Veganiškos Velykos be kiaušinių: kas dedasi ant žinomų moterų šventinio stalo
Lietuvių mėgstamos ir vertinamos Šv. Velykų tradicijos gyvuoja ne kiekvienoje šeimoje. Kodėl? Pakalbėkime apie ridenamus, daužomus ir visaip kaip niokojamus margus kiaušinius. Atrodo, kad be jų ši šventė tiesiog neįmanoma, tačiau rašytoja ir fotografė Agnė Gintalaitė, aktorė Beata Tiškevič ir sveiką mitybą propaguojanti žaliavalgė Gražina Gum šiam teiginiui visiškai nepritartų.
Veganės moterys sutiko papasakoti, kaip Velykos švenčiamos jų namuose.
Aktorė Beata Tiškevič prisipažino, kad nors pati nevalgo nei mėsos, nei gyvulinės kilmės produktų, tačiau kategoriška kitų šeimos narių atžvilgiu niekuomet nebūna.
„Ką valgysiu ir kuo kiaušinius pakeisiu aš? Tikriausiai, jog nusivešiu savo mėgstamą keksą, kurį dažnai gaminu. Valgysiu tą patį, ką valgau kiekvieną dieną. Kiaušinių ant mūsų šeimos Velykinio stalo tikrai bus, tačiau man tai netrukdo.“
Moteriai svarbiausia ryšys ir buvimas drauge su artimaisiais. Žmonės.lt B. Tiškevič prisipažino, kad jų šeimoje nėra griežtai laikomasi tradicijų. „Nežinau, pašventiname stalą ir viskas. O kiaušinių ridenimas, jų daužymas. Na, aš jau vaikystėje nebuvau pratusi žaisti šių žaidimų. Mano atsakymas labai paprastas. Bendravimas, tarpusavio supratimas, meilė. Štai kas svarbiausia Velykų rytą, kai esi drauge su mylimais žmonėmis.“
Tuo tarpu Rimo Valeikio žmona, fotografė ir rašytoja Agnė Gintalaitė sako, jog ji už Velykas be kiaušinių ir bažnyčios. „Labai džiaugiuosi, kad nebeatsiduriu tokiose situacijose, kai reikia ridenti kiaušinius. Nejaugi žmonės dar vis tą daro? Aišku, pamenu, kaip vaikystėje ridendavome, pridažydavome kiaušinių tiek, kad nebūdavo kur jų dėti, po velykų tekdavo išmesti. Gražiausią, mamos, dailininkės išskutinėtą, tikrą meno kūrinį esu laikiusi lentynoje kelis metus, kol jos įskilo...ilgai negalėjau suprasti, kodėl namie toks baisus kvapas“, - prisiminė knygos „Bloga Veganė“ autorė.
Agnė neslėpė – dabar jai labiausiai patinka lankytis svečiuose ir nesukti galvos dėl to, ką pagaminti Velykų proga.
„Prieš keletą metų ir aš buvau užsidegusi eksperimentuoti. Gaminau velykinius įdarytus „kiaušinius“ iš avokadų. Perpjovus per pusę ir išėmus kauliuką, pridedi veganiško sūrio su majonezu, apibarstai juoda himalajų druska ir rūkytos paprikos milteliais. Skonis labai primena įdarytus kiaušinius, kuriuos gamindavo senelė. Tačiau šiandien, prisipažinsiu, net ir veganiško maisto gaminimas man nebėra įdomi veikla, mėgstu valgyti mieste arba eiti į svečius ir vaišintis. Tą planuoju daryt ir per šias šventes. Namie mielai sutikčiau praryti kokią kosmonautų tabletę alkiui numalšinti, kad tik nereikėtų gaminti.“
A. Gintalaitė sakė visus fainus ir originalius receptus, jei vis dėlto nusprendžia, kad reikia gaminti, randanti feisbuko grupėje „Lietuvos veganai“. „Tiesa yra tokia, kad augalinio maisto receptai ir gaminimas yra lyg galvosūkis, kurį reikia spręsti. Gaminti įprastai nuobodu, viskas aišku, o veganiškai turi padaryti taip pat skaniai, tačiau naudoti kitus produktus, gal todėl žmonės taip domisi?“ – svarstė moteris.
Receptų knygos „Super desertai" autorė ir sveikos gyvensenos šalininkė Gražina Gum Žmonės.lt patikino, kad prieš kiaušinius ant Velykinio stalo ji nekovoja.
„Nesu kategoriška. Vyksiu pas gimines, kurie valgo kiaušinius. Ant stalo tikrai bus mano firminės baltos mišrainės. Visi jos ingridientai nėra termiškai apdorojami.“ Taip pat moteris teigė, jog artimiesiems pasiūlys pasivaišinti ir jos gaminamu tortuku. Sveiku, tinkamu valgyti veganams ir žaliavalgiams.
Visos sveiką ir be gyvulinės kilmės produktų gyvenimo būdą pasirinkusios moterys apie Velykas kalbėjo tartum apie dvasišką ir gražų laiką, skirtą jų artimiems žmonėms. Nei viena iš jų neprisipažino esanti grinčas, kuris norėtų sugadinti šią šventę.
Laimingos Velykos yra ne tos, su kuo daugiau kiaušinių ir maisto, tačiau tos, kurias mes praleidžiame brangiausių rate.