Vilniaus širdyje – ukrainietės Jamalos jausmai ir muzika: publika sulaukė ypatingos staigmenos

Jamalos koncertas Vilniuje / Gretos Skaraitienės nuotr.
Jamalos koncertas Vilniuje / Gretos Skaraitienės nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2022-07-20 22:46
AA

Trečiadienio vakarą Valdovų rūmų Didžiajame kieme skambėjo festivalio „Midsummer Vilnius“ koncertas – pasirodė Ukrainos dainininkė Jamala ir grupė „Andrey Chmut BAND“. Lietuvos auditorijai muzikantai dovanojo laisvės ir gyvybės jausmą. Aidint muzikai žiūrovų kūnu bėgo šiurpai, o skambant Jamalos euroviziniam hitui „1944“ ne vienam kaupėsi ašaros.

Aštuntą festivalio vakarą Valdovų rūmų kiemas talpino jausmingumą, kurį atsivežė Ukrainos dainininkė, 2016-ųjų metų „Eurovizijos“ nugalėtoja Jamala.

Paklausyti aksominio dainininkės balso susirinko gausus būrys žinomų veidų, tarp kurių ir dirigentas Modestas Pitrėnas ir operos solistė Ieva Prudnikovaitė-Pitrėnė, muzikantas Andrius Mamontovas, laidų vedėja Gabrielė Martirosian, renginių organizatorius Saugirdas Vaitulionis. Į Valdovų rūmų kiemą pasiklausyti koncerto užsuko ir aktorė Jurgita Jurkutė-Širvaitė su dukrele.

Jamalos su Andrey Chmut BAND pasirodymas festivalyje „Midsummer Vilnius“ / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.
Jamalos su Andrey Chmut BAND pasirodymas festivalyje „Midsummer Vilnius“ / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.

Pirmieji scenoje pasirodė džiazo virtuazai Andrey Chmut BAND. Jau pirmaisiais saksofono garsais grupės lyderis užbūrė visą Valdovų rūmų kiemą.

Su grupe atlikęs kelis kūrinius, A.Chmut ukrainietiškai kreipėsi į publiką ir paklausė, kiek čia susirinkusių ukrainiečių. Jam atsišaukė nemaža dalis žiūrovų. Po šio gesto grupė atliko ukrainietišką dainą ją paskirdami kovojantiems už laisvę Ukrainoje.

Sceną apšildžius grupei, galiausiai į ją tarsi tikra diva įžengė ir pati Jamala. Ypatingą vakarą ji pasipuošė šviesiu mėlynu kostiumėliu, o ryškiausiu jos akcentu tapo karūna ant galvos. Atlikus pirmąją dainą, Jamala lietuviškai kreipėsi į susirinkusius žiūrovus.

„Labas vakaras. Ačiū ačiū!“ – nuaidėjus plojimams sakė ji ir toliau savo kalbą tęsė ukrainietiškai. – Mes atvykome iš drąsios Ukrainos. Lietuva, ačiū jums už jūsų paramą, už jūsų atvirą širdį“.

Skambant džiazo muzikai, Jamala atliko dainas tiek ukrainiečių, tiek anglų kalbomis. Atlikėja koncerto metu pademonstravo išties įspūdingo savo vokalo galimybes. „Bravo, bravo!” – nuskambėjus paskutiniams dainų akordams šaukdavo publika.

Jamalos su Andrey Chmut BAND pasirodymas festivalyje „Midsummer Vilnius“ / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.
Jamalos su Andrey Chmut BAND pasirodymas festivalyje „Midsummer Vilnius“ / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.

Dėkodama už aplodismentus, Jamala džiaugėsi galimybe stovėti ant „Midsummer Vilnius” festivalio scenos. „Kokia tai nuostabi vieta, jaučiuosi be galo dėkinga. Ačiū festivaliui! Pasidžiaukite kartu, tai juk jūsų festivalis, turėtumėte tuo didžiuotis“, – sakė Jamala.

„Aš tikiu, kad mes visi ukrainiečiai grįšime namo. O dabar jaučiamės dėkingi būdami čia“, – pridūrė ji ir dar kartą padėkojo lietuviškai ištardama „ačiū”.

Nenuostabu, kad labiausiai šio ypatingo vakaro metu susirinkusieji laukė garsiojo Jamalos hito „1944”, kuris jai 2016-aisiais atnešė pergalę „Eurovizijoje“.

„Šiomis dienomis mano žmonės Ukrainoje žudomi, prievartaujami, ištremiami. Taip pat kaip ir 1944-aisiais…” – ištarė Jamala. Po šių žodžių pasigirdo pirmieji hito akordai.

Skambant šiai dainai, Valdovų rūmų kiemas pasidavė galingam Jamalos balsui. Jausmingas kūrinys nepaliko abejingų – žiūrovų akyse suspindo ašaros.

Galiausiai pasibaigus kūriniui, Jamala susirinkusiems paruošė staigmeną – ji uždainavo lietuviškai. Atsiklaupusi ant žemės ji sudainavo lietuvių liaudies dainą.

Po šio nuostabaus reginio, susirinkusieji jai ir grupei nešė gėlės, dėkojo už muziką ir ypatingą vakarą „Midsummer Vilnius“ festivalyje.

Jamalą ir Andrey Chmut grupę publika iš scenos išlydėjo plodama atsistojusi.

Jamalos su Andrey Chmut BAND pasirodymas festivalyje „Midsummer Vilnius“ / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.

Valdovų rūmų Didžiajame kieme Ukrainos dainininkė Lietuvos auditorijai padovanojo programą, kurią sudarė 6 unikalios kompozicijos ir džiazo standartai. Ji pasirodė kartu su talentingu muzikantų penketu – Andrey Chmut BAND, kuriam priklauso Andrey Chmut (saksofonas), George Iweze (bosinė gitara), Nik Nakonechniy (elektrinė gitara), Tobi Medic Drums (būgnai), Igor Agrich (klavišiniai).

„Taip jau atsitiko, kad mano draugas, dainų autorius ir mano grupės narys Andrey Chmut, nuo pat karo Ukrainoje pradžios buvo Lietuvoje. Jis ypatingas kūrėjas, puikus fortepijono ir saksofono meistras, labai juo žaviuosi. Anksčiau kelis kartus esame koncertavę kartu, bet mudviejų programa vidurvasario festivalyje – pirmas kartas, kai turėsime tokį didelį renginį. Ir aš esu laiminga, kad tai vyks Lietuvoje“, – dar prieš pasirodymą kalbėjo Jamala.

Nors Jamala daugeliui asocijuojasi su pergalę „Eurovizijoje“ pelniusia daina „1944“, tačiau ji toli gražu ne vien tik eurovizinio hito atlikėja. Jamalos scenoje spinduliuojama elegancija, profesionalumas ir nepaprastas balso tembras nepalieka abejingų.

Savo sodrų ir stiprų balsą P.Čaikovskio muzikos akademijos absolventė Jamala geba išnaudoti įvairiuose muzikos stiliuose. Akademijoje įgijusi operos solistės specialybę, dainininkė tapo daugybės džiazo festivalių laureate, perdainavo įvairių tautų liaudies dainas, išbandė savo jėgas atlikdama kitų muzikos stilių kūrinius.

Fotogalerija:

„Midsummer Vilnius“ scenoje – Jamala ir „Andrey Chmut BAND“ (41 nuotr.)
+35