Vasara Lietuvoje: 6 Aukštaitijos dvarai, kuriuos verta aplankyti

Raudondvario dvaras / Teodoro Biliūno „ŽMONĖS Foto“ nuotr.
Šaltinis: Žmonės
AA

Žaliuojančios lygumos ir pulsuojančios gamtos kvapas. Lengvi užkandžiai ir jūsų mėgstama kelio muzika. Ieškote savaitgalio plano? Štai ir jis.

Alantos dvaras

Neoklasicistiniai rūmai ir XIX a. parkas – tai, ką rasite atvykę į Alantos dvarą, įsikūrusį Naujasodyje. Ne vieną sykį restauruotoje rezidencijoje šiuo metu galima pasižvalgyti po meniškai išdažytą rūmų išorę, atkurtą parką bei tvenkinėlius arba tiesiog pasigrožėti kruopščiai sutvarkyta dvaro aplinka.

Dvaro adresas: Naujasodžio k., Molėtų r., LT-33037

Alantos dvaras/ Infomoletai.lt nuotr.

Baisogalos dvaras

Karališkuoju dvaru vadinamas Baisogalos dvaras žinomas jau nuo XVI a. Jo ansamblį sudaro net 17 pastatų. Manoma, jog dvarui priklausantis romantizmo stiliaus peizažinis parkas įkurtas XIX a pirmojoje pusėje. Lygioje vietovėje iškasti tvenkiniai, perkasai, laisvai susodintos želdinių grupės.

Baisogalos dvaro rūmų architektūros formoms būdinga ampyro stilistika. Tai vienas didžiausių, kompoziciškai brandžiausių ir vertingiausių tokios rūšies paminklų Lietuvoje.

Dvaro adresas: R. Žebenkos g. 12, Baisogala, Radviliškio r., LT-82317

Baisogalos dvaras/ LSMU Gyvulininkystės instituto nuotr.

Biržų pilis

XVI a. Biržuose buvo pradėta statyti pirmoji Lietuvoje bastioninė itališko tipo tvirtovė, kuri buvo skirta karybos reikalams. Šiaurės karo metu ją susprogdino švedų kariuomenė. Rūmai buvo atstatyti tik praėjusio amžiaus aštuntajame dešimtmetyje, o tvirtovės arsenalas – 2013 metais.

Šiuo metu Biržų pilies kompleksą sudaro atstatytieji rūmai, arsenalas, tiltas, dvi parakinės, vartų bei gynybinių statinių liekanos. Čia taip pat veikia muziejus, kuriame galima pamatyti autentišką XVII a. pab. koklinę krosnį, susipažinti su XVII–XVIII a. karybos technikomis bei krašto aludarystės ekspozicija.

Dvaro adresas: J.Radvilos g. 3, Biržai, LT-41175

Biržų pilis

Ilzenbergo dvaras

Ilzenbergo dvarą 1515 metais įkūrė Livonijos ordino baronas Berndtas von Kersenbrockas. Nuo 2012 m. dvarvietė intensyviai atnaujinama: restauruojami ir atstatomi sugriuvę dvaro sodybos pastatai, atkurtas sunykęs jų vidus ir autentiškos funkcijos. Itin puošnūs XIX a. antros pusės klasicistinio stiliaus dvaro rūmai su autentiškais XVIII a. rūsiais, lankytojams duris atvėrė 2017 m.

Dvaro parke įkurdintos Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 100-mečiui atminti skirtos skulptūros, vienijamos temos „Meilė-Harmonija-Dvariškumas“. Parko puošmena yra laikomas 500 metų gyvuojantis ąžuolas galiūnas.

Dvaro adresas: Ilzenbergo k. 4, Juodupės seniūnija, Rokiškio rajonas, LT-42440

Biržų pilis/ Rokiškio TTAIKC nuotr.

Raudondvario dvaras

Kaip didikų rezidencija Raudondvaris minimas nuo 1615 metų, kai čia buvo pastatyti dvaro rūmai. XIX a. pr. dvarą įsigijo Tiškevičiai, vėliau perpirko Radvilos. Pasakojama, kad pilies pamatus padėti įsakiusi pati Barbora Radvilaitė. Dvaras garsėjo kaip kultūros ir meno centras. Rūmuose buvo dailės galerija, biblioteka.

II pasaulinio karo pabaigoje besitraukdami vokiečiai sunaikino rūmus ir oranžeriją. Pilies dvaro ansamblis buvo atstatytas 1959-1973 metais pagal architektų S. Čerškutės ir V. Jurkšto projektą. Raudondvario dvaro sodyba yra vienas ryškiausių renesanso ir romantizmo laikotarpyje susiformavusių sodybinių ansamblių Lietuvoje.

Dvaro adresas: Raudondvario k., Raudondvario sen., Kauno r., LT-54123

Raudondvario dvaras / Teodoro Biliūno „ŽMONĖS Foto“ nuotr.
Skaitykite daugiau