Venecijos bienalėje apsilankęs Šarūnas Kirdeikis: „Kiek tik suprantu meną, tiek jo stengiausi ir pasisemti“
Iš Italijos į Lietuvą choreografas Šarūnas Kirdeikis grįžo savaitės viduryje. Čia su būriu draugų jis aplankė Venecijos bienalę, kuri šįmet jubiliejinė – 55-oji. Lankydamasis parodoje šokėjas ieškojo įkvėpimo, tokias išvykas laiko mažyte tradicija.
Venecijoje Š.Kirdeikis praleido keturias dienas, čia vyko su keturiais draugais. Didžiausią dėmesį kelionės metu vyras skyrė menui – išvydo skirtingas ekspozicijas ir diskutavo kultūriniais klausimais.
„Tokios kelionės virsta mažyte tradicija – stengiuosi atgaivinti savo kultūrinį išprūsimą ir meninę fantaziją, idant kūryba nestovėtų vietoje“, – portalui Žmonės.lt sakė žymus choreografas.
Anot jo, Venecija daugeliui asocijuojasi su kaukėmis ir gondolomis, tačiau iš tiesų tai – kultūros sostinė. „Kiek tik suprantu meną, tiek jo stengiausi ir pasisemti“, – patikino Š.Kirdeikis.
Vyras sakė, kad Venecijos bienalė jam paliko didžiulį įspūdį: „Pati paroda yra labai didelė, perdien jos neįmanoma apeiti. Joje eksponuojami menininkų darbai iš viso pasaulio, pateikiami skirtingų amžių menininkų kūriniai, ekspozicijos.“
Grįžęs iš kelionės Š.Kirdeikis išties jaučiasi pasisėmęs įkvėpimo: „Bienalės organizatoriai kėlė klausimą, kuo skiriasi profesionalų ir neprofesionalų kuriamas menas – buvo tokių kūrėjų, kurie dvidešimt metų dirbo šachtoje ir balsai galvoje juos įkvėpė eiti tapyti... Tai mane įkvėpė, nes menas yra abstraktus dalykas, ir visi snobai, sakantys, kad norint kurti meną reikia pereiti ugnį ir vandenį, dar suteikia vilties tokiems paprastiems žmonėms kaip aš, kad meną gali išjausti čia ir dabar.“
Vis dėlto didžiosios dalies išvystų meno kūrinių jis nesiryžo vertinti savarankiškai – puikiu sufleriu jam tapo drauge keliavusi Gabija Tomkutė. „Man sunku vertinti meną, tačiau greta turėjau draugę Gabiją – ji draugų kompanijoje yra geriausiai suprantanti meno kūrinius. Taip jau sutapo, kad kaip tik išpuolė jos gimtadienis, taigi tokiu originaliu būdu jį ir atšventėme“, – atskleidė Š.Kirdeikis.
Choreografas tikino, kad draugės nuomonė jam – itin svarbi, todėl į ją atsižvelgia net lankydamasis parodose: „Mums abiems labai svarbi kultūra – daug svarbiau nei daryti įprastus keliauninkams dalykus ir pirkti daiktus. Gabijos supratimas, jos tvirta nuomonė ir požiūris man labai padeda. Kartais į darbus ji moka pažiūrėti su humoru.“
Pati G.Tomkutė portalui Žmonės.lt tikino Venecijos bienalėje apsilankiusi jau ketvirtą kartą. “Tai išskirtinės atmosferos renginys, kurį galiu rekomenduoti net tiems, kurie vengia ar prisibijo šiuolaikinio meno. Tiek žymiausių kūrėjų iš viso pasaulio pamatyti vienoje vietoje kitu laiku beveik neįmanoma, kažką įsimintino sau atrasti gali kiekvienas, o viską sujungia magiška Venecijos nuotaika“, – komentavo mergina.
Magišką Venecijos nuotaiką tikina pajautęs ir Š.Kirdeikis: „Gyvenome bute, todėl puikiai pajautėme Venecijos kasdienybę – taip daug geriau nei apsistoti prabangiame viešbutyje. Rytais išeidavome prie kanalo, mažomis gatvelėmis nueidavome iki muziejaus, pakelėje diskutuodavome, tai kas visgi yra menas.“
Kalbos apie meną kelionės metu netilo netik pakelėse ir pačiose parodose, bet ir, rodos, visą laiką. „Važiavome penkiese, visa kompanija – iš vaikystės laikų. Tai – savi žmonės, su kuriais gali drąsiai jaustis ir sėdėdamas prie stalo iškelti tą rūpimą klausimą, kas yra menas. Pradedame kalbėti prie makaronų lėkštės, o juk tokius klausimus gali spręsti ne su kiekvienu“, – džiaugėsi Š.Kirdeikis.
Choreografas atskleidė, kad iš Venecijos parvežti įspūdžiai ir naujas požiūris visai netrukus atsispindės naujausiame jo darbe. Tiesa, kokiame – dar per anksti sakyti.