Valentino dieną į Vilnių sugrįžo jaudinantis „Radio and Juliet“ baletas

„Radio and Juliet“ baletas / P. Peleckio nuotr.
„Radio and Juliet“ baletas / P. Peleckio nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
A
A

Vasario 14 d. Vilniuje, „Compensa“ koncertų salėje, žiūrovai išvydo net du žymiojo choreografo Edwardo Clugo darbus. Pirmoje vakaro dalyje – žymiausią pasaulyje meilės istoriją, modernų baletą ir „Radiohead“ muziką jungiantį baletą „Radio and Juliet“, o antroje dalyje – jausmingąjį baletą „Quatro“. Abiejuose spektakliuose šoko ir vienas geriausių šokėjų pasaulyje Denisas Matvijenko.

Iš Rumunijos kilusio Edwardo Clugo baletas intriguojančiu pavadinimu „Radio and Juliet“ pasaulį sužavėjo modernia koncepcija. Choreografo tikslas – ne atpasakoti garsiąją V. Šekspyro tragediją, bet pasiūlyti žiūrovams naują patirtį ir pažvelgti į šią istoriją iš kitos perspektyvos.

Valandos trukmės pasirodyme profesionalūs šokėjai pasakojo apie meilę šių dienų pasaulyje. Tačiau žiūrovai tikrai atpažino ir konfliktus tarp Kapulečių ir Montekių, kaukių baliaus scenas. Beje, kitaip nei originalioje pjesėje – E. Clugo balete Džiuljeta nemiršta. Čia ji vaizduojama kaip vieniša moteris, nuo pradžios iki pabaigos keliaujanti į savo meilės preliudiją.

Pasirodyme Lietuvoje šoko garsiojo Rusijos „Marinskio“ teatro žvaigždės. Romeo vaidmenį atliko vienas šiuo metu žymiausių baleto šokėjų pasaulyje ukrainietis Denisas Matvijenko. Keturių tarptautinių baleto konkursų „Grand Prix“ laimėtojas, šokantis Maskvos Didžiojo ir Sankt Peterburgo Marijos, Niujorko „American Ballet Theatre“, Milano „Teatro alla Scala“, Paryžiaus „Grand Opera“ ir kitų prestižinių pasaulio teatrų scenose – menininkas, kurį būtina išvysti scenoje.

Šokėjų pasirodymą balete sustiprinao bei žiūrovų emocijas į naujas aukštumas pakelė ir moderni pasirodymui parinkta muzika. Jame skambėjo 11 anglų roko ir elektroninės muzikos grupės „Radiohead“ kūrinių. Daugiausia tai muzika iš grupės albumų „Kid A“ ir „OK Computer“.

Žiūrovai išgirdo tokias dainas kaip „Fitter Happier“, „Bullet Proof (I Wish I Was)“, „Idioteque“ ir kitas. Anot choreografo Edwardo Clugo, pasirodyme yra momentų, kai dainų tekstai atitinka istoriją, tačiau svarbiausia „Radiohead“ kūriniuose jaučiama emocija.

2005 m. pastatytas baletas „Radio and Juliet“ buvo parodytas Italijoje, Singapūre, Izraelyje, Kanadoje, JAV, Prancūzijoje, Ukrainoje, Kroatijoje ir daugelyje kitų šalių, choreografui Edwardui Clugui pelnė pripažinimą, daugybę apdovanojimų ir vis dar renka pilnas žiūrovų sales.

Šiuo metu E. Clugas jau daugiau nei 16 metų vadovauja Slovėnijos nacionalinio teatro „Maribor“ baletui. Prie garsiojo teatro jis prisijungė 1991 m. kaip pagrindinis šokėjas, jau po penkerių metų pradėjo statyti pirmuosius savo baletus. Dabar jo išskirtinis choreografijos stilius atpažįstamas visame pasaulyje.

Lietuvoje baletas pirmą kartą viešėjo 2017 m. festivalyje „Midsummer Vilnius“. Jo atvykimo organizatoriams laukti teko net penkerius metus. Ir kaip ir buvo galima tikėtis – nepriekaištingas garsiojo Rusijos Marinskio teatro žvaigždžių pasirodymas Lietuvos žiūrovams tapo neužmirštamu reginiu ir sulaukė garsių ovacijų. Renginio organizatoriai tiki, kad ir šįkart garsusis baletas nepaliko abejingų.

Antroji vakaro dalis buvo skirta dar vienam Edwardo Clugo darbui – „Quatro“, nominuotam Rusijos „Golden Mask“ apdovanojimui. 20-ies minučių baletas žiūrovams pasakojo apie jausmus, kuriuos galima atrasti paslaptingoje žmogaus kūno kalboje. Pasirodyme meilės istoriją padėjo kurti Slovėnijos kompozitoriaus Milko Lazar muzika, susiliejanti su drąsiais ir nepriekaišingais keturių šokėjų judesiais. Jame žiūrovai taip pat išvydo garsųjį Denisą Matvijenko ir „Marinskio“ teatro šokėjus.