčiams asmenims ir formuojant progresyvią Lietuvos teismų praktiką keičiant asmens tapatybės dokumentus.
Atviros visuomenės piliečio apdovanojimas įteiktas Širvintų krašto laikraščio „Širvis“ žurnalistėms. Nepaisydamos vietos valdžios priešiškumo, Andželika Bagočiūnienė, Janina Pukienė ir Valda Patinskienė kūrė ir palaikė nepriklausomą informacinę erdvę suteikdamos žodį tiems, kurie kitaip būtų likę bebalsiai.
Apdovanojimas „Geriausias amžius – mano amžius“ atiteko Gitai Mickevičiūtei ir jos projektui „Senelių darželis“. Alytuje įkurtas dienos užimtumo centras mažina sunkiai judančių ir niekur išeiti negalinčių senolių atskirtį juos suburdamas socialinei, kūrybinei ir pažintinei veiklai.
Tautų dialogo apdovanojimu įvertintas Lenkų diskusijų klubas. Tai nepriklausoma Lietuvos lenkų organizacija, rengianti viešas diskusijas ir puoselėjanti politiškai neangažuotą dialogą tarp lenkų ir lietuvių.
Religijų ir įsitikinimų įvairovės apdovanojimą gavo Jehovos liudytojų bendruomenės tarnas Erikas Rutkauskas. Religijos laisvės principą jis gynė teisinėmis priemonėmis. Jo iškeltą klausimą analizavo ir Konstitucinis Teismas, konstatavęs, kad visų religinių bendruomenių dvasininkai Karo prievolės įstatyme turėtų būti traktuojami vienodai.
Po ceremonijos Valdovų rūmų fojė atidaryta paroda „Įvairovės veidai“, kurioje susipina mėgėjų ir profesionalių fotografų užfiksuota įvairių žmonių kasdienybė, išskirtinės jos akimirkos. Vėliau ši ekspozicija apkeliaus 35 Lietuvos savivaldybes.
Nacionalinius lygybės ir įvairovės apdovanojimus organizuoja Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba kartu su Nacionaliniu lygybės ir įvairovės forumu. Šiemet prie apdovanojimų organizavimo prisidėjo Atviros Lietuvos fondas, Britų taryba Lietuvoje, Norvegijos Karalystės ambasada ir Šiaurės ministrų tarybos biuras Lietuvoje.