Vasara ne už kalnų: 6 sveikatos mitai

Mergina paplūdimyje / „Fotolia“ nuotr.
Mergina paplūdimyje / „Fotolia“ nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2017-05-05 09:00
AA

Artėjanti vasara ir saulėtos dienos primena gyventojams, kad greitai daugiau laiko galėsime praleisti lauke. Vis dėlto svarbu nepamiršti, kad šiluma ir saulė ne tik dovanoja malonumus, bet ir tam tikras rizikas. Vaistininkė Žydrūnė Muzikevičiūtė siūlo neapsigauti ir pamiršti visuomenėje įsigalėjusius, tačiau klaidingus mitus.

Vienas iš pagrindinių vasaros malonumų – saulėje praleistas laikas, tačiau vaistininkė Ž. Muzikevičiūtė primena, kad saule besimėgaujantys gyventojai nepamirštų, kaip džiaugtis vasara be nemalonių pasekmių.

Mitas, kad tamsesnę odą turintys žmonės gali mažiau saugotis nuo saulės spindulių poveikio. Jie kaip tik sunkiau pamato pirmuosius nudegimo požymius, todėl gali grėsti dar didesni pavojai.

Saulė gydo spuogus

Mitas. Nors trumpalaikiu periodu saulės poveikis sumažina paraudimus, patamsina odą ir tuomet spuogeliai gali matytis mažiau, tai neišsprendžia problemos, o ją tik užmaskuoja.

„Tokiu būdu bandant gydytis susiduriama su odos dehidratacija, užsikimšusiomis poromis, ankstyvu odos senėjimu, padidėjusiu polinkiu navikiniams odos susirgimams“, – įspėja specialistė.

Kremas nuo saulės nereikalingas, jei esi su makiažu

Mitas. Apsisaugoti nuo neigiamo saulės poveikio odai vien su makiažu, net jei jis turi SPF faktorių, nepavyks.

„Visgi jei esate apsiginklavusi drabužiais, dengiančiais kūną (kelnės, marškinėliai ilgomis rankovėmis, akiniai nuo saulės, kepuraitė), esate pakankamai apsisaugoję nuo saulės poveikio. Priešingu atveju, vien pasirūpinti veido priežiūra (makiažu su apsauginiu faktoriumi) nepakaks, jei nesate pridengę kitų atvirų kūno vietų“, – įžvelgia Ž. Muzikevičiūtė.

Vaistininkė priduria, kad pravartu nepamiršti, kad ir kokį pavadinimą turėtų SPF faktorių turinti priemonė (makiažo pagrindas, pudra, kremas, losjonas ar kt.), ją ant švarios odos pakartotinai reikia tepti saulėje pabuvus dvi valandas. Jei maudomasi vandens telkiniuose – kas 40 min.

Apsauga nuo saulės / „Shuterstock“ nuotr.

Tamsesnio gymio žmonės gali mažiau saugotis saulės

Mitas, kad natūraliai tamsesnę odą turintys gyventojai gali saugotis mažiau nuo saulės spindulių poveikio.

„Apsauga nuo saulės reikalinga visiems. Tamsesnio gymio žmonės kaip tik sunkiau pamato pirmuosius nudegimo požymius, todėl jiems gali grėsti dar didesni pavojai“, – teigia vaistininkė.

Akys negali nudegti saulėje

Mitas. Akių nudegimas pasireiškia dirginimu, išsausėjimu, paraudimu, ašarojimu, skausmu, sutrikusiu regėjimu ir netgi gali privesti iki regėjimo netekimo.

„Nepamirškite kokybiškos akių apsaugos – akinių nuo saulės su pakankamu filtru, priklausomai nuo ketinamos vykdyti veiklos bei vietos“, – pataria Ž. Muzikevičiūtė.

Valanda iki plaukiojimo negalima valgyti

Šiame įspėjime yra dalis tiesos. Tai susiję su kraujotakos pokyčiais organizme. Kai valgome, kūnas padidina kraujo patekimą į virškinamąjį traktą.

Kuo didesnis maisto kiekis, tuo daugiau deguonimi prisotinto kraujo reikia skrandžiui, kad šis maistą suvirškintų. Tai reiškia, kad mažiau deguonies lieka rankoms ir kojoms. Deguonies trūkumas gali sukelti raumenų spazmus tiems, kurie sočiai pavalgę užsiima labai aktyvia veikla vandenyje.

„Tačiau tiesiog pramogaujantiems plaukikams raumenų spazmų pavalgius rizika iš tikrųjų yra labai maža. Taigi, jeigu valgydami jaučiate saiką, vengti maudynių po užkandžių ar lengvų pietų tikrai nereikia“, – nuramina vaistininkė.

Kofeinas dehidratuoja organizmą

Mitas. Kofeinas pasižymi silpnomis diuretinėmis (šlapimo susidarymo inkstuose skatinimas) savybėmis.

„Kartu su kofeinu suvartojamas vanduo yra pašalinamas greičiau, bet suvartojant pakankamą kiekį vandens per parą dehidratacija vargiai pasireikštų“, – komentuoja specialistė.

Vis dėlto, jei kava yra geriama vietoj vandens, dehidratacijos grėsmė tampa reali. Svarbu, kad gėrimai su kofeinų nebūtų vartojami kaip pakaitalas vandeniui.

TAIP PATS SKAITYKITE: Vasarą kvieskite rinkdamiesi akinius: 5 stilingiausi saulės akinių tipai