Valstybių vadovus „ištatuiravęs“ Arminas Raugevičius: „Mes matome tik išorinį jų įvaizdį – kostiumą“
Kaunietis Arminas Raugevičius sugalvojo projektą „Would you vote for me?“ (liet. „Ar balsuotum už mane?“), kuris internete išplito it virusas. Menininkas pristatė penkių valstybių vadovų fotografijas – prezidentus ir diktatorius gausiai „apipaišė“ tatuiruotėmis. A.Raugevičius „tatuiravo“ ir Dalią Grybauskaitę.
„Facebook“ tinkle vėlų vakarą savo projekto nuotraukas patalpinęs A.Raugevičius nesitikėjo, kad atsikėlęs ryte save galės vadinti interneto sensacijos autoriumi. Projekto „Would you vote for me?“ fotografijos jau pelnė socialinio tinklo vartotojų simpatijas, apie menininko idėją kalba tūkstančiai.
Projekte A.Raugevičius pateikia kol kas penkių valstybių lyderių nuotraukas – Rusijos prezidento Vladimiro Putino, JAV prezidento Baracko Obamos, Kinijos prezidento Xi Jinpingo, Šiaurės Korėjos diktatoriaus Kim Jong Uno ir Lietuvos prezidentės Dalios Grybauskaitės.
Visus valstybių vadovus A.Raugevičius gausiai „ištatuiravo“ – piešiniais padengė jų rankas, krūtines, pilvus.
Kaip vertinate tokį projektą?
O D.Grybauskaitei dar ir šviesius plaukus „perdažė“ – parodė, kaip jai tiktų rausvi. Ant prezidentės krūtinės menininkas „ištatuiravo“ keturis angliškus žodžius – „tikėjimas“, „meilė“, „drąsa“ ir „viltis“.
Kas A.Raugelevičių įkvėpė? „Man patinka studijuoti žmones, socialinius ryšius ir santykius. Šiuo metu internete plinta daug socialinių akcijų, įžvalgų. Tai kelia skirtingi pasisakymai, nuomonės. Pagrindinė projekto gimimo priežastis yra ta, kad man įdomu, kaip sena keičia naują. Kas dabar atmetama, po dešimtmečio tampa kultūros norma, vertybe. Man įdomu, prie ko tai veda, kokia reakcija iš to gimsta“, – Žmonės.lt sakė jis.
Žiūrovus jis ragina neieškoti projekte per giliai paslėptų idėjų – sako, viskas čia tiesmukai parodoma: „Esame linkę į viską žiūrėti sudėtingai, o iš tiesų čia viskas paprasta. Tatuiruotė nuo seno buvo savotiškas genties simbolis. Jos gali nusakyti žmogaus socialinę padėtį, patirtį, kultūros lygį, net išsilavinimą, būdo savybes. Dabar matome, kad tatuiruotės tampa vizualine išraiška, kaip koks naujas megztinis. Projektu norėjau pakalbėti apie diskriminaciją – kaip žmonės diskriminuoja vieni kitus dėl religinių pažiūrų, nuomonės, padėties.“
Kodėl jis „ištatuiravo“ politikus, o ne, pavyzdžiui, pramogų pasaulio atstovus?
„Jie vieši asmenys. Tatuiruotės čia sukuria kontrastą. Politikai tai žmonės, kurie neturi asmeninės, nuomonės laisvės. Kiekviena jų mintis teisiama – arba linčuojama, arba šlovinama“, – sakė menininkas.
Tatuiruotės ant politikų kūnų turėtų atskleisti, kas būdinga jų asmenybėms.
Paklaustas, kodėl pasirinko būtent šių penkių valstybių vadovus, A.Raugevičius tikino, kad su jais nutarė pradėti, o vėliau ir kitus nuotraukose padailins.
„Man buvo smalsu, kaip visuomenė reaguos – bus aktualu ar ne. Nustebau. Pirmi žodžiai socialiniuose tinkluose buvo „tave nužudys“, „paduos į teismą“. Tai sukėlė atgarsį, todėl nesiribosiu vien šiais žmonėmis – tęsiu. Yra daug žmonių, per kuriuos galima kalbėti, kuriuos galima „tatuiruoti“ ir pabandyti juos parodyti kitaip. Turbūt nežinote, kokia Grybauskaitės mėgstamiausia spalva? Ne. Nes mes matome tik visuomenei suformuotą įvaizdį, kostiumą“, – sakė.
Jis nespėlioja, kaip D.Grybauskaitė įvertintų tokį savo portretą, bet keturis reikšminius žodžius užrašė neatsitiktinai. „Ne aš primečiau tuos žodžius, o visuomenė. Kai vienas prezidentas keičia kitą, gimsta viltys. Buvome priėmę į politiką krūvą komikų, po to nusprendėme, kad reikia naujo vėjo – reikia išvalyti bardaką. Manau, tai visuomenė mato ir vertina D.Grybauskaitę taip“, – svarsto.
Pats menininkas turi tik vieną tatuiruotę, visai mažą. Ar A.Raugevičius balsuotų už taip pasipuošusią D.Grybauskaitę? „O iš kur jūs žinote, kad ji tokių tatuiruočių neturi?“ – šypsosi menininkas.