Vilniaus dailės akademijoje pagerbtos dailininkė Birutė Žilytė-Steponavičienė ir rašytoja Kristina Sabaliauskaitė

Garbės daktarė Kristina Sabaliauskaitė / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.
Garbės daktarė Kristina Sabaliauskaitė / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.
Šaltinis: Žmonės
A
A

„Vilniaus dailės akademijos bendruomenė esame didžiulis kūnas, vienijantis visus savo narius vienam – meno – tikslui“, - vasario 19 d. per Vilniaus dailės akademijos (VDA) iškilmingą Senato posėdį  kalbėjo dr. Jolita Liškevičienė. Jo metu VDA atidavė pagarbą menui ir mokslui, suteikdama Garbės profesorės vardą dailininkei Birutei Žilytei-Steponavičienei už nuopelnus vizualinei kultūrai ir Garbės daktarės vardą rašytojai Kristinai Sabaliauskaitei už menotyros žinių sklaidą ir naujų spalvų suteikimą lietuvių istoriniam romanui.

Dailininkė grafikė, tapytoja monumentalistė, knygų iliustruotoja Birutė Janina Grasilda Žilytė-Steponavičienė 1956 m. baigusi Grafikos studijas VDA (tuometiniame  Valstybiniame dailės institute) ir savo darbais perteikdama dar nematytą meninį mąstymą, tapo reikšminga Lietuvos meno figūra.

„Dailininkės kūryba, jos pedagoginė veikla ir edukacinis kūrybos aspektas skleidė kitą meno reikšmę, ženkliai prisidėjusią prie paties meno augimo ir jo modernėjimo“, - priimdama VDA Garbės profesorės vardo regalijas Birutės Žilytės-Steponavičienės vardu, sakė dr. Jolita Liškevičienė.

Už knygų vaikams iliustracijas dalininkė apdovanota tarptautinėmis ir aukščiausiomis Lietuvos premijomis: „Aukso obuolys” Bratislavos tarptautinėje vaikų knygų iliustracijų bienalėje (1969), aukso medalis Leipcigo knygų mugėje (1971), nusipelniusi meno veikėja (1980), Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžius (1997), Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija (2015).

Birutė Žilytė – viena iš septintojo dešimtmečio inovatorių, prisidėjusi prie Lietuvos dailės modernizavimo po sąstingio metų. 1963–1987 m. ji dėstė M. K. Čiurlionio menų mokykloje, buvo daugelio šiandien garsių Lietuvos grafikų, VDA absolventų ir profesorių mokytoja. Dailininkės kūryboje skleidžiasi stebuklingas pasakų pasaulis, giliai šaknimis įaugęs į Lietuvos praeities gelmes, jos istorijos žaizdas perteikiantis ryškia purpuro raudonumo spalva.

Akademija garsėja ne tik čia studijavusiais dailininkais, dizaineriais, architektais, bet taip pat poetais ir prozininkais, kurių indėlis į grožinę literatūrą ypač ryškus. Tarp jų – vienas stipriausių ir išraiškingiausių istorinio romano balsų Europoje – VDA absolventė, dailės istorikė dr. Kristina Sabaliauskaitė.

 

 

Garbės daktarė Kristina Sabaliauskaitė
Garbės daktarė Kristina Sabaliauskaitė

Debiutavusi istoriniu romanu „Silva rerum“, kritikų oficialiai įvardintu viena iš dešimties įsimintiniausių dešimtmečio knygų, Kristina Sabaliauskaitė, apdovanota Šv. Kristoforo statulėle  (2011) ir ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu (2017).

„Kristinos tekstai – menotyrinės ir literatūrinės kūrybos lydinys <...> Literatūrinės interpretacijos – jau grožinė autorės kūryba, tačiau ji nėra atsitiktinė. Ji dailėtyrininko akimis išskaityta tarp šaltinių eilučių, ištraukta iš tikro teksto gelmės“, – apie auklėtinės K. Sabaliauskaitės kūrybą kalbėjo jos magistro baigiamojo darbo vadovė prof. dr. Aleksandra Aleksandravičiūtė.

Priėmusi regalijas, VDA Garbės daktarė Kristina Sabaliauskaitė dėkojo savo akademinei šeimai – Vilniaus dailės akademijai, akcentuodama minties laisvę ir kūrybinę atmosferą. Jauniausia VDA Garbės daktarė kalbėjo: „Ačiū už doctor honoris causa vardą, kurį suteikiate šiandien – tai didžiulė garbė ir įpareigojimas ateičiai, ir tuo pat metu didelė moralinė paspirtis mano nelengvame kelyje. Man nuo pat pirmųjų dienų buvo  garbė ir laimė būti studente, vėliau absolvente Akademijos, kurioje pirmą kartą Europoje ir pasaulyje pradėta dėstyti meno istorija. Man garbė būti alumna greta didžiųjų, kuriuos Akademija davė pasauliui, ir stoti greta garbės daktarų.“

Garbės daktaro ir Garbės profesoriaus vardai VDA Senato nustatyta tvarka pradėti teikti Lietuvai atgavus Nepriklausomybę. Akademiją garsina 10 Garbės daktarų, tarp kurių Jonas Mekas, Stasys Eidrigevičius, Vytautas Landsbergis, ir 11 Garbės profesorių: Kęstutis Zapkus, Alfonsas Andriuškevičius, Algimantas Švėgžda ir kt. Birutė Žilytė-Steponavičienė ir dr. Kristina Sabaliauskaitė papildė pagerbtųjų moterų gretas ir stojo šalia vienintelės VDA Garbės daktarės – dr. Ingridos Korsakaitės. „Viliamės, kad pristatydami būsimas Garbės profesorę ir Garbės daktarę skatinsime visuomenę susimąstyti apie moterų kūrėjų svarbą, jų įnašą į Lietuvos kultūrą, meną ir mokslą“, – iškilmių metu kalbėjo VDA Senato pirmininkė doc. Marija Marcelionytė-Paliukė.

Po iškilmingo Senato posėdžio Garbės daktarė Kristina Sabaliauskaitė skaitė viešą paskaitą „Žodžių kalba, vaizdų kalba: dailės ir literatūros svarba šiandienos pasaulio kisme“ apie žodžių ir vaizdų reikšmę ir raiškos būdus besikeičiančiame pasaulyje, dailės ir literatūros svarbą šiandieninei visuomenei. Paskaitos metu rašytoja apžvelgė dabarties pokyčius, jų įtaką žmogiškajai intymumo ir asmens privatumo sampratai, istoriškumo suvokimui, atminties kultūrinėms steigtims.

Garbės daktarė Kristina Sabaliauskaitė
Garbės daktarė Kristina Sabaliauskaitė
Garbės daktarė Kristina Sabaliauskaitė
Garbės daktarė Kristina Sabaliauskaitė