Vienas žymiausių šalies pianistų P.Geniušas švenčia 60-metį: šeima nudžiugino puokšte iš 60 gvazdikėlių

Pianistas Petras Geniušas su žmona Kristina Norvilaite ir jų dukra Laura / Tomo Kaunecko ir Gretos Skataitienės nuotr.
Pianistas Petras Geniušas su žmona Kristina Norvilaite ir jų dukra Laura / Tomo Kaunecko ir Gretos Skataitienės nuotr.
Beatričė Staniūnaitė
Šaltinis: Žmonės
A
A

Vasario 6 dieną žymus Lietuvos pianistas Petras Geniušas mini 60-ąjį jubiliejų. Muzikas portalui Žmonės.lt prisipažino, kad minint garbią sukaktį jį pradžiugino šeimos dovanos ir šalies vadovų sveikinimai.

Pianistas Petras Geniušas portalui Žmonės.lt pasakojo, kad jo gimtadienio staigmenos prasidėjo dar penktadienio naktį. Vidurnaktį jo žmona grafikė Kristina Norvilaitė-Geniušienė kartu su dukra nustebino įteikusios įspūdingą kiekį mėgstamiausių gėlių.

„Po vidurnakčio žmona su dukra nustebino įteikdamos 60 gvazdikėlių. Mėgstu gėles, bet gvazdikėlius labiausiai, tai gėlės tinkamos vyrams. Nežinau, kaip jos sugebėjo nuo manęs namuose paslėpti tokią didelę puokštę“, – juokėsi P.Geniušas.

Pianistas Petras Geniušas su žmona Kristina / Gretos Skaraitienės nuotr.
Pianistas Petras Geniušas su žmona Kristina / Gretos Skaraitienės nuotr.

Žinomas muzikas užsiminė, kad nors pastarieji metai daugeliui meno ir scenos žmonių buvo sudėtingi, jam tai buvo toks pats veiklus ir darbingas laikotarpis. Jo pedagoginė veikla vyko nuotoliniu būdu, pianino klavišai taip pat nedulkėjo – nors ir tuščiai auditorijai, koncertai lyg šiol įrašinėjami ir yra transliuojami virtualiai.

Gimtadienį švenčiantis P.Geniušas neslėpė, kad vis dėlto jaučia žiūrovų ilgesį, tačiau tuo pačiu į susidariusią situaciją žvelgia pozityviai ir mato teigiamą pusę. „Manau, kad kiekvienam artistui yra naudinga padaryti pertraukėlę. Kai viskas pasibaigs, pas žiūrovus sugrįšime su dviguba aistra“, – Žmonės.lt sakė jis.

Tiesa, 2020 metai P.Geniušui buvo ypatingi ne tik dėl pasaulį aukštyn kojom apvertusios pandemijos, bet ir dėl šeimos pagausėjimo – jis tapo seneliu. Muziko sūnus pianistas Lukas Geniušas su žmona pianiste Anna Geniušiene jam padovanojo pirmąjį anūką.

Lukas ir Petras Geniušai/Gretos Skaraitienės/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.
Lukas ir Petras Geniušai/Gretos Skaraitienės/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.

„Dėl pandemijos negaliu su anūku praleisti realaus laiko, todėl dabar juokauju, kad esu internetinis senelis. Vis dėlto, anūko gimimas man atnešė tikrai daug džiaugsmo. Mano meilė jam atėjo labai natūraliai, iš pačio pirmo žvilgsnio“, – atviravo pianistas, gimtadienio proga sau palinkėjęs, kad visi jo artimieji išliktų sveiki.

Lukas Geniušas ir Petras Geniušas / Lino Bielinio nuotr.
Lukas Geniušas ir Petras Geniušas / Lino Bielinio nuotr.

Petro Geniušo muzikiniai pasiekimai

Petras Geniušas gimė muzikų šeimoje Vilniuje. Studijavo pas prof. Jurgį Karnavičių Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, vėliau pas prof. Verą Gornostajevą Maskvos konservatorijoje.

Pelnęs keletą aukščiausių apdovanojimų prestižiniuose pianistų konkursuose jis įsitvirtino kaip vienas talentingiausių ir brandžiausių savo kartos pianistų.

Šalia nuolatinės koncertinės veiklos Lietuvoje, Petras Geniušas pelnė tarptautinį pripažinimą savo pasirodymais virš keturiasdešimt šalių ir garsiausiose pasaulio koncertų salėse.

