Vegetarizmą išbandžiusi L.Kazlauskienė: slinko plaukai, gedo dantys, pašlijo sveikata

Liveta ir Petras Kazlauskai / Asmeninio albumo nuotr.
Šaltinis: Pranešimas spaudai
AA

Metams bėgant su menopauze susiduria kiekviena moteris. Vienoms ji praeina nepastebimai, kitoms – dėl sutrikusios estrogenų veiklos gali pablogėti sveikata, varginti psichologinės bėdos.

Kodėl moterys menopauzės laikotarpio neretai laukia su nerimu ir kokių priemonių reikėtų imtis, norint sumažinti jos sukeliamus simptomus? Apie tai buvo diskutuojama sveikatos ir sveikos gyvensenos laidoje „Sveikas rytojus“.

Laidoje kalbėjusi garsi estrados dainininkė Liveta Kazlauskienė teigė, kad moters gyvenimas susideda iš kelių labai svarbių etapų.

„Moteris jaučiasi laimingiausia, kai tampa mama ir užaugina vaikus. Antruoju etapu, ji pajaučia, kad gali skirti sau daugiau dėmesio, ilgiau pamiegoti, atslūgsta buvusi įtampa, kai reikėdavo rytais keltis, visur skubėti ir lėkti“, – kalbėjo L.Kazlauskienė.

Ingrida Kazlauskaitė ir Liveta Kazlauskienė / Asmeninio albumo nuotr.

Liveta buvo atvira – tai, jog šiame gyvenimo etape ji jaučiasi puikiai, nėra kažkokia duotybė. Norint jaustis sveikai ir laimingai, būtina įdėti pastangų ir pačiai.

„Aš esu laiminga moteris, todėl, kad man patinka krūvis, veiksmas, aš be galo myliu žmones. Jeigu būna liūdna, apniukusi diena, kuri kelia depresiją, aš stengiuosi apsirengti šviesiai, pritraukti kažkokias geras mintis, galvoti apie geras emocijas. Iki šeštosios dešimties liko vos porą nepilnų metų, todėl suprantu, kad reikia kažką keisti. Esu ieškojimuose“, – atviravo estrados dainininkė.

Liveta Kazlauskienė / Asmeninio albumo nuotr.

L.Kazlauskienė atskleidė, jog 11 metų laikėsi vegetariškos mitybos – ji buvo atsisakiusi ne tik mėsos, bet ir miltinių patiekalų. Moteris atskleidė, jog tokia mityba jai kainavo ne tik daug valios bei pastangų, bet ir sveikatos.

„Kai mes pradėjome praktikuoti vegetarizmą, nebuvo tiek papildų, informacijos, ką reikia naudoti vietoje tam tikrų produktų. Galiausiai, išplonėjo mano nagai, pradėjo gesti dantys, pradėjo slinkti plaukai, galvoje atsirado nuplikusių vietų. Nusilakuodavau nagus, o pirštuose jausdavau skausmą, krūtyse atsirado 12 augliukų. Reikėjo važiuoti į Santarų klinikas, kur gydytojai mane prižiūrėjo“, – pasakojo pašnekovė.

Liveta Kazlauskienė / „Lietuvos ryto TV“ nuotr.

Moteris atskleidė – drastiškai pasikeitė ir svoris.

„Nuo 83 kilogramų sulieknėjau iki 49-50 kilogramų. Dabar pasižiūrėjusi į tas nuotraukas, galvoju, kad šitame laikmetyje sau pasistatyčiau paminklą. Tai buvo be proto sunkus laikotarpis. Aš atsiguldavau ir tiesiog norėdavau maisto, bet paskui prie viso to pripratau. Tada mačiau save liekną, bet alkaną moterį. Visą laiką norėdavosi kažkokio skanesnio kąsnelio“, – atviravo pašnekovė.

Liveta ir Petras Kazlauskai / Mariaus Vizbaro nuotr.

Šiandien Liveta renkasi intuityvią mitybą, toliau koncertuoja, lankosi renginiuose ir mėgaujasi gyvenimu. Sporto salę atstoja rūpinimasis namais bei sodu, pasivaikščiojimai su šunyte Bela. Moteris pripažino, kad šiame gyvenimo etape sau leidžia žymiai daugiau, nes svarbiausia, anot jos, yra laimės pojūtis ir gyvenimo džiaugsmu spindinčios akys.

