Posakį, kad akys yra lyg veidrodis, yra girdėjęs daugelis. Vis dėlto dažnai į jį pažvelgę galime ir apsigauti – kai kurie žmonės atrodo pavargę, liūdni ne dėl emocinės būsenos, o užkritusių vokų. Svarbu, kad tai kelia ne tik estetinių problemų, bet ir mažina matymo lauką, dėl ko kyla nepatogumų, pavyzdžiui, vairuojant ar dirbant kompiuteriu. Kaip pasakoja Karolina Venslauskaitė, „SV plastinės chirurgijos centro“ gydytoja, nors pakoreguoti nukritusius vokus nėra sudėtinga, apie tai vis dar sklando įvairiausių mitų.
1 mitas: užkritę vokai – tik estetinė problema
Vokų oda yra itin plona, todėl su amžiumi praranda elastingumą ir užkrinta. Todėl žmogaus veidas atrodo pavargęs, praradęs gyvybingumą, gerokai vyresnis. Vis dėlto tai nėra vien tik estetinė problema.
Tiems, kurių vokai užkritę, sudėtinga vairuoti, dirbti kompiuteriu, skaityti, akys ima ašaroti ir greitai pavargsta. Pasitaiko atvejų, kai vokas netgi dengia vyzdį ir mažina regėjimo lauką. Taip pat vokų oda tampa jautresnė, kaupiasi prakaitas, dauginasi mikrobai. Be to, dėl šio diskomforto žmogus stengiasi pakelti antakius ir po kurio laiko gali kilti papildomų problemų – skausmų kaktos srityje.
2 mitas: užkritę vokai kamuoja tik vyresnius žmones
Dėl užkritusių vokų problemos į specialistų duris dažniausiai pasibeldžia vyresnio amžiaus pacientai, tačiau tai nėra vien tik su amžiumi atsirandanti problema. Ji kamuoja ir jaunus pacientus, kai dėl genetikos jie turi žemesnę antakių liniją.
Jei vyresniems išspręsti šią problemą dažnu atveju svarbiau dėl sveikatos, jauniems tai kelia ir nepasitikėjimą savimi. Užkritę vokai prideda papildomus 5–10 metų, todėl žmonės kartais patenka į nemalonias situacijas.
3 mitas: užtenka vien serumų ir pratimų pagalbos
Nors užkritę vokai vargina tiek vyrus, tiek moteris, pastarosioms ši problema tampa svarbesnė norint atlikti makiažą. Esant odos pertekliui, makiažo priemonės laikosi prasčiau, sudėtingiau atrasti tinkamą kosmetiką.
Pasitaiko atvejų, kai moterys, norėdamos sumažinti šį diskomfortą, griebiasi įvairiausių serumų, ima atlikti akių, kaktos sričių procedūras, įvairiausius pratimus. Žinoma, tai tikrai nepakenks, tačiau ir nesukurs geriausio efekto. Minėtas problemas gali išspręsti tik chirurginis gydymas, o minėtos priemonės tik šiek tiek atitolins sprendimą.
4 mitas: vokų korekcija yra sudėtinga operacija
Užkritusių vokų operacija nėra tokia sudėtinga, kaip mano kai kurie žmonės. Ypatingo pasiruošimo tikrai nereikia – prieš ją svarbiausia nevartoti kraują skystinančių vaistų. Vokų operacija dažniausiai atliekama vietinėje, tačiau galima operuoti ir bendrinėje nejautroje.
Viršutiniai vokai operuojami atliekant odos pjūvį pagal voko raukšlę. Pašalinamas odos perteklius ir perteklinės riebalų sankaupos (maišeliai). Odos pjūvis yra užsiuvamas ir užklijuojamas specialiu pleistru. Operacija trunka apie valandą, pacientas tą pačią dieną gali grįžti namo.
5 mitas: po korekcijos akis ilgą laiką reikia slėpti saulės akiniais
Pasitaiko atvejų, kai žmonės nerimauja, ar po operacijos liks randų. Atliekant viršutinių vokų plastiką, pjūviai atliekami ir paslepiami natūralioje voko raukšlėje, todėl baimintis dėl randų nereikia.
Pokyčiai po operacijos bus aiškiai matomi iš karto: pasikeitusi akių forma, gyvesnis žvilgsnis, vokams suteikiamas „lengvumo“ įspūdis, geresnė savijauta, nelieka pavargusių, patamsėjusių akių įspūdžio. Žinoma, iškart po operacijos gali būti sunku mirksėti, susidaro kraujosruvų, galimos mėlynės. Jos gali būti maskuojamos makiažo priemonėmis arba, esant galimybei, saulės akiniais, tačiau to tikrai nereikia ilgam laikui. Visa tai praeina maždaug per keletą savaičių ir žmogus gali džiaugtis pagyvėjusia savo išvaizda.