Veido odos priežiūra: mitai ir tikrovė
Veido odos priežiūros industrija dar niekada nebuvo labiau perpildyta. Rinkoje tiek produktų ir prietaisų, skirtų jai puoselėti, kad norint išsirinkti tinkamą sukasi galva. O ir patarėjų, kaip kovoti su vienomis ar kitomis odos problemomis, – apstu. Viskas šiuo metu persikėlė į internetą ir kartais atrodo, kad net nebereikia dermatologų ar kosmetologų paslaugų – informaciją galima susirasti savarankiškai arba tiesiog pasikliauti atsiliepimais forumuose, tam tikrose grupėse. Tačiau ar visi tie patarimai naudingi? Konsultuojamės su kosmetologe Rūta Mažeikiene.
Produktus rinkimės pačios
Atrodo, nieko nėra paprasčiau. Atsistojate prieš veidrodį nusivaliusios veidą, gerai įsižiūrite – matote kelis pašerpetojimus įvairiose vietose; tada prisimenate, kad jums 33-eji – lyg ir pats laikas pasirinkti produktą vyresnei odai. Voila! Jūsų oda – sausa ir brandi. Parduotuvėje ar vaistinėje dėl viso pikto dar pasiteiraujate ten dirbančių konsultančių ir laimingos žingsniuojate namo lepinti veido naujomis priemonėmis.
Tačiau iš tikrųjų darote vieną labai didelę klaidą. Šiais laikais, kai dauguma žmonių gyvena miestuose, kur oras užterštas, kur lauke temperatūra vienokia, o patalpose – kitokia, labai retas atvejis, kad oda būtų tik kurio nors vieno tipo: normali, riebi, sausa, mišri. Dažnai ji būna riebi, tačiau aplinkos veiksnių pažeista, tad gali šerpetoti ir atrodyti kaip sausa. Gali būti atvirkščiai: oda besiriebaluojanti, tačiau tik dėl to, kad yra praradusi drėgmę ir taip stengiasi ją kompensuoti. Painu, tiesa? Tačiau tikriausiai jau supratote, kad produktus reikia rinktis ne pagal odos tipą, o pagal jos būklę. Keičiantis sezonams, ši gali keistis, tad pačioms kažin ar pavyks teisingai nustatyti, ko konkrečiai reikia odai ir su kokiomis bėdomis šiuo metu ji kovoja.
Prausikliai? Juk mūsų močiutės prausėsi vandeniu
Nuo to, kaip nuvalyta oda, priklauso visų vėliau naudojamų priemonių veiksmingumas. Nevisiškai pašalintas makiažas, nešvarumai, riebalų ir prakaito likučiai užkemša poras, todėl sutrinka odos funkcijos. Atkreipkite dėmesį į siūlomus prausiklius pagal odos tipą.
- Normali – valykite odą du kartus per dieną priemonėmis, kurių sudėtyje nėra muilo ar alkoholio.
- Sausa – vieną kartą vakare valykite drėkinamuoju pieneliu arba hidrofiliniu aliejumi.
- Mišri – rekomenduojama prausti du kartus per dieną prausikliu, turinčiu riebalų išsiskyrimą mažinančių medžiagų.
- Riebi – valykite odą du kartus per dieną priemonėmis, kurios veiksmingai šalina riebalų perteklių (geliu, putomis).
Nepriklausomai nuo odos tipo ar būklės, po prausiklio tiek ryte, tiek vakare būtina naudoti toniką: jis vienintelis grąžina odai normalų pH (atkuria hidrolipidinį barjerą).
Radau priemonę, kuri man idealiai tinka
Taip, galite rasti ką nors, kas daro vizualiai matomą poveikį veido odai. Jei tokį produktą turite – puiku! Jauname amžiuje užtenka tik higienos ir drėkinimo. Tačiau odos tipas gali keistis dėl gyvenimo būdo, sezoniškumo, be abejo, ir dėl amžiaus. Oda yra riebesnė vasarą ir sausesnė žiemą; menopauzės metu ji ypač sausėja ir gali pasikeisti. O kur dar pigmentacijos sutrikimai, paviršiniai kapiliarai, raukšlės ir kita... Taigi turėkite omeny: ta pati priemonė netiks amžinai ir bėgant laikui ją reikės keisti.
Jei pasigaminsiu pati, būsiu užtikrinta veiksmingumu
Užvaldžius pasaulį natūralumo ir ekologijos kultui, pasidarė ypač populiaru siekti natūralumo higienos srityje. Savadarbiai kremai, kaukės, drėkikliai, šveitikliai... Tiek yra natūralių priemonių – kodėl visko nepasigaminus pačioms? Deja, jomis galite labiau pakenkti, nei padėti savo odai. Maisto medžiagas geriau valgyti, o ne dėti ant veido. Nerekomenduotina namų sąlygomis gamintis šveitiklių ar kaukių, nes dažnai tai gali sukelti aktyvią bakterinę aknę (jos gydymas – netrumpas procesas).
