Vilniuje – dar vienas kino festivalis: garsūs svečiai ir filmai apie kitokią sporto pusę
Ketvirtadienio vakarą Vilniuje prasidejo Sporto kino festivalis. Tradicinės, jau septintus metus vykstančios kino šventės atidarymas sutraukė būrį sporto entuziastų ir kino mylėtojų.
Sporto kino festivalis prasidėjo simboliškai – filmu „Olga“. Prieš tai sveikinimo žodį tarė LTOK prezidentė Daina Gudzinevičiūtė ir kino kritikas, festivalio programos sudarytojas Edvinas Pukšta.
Į festivalio atidarymo šventę susirinko sporto, kultūros ir pramogų pasaulio atstovai: broliai Darjušas ir Kšištofas Lavrinovičiai, aktorės Gabija Jaraminaitė, Valda Bičkutė ir Redita Dominaitytė, atlikėja Baiba Skurstene-Serdiukė su vyru kikboksininku Mykolu Serdiuku, aktorius Džiugas Siaurusaitis,
Sporto kino festivalis vyks visą savaitę – Vilniuje ir Kaune visą savaitę netrūks išskirtinių, naujų, žvilgsnį prikaustančių filmų premjeros. Kvapą gniaužiančios dokumentinės ir meninės juostos žiūrovams atskleis kitokią sporto pusę, kurioje be drąsos, ryžto, atletų užsispyrimo ir noro iškovoti pergalę slepiasi daugybė nematomų emocijų.
Šiemet festivalyje bus rodomi įvairias sporto šakas ir aktyvias veiklas apimantys filmai, tarp jų – plaukimas, futbolas, banglentės, nardymas, bėgimas, riedlentės, gimnastika. Tačiau pagrindinės filmuose nagrinėjamos temos apima daugiau nei tik sportą – 9 festivalio filmai kalba apie toleranciją, lygybę, humaniškumą, diskriminaciją, socialinę atsakomybę, LGBT temas, Ukrainos politinius įvykius ir pan.
„Sporte, kaip ir gyvenime – dažnai matome tik pergales, aukštiname herojus, džiaugiamės jų pasiekimais. Tačiau kiekvienas medalis turi ir kitą pusę, už kurio lieka tikros, žmogiškos ir nesuvaidintos emocijos. Apie tai kalba ir šių metų Sporto kino festivalio šūkis, kviečiantis ekranuose išvysti „Už medalį ryškesnes istorijas“, – sako festivalį organizuojančio Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) prezidentė, olimpinė čempionė Daina Gudzinevičiūtė.
Pasak jos, šiemet renginys kino ekranus pasitinka gerokai išaugęs ir sustiprėjęs, o festivalio filmų repertuaras parinktas taip, kad sau tinkantį ir patinkantį filmą rastų net aktyviai nesportuojantys žiūrovai.
„Festivaliu siekiame kitomis akimis pažvelgti į sportą – įkvėpti, edukuoti, parodyti nematomą, dažnai nepažintą, nutylimų sportininkų gyvenimo pusę. Šiandien sportas – ir labai svarbus socialinis reiškinys, bendravimo forma, būdas ugdyti tiek fizines, bet ir psichologines savybes. Sportas gali būti įdomus, gali būti netikėtas, ekstremalus, gali įkvėpti, stebinti, grūdinti – apie tai visa tai kalba šių metų filmai“, – pasakoja D. Gudzinevičiūtė.
Programos turiniui šiemet festivalio organizatoriai skyrė itin didelį dėmesį – ją sudarė bene garsiausias Lietuvos kino kritikas bei apžvalgininkas Edvinas Pukšta. Kasmet jam tenka peržiūrėti tūkstančius filmų, tačiau atrinktus filmus jis jau dabar vadina sėkmingais ir įtraukiančiais kiekvieną žiūrovą.
„Tai ne specifiniai filmai apie kokią nors vieną sporto šaką, bet labiau taiklios, provokuojančios, įkvepiančios, asmeninės, praplečiančios akiratį dramos, kuriose sportas tik padeda iškelti opias humaniškas, socialines ir politines dilemas. Filmai prabyla apie nepastebimą diskriminaciją, pasineria ginti žmogaus teises, atskleidžia televizijos ekranuose nematomus užkulisius po varžybų, egzaminuoja atletus dažnai užgulančius nepakeliamus lūkesčius, atkreipia dėmesį į tikrus istorinius įvykius“, – sako E. Pukšta.
Sporto kino festivalio programa žiūrovui šiemet siūlys 6 dokumentinius ir 3 vaidybinius filmus. Pusė jų kurti režisierių moterų, kitą režisavo vyrai. Filmai išsiskiria geografine gausa, programoje – ne tik Europos kinas, bet ir Egipto, Kanados, Kinijos, Australijos kūrėjų darbai. Dalis jų atkeliavo tiesiai iš didžiausių ir populiariausių pasaulio kino festivalių, kuriuose jau spėjo sulaukti pasaulinio pripažinimo ir net buvo siūlomi „Oskarams“.
Daugiau informacijos ir festivalio programa: https://www.ltok.lt/kinas/.