„Jeigu save mylėsi, tai ir gražiai atrodysi. Jeigu pats save gerbsi, tave gerbs ir kiti“, – kalbėjo L.Kazlauskienė.

Yra apskaičiuota, jog išsivysčiusiose pasaulio šalyse vidutinis moters menopauzės amžius yra apie 51-uosius gyvenimo metus. Prieš 200 metų menopauzės sulaukdavo vos 30 procentų moterų. Ilgėjant gyvenimo trukmei, šiandien menopauzę išgyvena net 95 procentai moterų.

Liveta Kazlauskienė, Petras Kazlauskas / Asmeninio albumo nuotr.

Gydytoja akušerė-ginekologė Raimonda Sinkevičienė laidoje pastebėjo, kad menopauzės laikotarpyje moterys praleidžia net trečdalį savo gyvenimo, todėl labai svarbu apie jį kalbėti, analizuoti atsiradusias problemas ir jas spręsti.

„Sumažėjus estrogenų kiekiui kūne, moteriai pradeda trikti ne tik menstruacinis ciklas, bet pasireiškia ir vazomotoriniai požymiai tokie, kaip karščio pylimas, kuris vargina net iki 80 procentų visų moterų, tačiau dėl šios problemos į gydytojus kreipiasi viso labo tik 20 procentų. Taip pat vargina nuotaikų kaitos, padidėja irzlumas, nervingumas“, – apie pokyčius pasakojo gydytoja R.Sinkevičienė.

Liveta Kazlauskienė / Loretos Kondratės

Nežiūrint to, kad moterų gyvenimo amžius ilgėja, šiuolaikinėms moterims menopauzė prasideda anksčiau, nei tai būdavo jų mamoms ar močiutėms. Šiandien gydytojų ginekologų jau nebestebina, kai dėl menopauzės simptomų kreipiasi vos 35-erių ar 40-ies metų moterys.

„Anksčiau menopauzė prasidėdavo moterims apie 55-uosius gyvenimo metus, tačiau anksčiau mergaitėms ir menstruacinio ciklo pradžia būdavo apie 13-15-tus gyvenimo metus. Dabar mergaitėms menstruacijos prasideda apie 11-12-tus metus, todėl greičiau išsieikvoja kiaušidžių rezervas ir dėl to menopauzė šiuolaikinėms moterims prasideda apie 51-uosius gyvenimo metus“, – pasakojo gydytoja.

Egzistuoja ir papildomi faktoriai, kurie gali lemti menopauzės ankstėjimą. Tai rūkymas, nutukimas, patiriamas stresas, taip pat buvusios ginekologinės operacijos, ypač – kiaušidžių.

Gydytoja pateikė kelis būdus, padedančius kovoti su menopauzės simptomais.

„Menopauzės išvengti tikrai negalima, tačiau atitolinti jos pasireiškiamus neigiamus požymius tikrai įmanoma. Mes, gydytojai, esant galimybei visuomet rekomenduojame pakaitinę hormonų terapiją. Moterims, kurios patiria visus nuotaikų svyravimus, yra svarbu, kad menopauzės pradžioje naudotų atitinkamus maisto papildus: magnio preparatus, B grupės vitaminų kompleksus arba tiesiog polivitaminus, sukurtus menopauzinio amžiaus moterims“, – žiniomis dalinosi gydytoja.

Anot ginekologės, gerai savijautai svarbūs ir kasdieniai gyvensenos pokyčiai.

„Moteriai menopauzės laikotarpiu labai svarbu gyventi teisingai. Reikia būtinai sportuoti, pabūti daugiau gryname ore, pasivaikščioti. Įrodyta, jog kvėpavimo pratimai pilvu itin mažina karščio pylimus“, – pasakojo gydytoja R.Sinkevičienė.

Moters organizmo sklandžiai veiklai menopauzės laikotarpiu reikia įvairių elementų. Jei mityba nevisavertė, naivu tikėtis, kad žmogui trūksta tik vieno ar kito vitamino.

Laida „Sveikas rytojus“ – sekmadieniais 12 val. per TV8.

Liveta ir Petras Kazlauskai (42 nuotr.)
+36
Skaitykite daugiau