Iškilo spuogas! Ką daryti?
Didžiausia klaida yra stengtis spuogelį nudžiovinti.
Geriausia nedaryti nieko, juo labiau nespausti, nekrapštyti, nesausinti. Spuogas yra tam tikro dalyko pasekmė, taigi pirmiausia reikėtų ieškoti jo atsiradimo priežasčių. Spuogas gali iškilti dėl minėto nuolatinio lietimo, krapštymo, išorinio dirginimo, taip pat dėl padidėjusios keratozės (nešalinant negyvų odos ląstelių, susidaro kamščių – spuogų). Dar viena priežastis gali būti hormonų pusiausvyros sutrikimas – ypač artėjant mėnesinėms. Taigi priežasčių iššokti pavieniams spuogeliams labai daug, o norint, kad tokie negąsdintų, būtina stebėti save. Didžiausia klaida yra stengtis tą spuogelį nudžiovinti. Pirmas įspūdis, kad tai naudinga, tačiau padaroma daugiau ilgalaikės žalos: džiovinant gali susiformuoti mazgas, atsirasti furunkulas ir jis dar ilgai neišsivalys. Geriausia – palaukti ir leisti darbą atlikti pačiai odai.
Kiek svarbi odai mityba?
Vienareikšmiškai mityba odai yra vienas svarbiausių veiksnių, nes kaip valgote, taip ir atrodote. Žarnynas – viso organizmo pagrindas ir jei jame kas nors blogai, tai matyti ir išorėje. Gera žarnyno būklė ir tobula mikroflora ne tik užtikrina puikią odos išvaizdą, bet ir lemia miegą, nuotaiką, energiją. Jei valgote bandeles, sumuštinius, geriate saldintus jogurtus, nesistebėkite, kad tai atsispindi veide. Jei mityba visavertė, nepersivalgote, be abejonės, odos būklė turėtų pasitaisyti. Šiandien yra moksliškai įrodyta, kad viena iš pagrindinių aknės priežasčių – prasta mityba; kas įdomiausia – rožinės ir išsiplėtusių kapiliarų – taip pat. Daugelis odos ligų yra susijusios su žarnyno disbioze. Rekomendacijos: sumažinti duonos, pieno, alkoholio, kavos, tabako, daug lizino turinčių vaisių vartojimą. Esant aknei puikiai tinka kefyras, rauginti kopūstai, kokosų vanduo, svogūnai, česnakai, pankoliai.
Alergijos???
Dabar itin aktuali problema, kuri išprovokuoja odos raudonį, niežulį, pleiskanojimą, bėrimus ar kontaktinį dermatitą. Kartais to net nežinodami žmonės vartoja alergijas sukeliančius produktus. Alergija – tai liga, pasireiškianti imuninės sistemos reakcijomis į alergenus. Šiuo atveju kalbame apie odos imunitetą ir reakcijas į kosmetines medžiagas. Pasireiškus alergijai, svarbu stebėti save, kad suprastumėte, kas būtent ją sukelia, ir nustoti naudoti odą dirginančias kosmetikos priemones. Odos alergija gali pasireikšti kiekvienam žmogui bet kuriame amžiuje. Jei alergija nepraeina, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Stengiuosi džiovinti, bet vis tiek blizga!
Ypatingas odos riebalavimasis rodo, kad trūksta drėgmės ir ji pati save bando drėkinti išskirdama didelį kiekį sebumo.
Niekada nesibaigianti ir labiausiai varginanti riebiaodžių problema – odos blizgėjimas. Nespėjate išeiti iš namų, o veidas jau šviečia kaip disko kamuolys. Tokiais atvejais dažnai pradedami naudoti odą sausinantys, blizgesį mažinantys produktai, kremai su arbatmedžiais, pipirmėtėmis, baidomasi drėkinamųjų priemonių bijant dar labiau pabloginti padėtį. Paradoksas, tačiau taip besielgdamos jūs ne padedate odai, o atvirkščiai, kankinate ją ir gelbėdamasi ji dar labiau riebaluojasi. Iš tiesų turėtumėte ją drėkinti! Rinkitės drėkiklius, kuriuose mažiau lipidų emulsijos, pavyzdžiui, gelinius produktus ir priemones, reguliuojančias riebalų ir šarmų pusiausvyrą. Svarbu neišdžiovinti, nes turėsite riebią, blizgančią, pleiskanojančią, dehidratuotą, jautrią odą. Ypatingas odos riebalavimasis rodo, kad trūksta drėgmės ir ji pati save bando drėkinti išskirdama didelį kiekį sebumo. Vienintelis būdas padėti – drėkinti ir gerti daug vandens.
