Vietoje Marlos Singer „Koralų akvariumo“, beveik identiška ispanų freska: ar tai – tik sutapimas?
Menininkė, dainininkė Rūta Jankauskaitė, dar žinoma Marlos Singer vardu, stebina savo idėjomis ir užsispyrimu. Tačiau ne kartą bandžiusi dalyvauti įvairiuose Vilniaus savivaldybės konkursuose menininkams, ji vis atsitrenkia į uždarytas duris. Liepos mėnesį su nusivylimu pranešusi apie pralaimėtą konkursą „Kuriu Vilnių“, Rūta dabar kaip reikiant nustebo – pasirodo, sostinės širdį pavergė beveik identišką idėją atvežę ispanai „Boa Mistura“.
Ispanų kuriama apie 300 kvadratinių metrų freska „Vandenynų širdies plakimas“ netrukus papuoš visą devynaukščio, esančio Sausio 13-osios g. 7, sieną ir bus matoma iš toli važiuojant Laisvės prospektu.
Vilniaus savivaldybės menininkė nesužavėjo
Tiesa, panašiu projektu Vilniaus savivaldybę bandė sužavėti ir menininkė Rūta Jankauskaitė, pateikusi pasiūlymą pavadinimu „Koralų akvariumas“. Šis menininkės projektas būtų atgaivinęs kelis sostinės Karoliniškių rajone esančius sovietinius daugiabučius, kartu skleidžiant svarbią žinutę.
Vis dėlto ši Rūtos idėja tarp 188 pretendentų liko 111-oje vietoje, kas kiek nuliūdino kūrėją, kuri bandymus kažką sukurti Vilniui prilygino kopimui „į biurokratijos Everestą“.
Liepos mėnesį sužinojusi apie pralaimėtą konkursą, R.Jankauskaitė neslėpė savo nusivylimo, tačiau šią nuotaiką galiausiai pakeitė pasipiktinimas ir nesupratimas. Lapkričio mėnesį paaiškėjo, kad projektą laimėjo kitataučiai ispanai su išties panašia idėja.
Panaši projekto tematika ir lokacija – tik sutapimas?
„Vis tiek išlieka daug klausimų, kodėl kūrinys, labai panašus savo tema ir spalvomis, atsidūrė praktiškai toje pačioje lokacijoje. Norėjau ir šiemet dalyvauti konkurse, nes po idėjos paviešinimo liepą gavau nemažai komercinių rėmėjų pasiūlymų, bet nežinau kaip dabar jaustis, nes situacija gavosi tikrai negraži“, – kalbėdama su Žmonės.lt nusivylimo neslėpė Rūta.
„Iš savivaldybės kol kas gavau kelis grubiai atrašytus komentarus kad tai NVO vykdytas kūrinys, bet labai įdomu, kas ispanams pasiūlė šitą lokaciją. Juk ne vienas savivaldybės darbuotojas pozityviai komentavo liepos mėnesį pasidalintą įrašą apie mano „Koralų akvariumo“ projektą“, – Žmonės.lt komentavo menininkė.
Įdomu tai, kad tiek Rūtos Jankauskaitės, tiek ispanų „Boa Mistura“ meninių projektų tema susijusi su aplinkosauga, o jų freskose vaizduojamas vandenynas.
Ispanus sudomino misija atkurti Europos jūrų būklę
Kiek anksčiau platintame pranešime spaudai, ispanų menininkai „Boa Mistura“ plačiau papasakojo apie savo projekto idėją ir kodėl ją pateikė Vilniaus miestui.
„Pasirinkome Vilnių kaip geriausią vietą freskai, nes tai gimtasis už aplinkosaugą, vandenynus ir žvejybą atsakingo Europos Komisijos nario Virginijaus Sinkevičiaus miestas. Remiame jo ypatingos svarbos misiją atkurti gerą Europos jūrų būklę. Jo uždavinys – atstatyti sveiką žuvų populiacijos lygį ir jūrų ekosistemą – padės užtikrinti ne tik tai, kad vandenynai ir toliau teiktų mums visiems planetoje būtiną deguonies ir maisto kiekį, bet ir tai, kad jie apsaugotų nuo baisiausių klimato krizės padarinių“, – sakė programos „Our Fish“ vadovė Rebecca Hubbard.
Jos teigimu, Europos Komisija ruošia veiksmų planą, skirtą žuvininkystės išteklių ir jūrų ekosistemų išsaugojimui.
„Labai svarbu, kad šiame plane būtų numatyti būdai sumažinti niokojantį pernelyg intensyvios žvejybos poveikį jūrų gyvūnijai ir sustiprinti vandenynų gebėjimą kaupti anglies dvideginį. Perėjimas nuo žalingo dugninio tralavimo prie tvarios žvejybos yra gyvybiškai svarbus, jis naudingas ir mūsų pakrančių bendruomenėms“, – pranešime spaudai kalbėjo R.Hubbard.
Ispanų freska – be savivaldybės pinigų
Tuo metu Vilniaus miesto savivaldybės ryšių su žiniasklaida specialistas Paulius Vaitekėnas 15min teigė, kad meno rėmimo programos „Kuriu Vilnių“ metu yra gauta maždaug tūkstantis paraiškų.
Anot jo, natūralu, kad kartais keliems menininkams kyla tokios pačios idėjos. Vis dėlto NVO „Our fish“ iniciatyva nedalyvavo konkurse ir negavo finansavimo iš savivaldybės, o projektą, teigiama, įgyvendino savomis lėšomis.
„Dėl piešinio vietos buvo labai daug diskusijų ir variantų. Miestas nori daugiau meno matyti miegamuosiuose rajonuose, o menininkai dažniausiai jį įgyvendinti centre. Buvo svarstoma apie Žirmūnus, Šnipiškes, Lazdynus, bet galiausiai NVO pati rado šią vietą Karoliniškėse, kuri atitiko tiek mūsų, tiek iniciatorių lūkesčius“, – teigė P.Vaitekėnas.
Specialistas 15min sakė, kad Karoliniškių vieta, kurioje šiuo metu žmonės gali matyti NVO organizuotos iniciatyvos įgyvendintą projektą, pasirinkta dėl didelio srauto žmonių, kurie juda viena iš pagrindinių miesto arterijų Laisvės prospekto.
„Tai neturi jokio ryšio su menininkės teiktu projektu finansavimui, nes kaip ir minėjome, per programą „Kuriu Vilnų“ esame gavę labai daug projektų ir visų idėjų tikrai negalime atsiminti. Be to, šiuo konkrečiu atveju nematome, dėl ko vienas darbas turėtų prieštarauti kitam“, – pabrėžė P.Vaitekėnas.
Vilniaus miesto savivaldybės atstovas pabrėžė, kad teikdamas idėjas ir negavęs finansavimo menininkas niekaip negali užimti vietos. Anot jo, taip pat negalima neleisti kitiems menininkams siūlyti savo idėjų tam tikroje teritorijoje, nebent savivaldybei yra pranešta ir žinoma, kad planuojamas įvykdyti atitinkamas projektas.
„Šiuo atveju nebuvome gavę informacijos, kad toks projektas planuojamas įgyvendinti, tačiau, kiek mums žinoma, panaši yra tik tematika, bet konkreti lokacija (daugiabučiai) yra kiti“, – paklaustas, kas ispanams pasiūlė įgyvendinti projektą Karoliniškėse, komentavo P.Vaitekėnas.