Vasarą keliautojų vėl laukia Baltijos šalys: ką verta pamatyti Lietuvoje ir už jos ribų?
Prieš metus pandemijai pakeitus daugelio keliautojų planus, nemažai lietuvių renkasi atostogas arčiau namų – Lietuvoje ar kaimyninėse šalyse. Tokį pasirinkimą lėmė ne tik besikeičiantys reikalavimai keliaujant į tolimesnes šalis, bet ir tai, kad Baltijos šalyse iš tiesų yra, ką pamatyti. Anot didžiausio Baltijos šalyse kelionių organizatoriaus „Novaturas“, po įvairius Lietuvos kampelius rengiamos ekskursijos šią vasarą vėl itin aktualios – lietuviai jau dabar aktyviai planuoja keliones į pamėgtus kurortus ir kitas mažiau ištyrinėtas vietas.
Vėl kvies keliauti Baltijos šalyse
Praėjusią vasarą pagerėjus pandemijos situacijai regione, Lietuva, Latvija ir Estija tapo pirmosiomis Europos Sąjungos valstybėmis narėmis, kurios suteikė galimybę laisvai judėti savo piliečiams. Išskirtinis Baltijos šalių sprendimas keliautojams tąkart leido turėti daugiau galimybių įsimintinoms atostogoms bei tapo populiariu keliautojų pasirinkimu.
Panašu, kad Baltijos šalių gyventojai galės aplankyti vieni kitus ir šią vasarą – planuojama turizmui vėl atverti trijų šalių sienas. Baltijos šalių ekspertai iš naujo kelia taip vadinamo „kelionių burbulo“ tarp Lietuvos, Latvijos ir Estijos galimybę, kuri užtikrintų palankesnes galimybes Baltijos šalių gyventojų tarpusavio kelionėms, ypač vasaros atostogų metu.
Kodėl verta rinktis atostogas kaimyninėse šalyse
Baltijos šalių sostines viena nuo kitos skiria kelios valandos automobiliu, todėl atostogų planavimas itin patogus ir greitas. Visos trys šalys siūlo poilsį ir aktyvų laisvalaikį savo pajūrio kurortuose. Baltijos šalys kartu sudėjus turi beveik 4,5 tūkstančio kilometrų pakrantės, tad per atostogas tikrai nereikės nuobodžiauti. Šalių sostinių senamiesčiai yra įtraukti į UNESCO pasaulio paveldą ir pasižymi kiekvienai šaliai išskirtine architektūra bei kultūriniu paveldu.
Ryga ir Talinas yra įsikūrę netoli Baltijos jūros, todėl keliaujantiems į šias šalis bus itin paprasta suderinti poilsį ir pažinimą, ar tai būtų vos poros dienų išvyka, ar ilgesnės trukmės atostogos. Vienas pagrindinių Latvijos kurortų – Jūrmala – nutolusi tik kiek daugiau nei 20 km atstumu nuo šalies sostinės, todėl miesto šurmulį greitai galima iškeisti į poilsį prie jūros. Panaši situacija ir Estijoje – susipažinus su šalies sostine Talinu, vos už 30 km ilsėtis jau galima pajūrio kurorte Laulasma.
Lietuvoje – istorijos ir kultūros lobynai
Didžiausias Baltijos šalyse kelionių organizatorius „Novaturas“ pataria atostogomis Baltijos šalyse pradėti domėtis jau dabar, nes atostogų išsiilgę poilsiautojai aktyviai užpildo viešbučius ir pažintinius turus. Itin greitai pildosi norinčiųjų keliauti Lietuvoje gretos – keliautojai vis dar smalsūs susipažinti su neatrastomis šalies vietovėmis, o kai kurie net iškeičia užsienyje suplanuotas atostogas į poilsį Lietuvoje. Tad ką verta šią vasarą pamatyti ir aplankyti mūsų krašte?
Daugeliui lietuvių svarbu per vasarą bent kartą aplankyti šalies pajūrį, bet tikrai ne visi yra ištyrinėję kitus Lietuvos kampelius, kuriais galime didžiuotis – žaliuojančios girios ir miškai, išpuoselėti parkai, mažų miestelių jaukumas, pilys ir bažnyčios bei turtinga regionų kultūra kviečia geriau pažinti gimtinės tradicijas. Vienas įspūdingiausių maršrutų, kurį būtina pamatyti savo akimis – Panemunės kelias. Aplankyti visus svarbiausius jo objektus galima ir per vieną įspūdžių kupiną dieną.
Kelionę pradėti rekomenduojama aplankant vieną ryškiausių renesanso dvarų Lietuvoje – Raudondvario dvarą, kuriame supažindinama su pastato istorija ir iškiliausiais jo valdytojais. Čia galima pasijusti tarsi keliaujant laiku nuo Renesanso iki pat XX a. pradžios – išgirsti garsiąją Barboros Radvilaitės ir Žygimanto Augusto meilės istoriją ir net padegustuoti apelsinų sriubą. Kelionė Panemunės keliu tęsiasi svarbius istorinius įvykius menančiame Seredžiuje, kopiant į Palemono kalną ir grožintis Nemuno slėnio vaizdais. Maršrutas kviečia apsilankyti ir Veliuonoje, Raudonėje, Panemunės pilyje bei aplankyti Kidulių krašto vyndarį, susipažinti su natūralaus vyno gaminimo subtilybėmis.
Kita ne ką mažiau įspūdinga kryptis – Aukštaitija, garsėjanti savo istorija ir kultūros lobynais. Pirmiausia smalsuolių dėmesį patraukia keliautojų pamėgtas Anykščių kraštas, kuriame dera gamta, istorija ir kultūra. Pirmasis sustojimas – Rubikių apžvalgos bokštas, nuo kurio aikštelės atsiveria graži Dusyno ir Rubikių ežerų panorama, taip pat galima įžvelgti trijų bažnyčių – Debeikių, Leliūnų ir Alantos – bokštus, Bijeikių piliakalnį, Storių kalvas. Vėliau verta aplankyti ir Burbiškių dvaro rūmus bei pačius Anykščius, kuriuose – įspūdingais vitražais puošta Šv. Apaštalo evangelisto Mato bažnyčia, Arklio muziejus, medžių lajų takas, Šventosios upės vingiai ir nepamirštami gastronominiai potyriai.
Tačiau tai dar toli gražu ne viskas. Apkeliavus šias kryptis, galima planuoti būsimas keliones į kitus šalies regionus – vaišingumu garsėjantį Dzūkijos kraštą su Merkine ir Stakliškėmis, šiaurinės Lietuvos kraštus – Biržus bei Pakruojį, susipažinti su kulinariniu paveldu ir Oginskio rūmais Žemaitijoje.
Pamėgtuose Lietuvos kurortuose jau laukia viešbučiai
Jau dabar viešbučių užimtumas indikuoja, kad vasaros metu lietuviški kurortai – Druskininkai, Birštonas, Palanga, Neringa – bus pilni atostogautojų. Daugelis poilsiautojų į šias vietas atvyksta ilgesniam laikui, kad spėtų pasimėgauti atpalaiduojančiomis procedūromis, pabūti gamtoje. Atostogas šiuose Lietuvos kurortuose būtina planuoti iš anksto, nes viešbučiai vasaros sezonui graibstomi dar jam dar nepasidėjus.
Nors apribojimų svetingumo sektoriui dar yra, šalies kurortų viešbučiai prisitaikė prie naujos realybės. Pavyzdžiui, Palangoje įsikūrę viešbučiai „Amsterdam Plaza“, „Gabija“, „Grand Baltic Dunes“ maistą pristato į poilsiautojų apartamentus bei teikia tam tikras SPA paslaugas. Tokias pačias paslaugas siūlo ir Druskininkuose esantys „Grand SPA Lietuva“ viešbučiai, o Birštone keliautojų laukia lietuvių pamėgtas „Vytautas Mineral SPA“.