Ar galiu išsigydyti spuogus pati – mano draugei juk pavyko?
Dažna klaida – manyti, kad tai, kas tinka kitoms, tiks ir jums. Net jei draugė išsigydė su kosmetologų ar dermatologų pagalba, o paskui perdavė jų pamokas, nebūtinai ir jūsų laukia tas pats gydymo efektas. Pačioms išsigydyti aktyvios aknės neįmanoma, nes reikalingas kompleksiškas darbas – kosmetologo ar dermatologo kabinete, namie, taip pat su įvairiais medikamentais.
Jei tai nėra aktyvi aknė, o tik pavieniai spuogai dėl hormonų pusiausvyros sutrikimo, jie gali praeiti be didesnių pastangų, paprasčiausiai laikantis higienos: dažnai keičiant pagalvės užvalkalus, veido rankšluosčius, tinkamai prausiantis, neliečiant veido. Tačiau jei aknė uždegiminė, kreipkitės į specialistą.
Ar be kosmetikos procedūrų odos niekaip neišgydysiu?
Tai galėtų būti įmanoma, jei visi turėtų pakankamai žinių apie tinkamą priežiūrą, priemones, kurias vertėtų naudoti, ir gyvenimo būdą, kurį derėtų propaguoti. Deja, dažnai tokių žinių nepakanka, todėl patartina kreiptis į kosmetologą ar dermatologą: jis nukreips reikiama linkme. Norint išgydyti odą, būtinas nuoseklus kompleksinis darbas – tiek gydytojo kabinete, tiek namie. Didelę įtaką gydymo rezultatui turi ir sportas, sveika mityba, higiena, pozityvus požiūris į gyvenimą.
Must-have prietaisas veido odos priežiūros rutinoje – šveičiamasis elektrinis šepetėlis: tiesa ar melas?
Šis aparačiukas iš tiesų nėra joks naujai išrastas dviratis. Grožio profesionalams jis jau daugelį metų ne naujiena. Tiesa, dabar vis rečiau prisimenamas dėl higienos, mat jį labai sunku dezinfekuoti, nes šeriai dažniausiai yra natūralūs. O kaip dėl naudojimo namie, tik savo odai? Kosmetologai pataria šiuos prietaisus naudoti tik kai kuriems odos tipams. Geriausiai jie tinka riebiai, storai odai, kurią ypač švariai nuvalyti sunku, nes ji išskiria ypač daug sebumo, šis susimaišo su dulkėmis, prakaitu, makiažo priemonėmis. Jautrią, sausą, ploną odą jie gali pažeisti, suardyti hidrolipidinį sluoksnį, kuris yra pagrindinis apsauginis barjeras
Kone kiekvienos merginos eliksyras – micelinis vanduo
Micelinis vanduo – puikus produktas, atliekantis dvi funkcijas vienu metu: nuvalo makiažą ir tonizuoja odą. Išties nepakeičiamas toms, kurių oda lygi, per daug nesiriebaluoja, neturi kitų didesnių problemų. Jis geras ir toms, kurios nenaudoja dekoratyvinės kosmetikos. Tačiau jei oda riebi, pleiskanojanti, micelinio vandens gali nepakakti visiems nešvarumams nuvalyti. Tokiu atveju veiksmingesnis paprastas švelnus veido prausiklis: jis prasiskverbia giliau į odą, taip pat ir į vietas, kuriose yra negyvos odos ląstelių sankaupų su nešvarumais, nes jų vien miceliniu vandeniu nuvalyti nepavyks. Tačiau jei vakare nuprausite veidą prausikliu, ryte micelinis vanduo kuo puikiausiai pašalins susikaupusio per naktį sebumo perteklių ir atgaivins odą.
Juoda nuplėšiama anglies kaukė – pamėginti ar ne?
Šios kaukės tinka vieninteliam odos tipui – ypač storai, riebiai, su didelėmis poromis, beje, tokią dažniausiai turi tik juodaodžiai. Mūsų šiaurietiškai, neretai plonai, jautriai odai jos netgi kenksmingos – patartume jų nė nemėginti.
Brangesnis kremas = geresnis kremas?
Per pastarąjį dešimtmetį kosmetikos pramonė žymiai pasikeitė. Šioje srityje vis daugėja mokslininkų, kurie naudodami aukštąsias technologijas stengiasi kurti saugius, efektyvius, hipoalergiškus produktus. Galutinė kaina priklauso nuo įvairių dalykų: mokslo, žaliavos kokybės, technologinių gamybos procesų, ISO standarto ir, žinoma, reklamos. Kaina ne visada šimtu procentų atitinka kokybę, tačiau akivaizdu, kad kokybiška priemonė visada kainuos brangiau.