Vestuvių etiketas: kiek pinigų dovanoti ir kiti aktualūs klausimai
Vos gaunate kvietimą į vestuves, iš karto iškyla klausimas: kiek pinigų pridera dovanoti? Jeigu man nemažai atsiėjo mergvakaris/bernvakaris, ar galiu per vestuves dovanoti mažiau? Ar galima vietoje pinigų įteikti kitą dovaną?
Į visus piniginius vestuvių klausimus atsako puslapio „The Knot“ vadovė Anja Winikka.
1. Kiek pinigų dovanoti, jeigu vestuvėse dalyvausiu viena (-as)?
Kiek pinigų dovanosite, priklauso nuo to, kokie santykiai jus sieja su jaunavedžiais. Štai keli orientyrai:
- Jei esate bendradarbiai, tolimi giminaičiai ar šeimos draugai: nuo 200 iki 250 Lt
- Jei esate artimi giminaičiai arba draugai: nuo 250 iki 350 Lt
- Jei esate artimiausi šeimos nariai arba labai artimi draugai: nuo 250 iki 400 Lt (arba daugiau, jei galite sau leisti)
Šios sumos yra tik orientyrai. Kiek pinigų galite skirti dovanai, priklauso nuo jūsų dabartinės finansinės padėties.
2. Kiek pinigų dovanoti, jeigu esu pakviesta (-as) su savo svečiu (plius vienas)?
Jeigu jus kviečia į vestuves su palydovu, kuris nėra nurodytas kvietime, jis gali būti ir nebūtinai pažįstamas su jaunavedžiais. Tačiau tokiu atveju priimtina, kad dovanojama pinigų suma būtų didesnė (nebūtinai dvigubai) nei ta, kurią dovanotumėte vestuvėse dalyvaudami vieni.
3. Kiek pinigų dovanoti, jeigu jau dovanojau kažką nuotakai/jaunikiui per mergvakarį/bernvakarį arba išleidau nemažai pinigų jį organizuojant?
Nuspręskite, kokią pinigų sumą galite skirti vestuvėms bendrai, kartu su mergvakariu ar bernvakariu. 40 arba 20 proc. (pasirinktinai) tos sumos skirkite mergvakariui arba bernvakariui, o likusią sumą dovanokite per pačias vestuves.
4. Ar galiu vietoj pinigų dovanoti ką nors kita?
Žinoma, nebūtina dovanoti pinigų, bet dovanai išleidžiama suma turėtų būti panaši į tą, kurią dėtumėte į voką. Jauniesiems skirta dovana turi būti kokybiška ir praktiška, pavyzdžiui, geras kavos gaminimo aparatas, patalynės komplektas (bet tik jeigu žinote visus dydžius), kokybiški chalatai ar pan. Jeigu labai kokybiškas daiktas jums per brangus, tada geriau dovanokite pinigus, o ne prastos kokybės ar pigų daiktą.
5. Visada jaučiuosi labai nepatogiai, kai reikia nuotakai ar jaunikiui į rankas įduoti voką.
Visas gautas dovanas jaunieji tuojau pat perduoda visada šalia esančiam žmogui – mamai, tėčiui, seseriai ar broliui, tad galite iš karto voką įduoti jiems, o jaunuosius tiesiog pasveikinti. Išvengsite jums nepatogios situacijos, o po vestuvių atidarinėdami dovanas jaunieji vis tiek ras jūsiškę (jeigu tik nepamiršite pasirašyti).
Jeigu labai kokybiškas daiktas jums per brangus, tada geriau dovanokite pinigus, o ne prastos kokybės ar pigų daiktą
6. Jeigu vestuvės vyksta kitoje šalyje ar mieste, ar galiu dovanoti mažiau pinigų?
Jeigu jums reikia išleisti nemažą sumą pinigų vien tam, kad nuvyktumėte į vestuves, tada yra normalu dovanoti mažiau nei dovanotumėte įprastomis sąlygomis. Tačiau dovana vis tiek turi būti. Jeigu atvykstate iš toli, jaunavedžiai tikrai supras, kad jums nemažai turėjo kainuoti pati kelionė, tad nėra jokio spaudimo išlaidauti dovanai.
7. Ar dovanoti turiu tiek pat, kiek gavau per savo vestuves?
Nebūtinai. Dovana turi būti susijusi su tuo, kokie jūsų santykiai su jaunavedžiais ar kokia jūsų finansinė padėtis yra šiuo metu. Galbūt kai jūs tuokėtės, jūsų draugai buvo ką tik baigę studijas ir pradėję dirbti, neįsitvirtinę finansiškai, tad ir jų dovana buvo kuklesnė. Arba jeigu per savo vestuves iš ko nors gavote labai dosnią dovaną, bet patys šiuo metu negalite leisti sau taip išlaidauti, tai neprivalote dovanoti tiek pat.