Petras Geniušas garsėja kaip reiklus ir įkvepiantis dėstytojas, vesdamas meistriškumo kursus Vilniuje, Tokijuje ir Osakoje, Londono Karališkojoje muzikos akademijoje (1996–1998 m.), Švedijos ir Lietuvos meistriškumo kursuose „Academia Baltica“, 1992–1998 m. dėstydamas „Yamaha“ meistriškumo kursuose Tokijuje.

Petras Geniušas/ Dmitrijaus Matvejevo nuotr.
Petras Geniušas/ Dmitrijaus Matvejevo nuotr.

Petras Geniušas yra Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorius. Nuo 2015 metų dėsto Škotijos karališkoje akademijoje.

Jo diskografijoje – keletas puikiai kritikų ir publikos įvertintų įrašų, išleistų įvairių Vokietijos, Japonijos ir Lietuvos leidėjų. 2004 m. pasirodė Monikos Juozapavičiūtės režisuotas dokumeninis filmas „Improvizacija. Tema: Petras Geniušas“, kuriame pianistas pristatomas ne kaip frakuotas koncertų salių „liūtas“, bet savo kasdienėje aplinkoje Vilniuje, Maskvoje ir Londone su šeima, draugais, kolegomis ir mokiniais.

Už plačią koncertinę ir kūrybinę veiklą, Petras Geniušas buvo įvertintas Lietuvos nacionaline meno ir kultūros premija (1992 m.) ir Pasaulio intelektinės nuosavybės organizacijos (WIPO) premija (2004 m.). 2011 m. Petras Geniušas apdovanotas Kultūros ministerijos garbės ženklu „Nešk savo šviesą ir tikėk“. 2015 m. apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiumi.

Valstybės vadovų sveikinimai

Jubiliejaus proga Petras Geniušas sulaukė ne tik šeimos, draugų, kolegų, bet ir Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos bei premjerės Ingridos Šimonytės sveikinimų.

„Kai scenoje Jūs prisiliečiate prie fortepijono klavišų ir suskamba muzika, prieš mus visa savo jėga ir estetikos grožiu atsiveria Jūsų talentas – didžių kūrėjų ir asmenybių dovana, leidžianti išgirsti aiškiau, išjausti giliau, matyti jautriau. Ir tai kiekvieną kartą patvirtina, kad muzika – tai Jūsų gyvenimas, likimas ir pašaukimas, savaip išieškota ir išgyventa istorija“, – rašoma prezidento Gitano Nausėdos sveikinime.

Pasak šalies vadovo, Maestro atliekama muzika yra tai, kuo nepaprastai didžiuojasi Lietuva ir vertina visas meno pasaulis. Ilgamete turininga ir turtinga koncertine veikla P.Geniušas pristato Lietuvą pasaulyje ir mūsų šaliai atveria pasaulio muzikos lobynus.

Petras Geniušas
Petras Geniušas / Lukas Balandis / BNS nuotr.

„Įkvėptas novatoriškų idėjų Jūs buriate kitus muzikus įdomiems ir novatoriškiems projektams. Vedinas kūrybinės aistros Jūs dalijatės savo žiniomis ir profesionalumu su jaunaisiais muzikais ir esate išugdęs ne vieną žvaigždę, suspindusią Lietuvoje ir užsienyje. Su didele pagarba dėkoju Jums už puoselėjamą ir skleidžiamą kūrybinę šviesą!“ – teigė prezidentas.

„Esate garsus fortepijono virtuozas, įvairiapusis menininkas, meistriškai įvaldęs itin platų muzikinių kūrinių repertuarą. Jūsų talentas ir išskirtinės išraiškos formos atveria klausytojams amžinosios klasikos lobius, kviečia pažinti avangardinės muzikos ar džiazo pasaulį. Istorija liudija, kad tiek Jūsų solinių koncertų, tiek pasirodymų su įvairiais kolektyvais nuo Vilniaus iki Tokijo visada laukia gausus būrys gerbėjų. Labai svarbu, kad savo įkvepiančią patirtį ir muzikinę išmintį perduodate mokiniams, o šie tęsia gražias tradicijas“, – sveikinime teigė premjerė Ingrida Šimonytė.

P.Geniušo koncertinis įrašas: