Sostinėje – išskirtinės koncepcijos filmo „Kartą Vilniuje“ premjera: rinkosi garsūs kviestiniai svečiai

Filmo „Kartą Vilniuje“ premjeros svečiai / Simono Lukoševičiaus nuotr.
Filmo „Kartą Vilniuje“ premjeros svečiai / Simono Lukoševičiaus nuotr.
Šaltinis: Pranešimas spaudai
2023-12-13 08:44
AA

Menų fabrike „Loftas“ vyko išankstinė unikalaus septynių trumpametražių dokumentinių filmų „Kartą Vilniuje” (angl. „Once Upon a Time in Vilnius”) peržiūra. Metus kurtas filmas apie Vilnių – pirmasis toks, kurį kūrė ir kino profesionalų komanda, ir sostinės gyventojai, svečiai, turistai. Septyni trumpametražiai dokumentiniai filmai, skirti 700-ojo Vilniaus jubiliejaus minėjimui, simboliškai užbaigė ištisus metus trukusią miesto šventę.

Į renginį buvo pakviesti visi, kurie prisidėjo prie filmo kūrimo ir projektą padėję įgyvendinti partneriai. Išankstinėje peržiūroje kviestiniams svečiams dalyvavo įvairių kultūros ir meno asociacijų, įstaigų bei organizacijų atstovai, būrys žinomų šalies kultūros bendruomenės žmonių: Erica Jennings, Rokas Darulis, Mindaugas Papinigis, Aleksandras Pogrebnojus, Vilius Alesius ir kiti. Po „Kartą Vilniuje“ peržiūros visų susirinkusiųjų laukė staigmena – Aistės Gaižauskaitės-AISTÈ pasirodymas.

Filmo „Kartą Vilniuje“ premjera ir jos svečiai / Simono Lukoševičiaus nuotr.

Vilnius – žmonių akimis

Pasak projekto bendraautorės ir režisierės Linos Lužytės, režisavusios du „Kartą Vilniuje“ filmus, kiekvienas dokumentinis filmas – atskira novelė, bet svarbia idėja kiekviename jų lieka galimybė miestą atrasti vis kito žmogaus, filmo personažo akimis.

„Kurdami filmą kėlėme hipotezę, kad miestas – tai žmonės. Kas geriau pažįsta miestą nei tie, kuria čia gyvena, dirba, kuria, patiria, bręsta, svečiuojasi, atranda. Kiekvienas žmogus miestą mato, jaučia, girdi ir patiria kitaip, savaip, unikaliai. Kiekvieno patirtis, išgyvenami jausmai, kontekstas, su kuriuo savo mieste veikiame, kiti žmonės, kurie tampa bendrakeleiviais, net vizualus ir garsinis miesto portretas, kuriuo gyvename ir kurį savyje turime, skiriasi ir yra autentiškas. Todėl ir pristatyti Vilnių norėjome būtent per žmonių istorijas bei patirtis“, – sako L.Lužytė.

Filmo „Kartą Vilniuje“ premjera ir jos svečiai / Simono Lukoševičiaus nuotr.

Vilniaus portretą atskleidžia 7 herojų istorijos

Prodiuserės Živilės Diavaros teigimu, „Kartą Vilniuje“ išlaiko svarbią simboliką.

„700 miesto metų, 7 dokumentiniai filmai, 7 herojų gyvenimai ir Vilniaus autentika: gražūs, romantiški, keisti, šventiniai ir priešingai – buitiški, urbanistiniai, gamtiniai, įkvepiantys, gal net sentimentalūs, kažkieno akiai įprasti, o kažkuriam dar neatrasti Vilniaus vaizdai“, – teigia Ž.Diavara.

Pasak Ž.Diavaros, išskirtinį miesto identitetą bei charakterį atskleidžia personažų paieškos koordinatorės Linos Lauros Švedaitės kruopščiai išieškoti ir unikalūs žmonės – personažai.

Filmo „Kartą Vilniuje“ premjera ir jos svečiai / Simono Lukoševičiaus nuotr.

„Kiekviena serija turi pagrindinį herojų, su savo patyrimais, atradimais ir būtent jam būdingu miesto pajautimu. Trumpametražių filmų herojai – skirtingas amžiaus grupes, veiklas atstovaujantys gyventojai, kurių patirtys Vilniuje – autentiškos“, – sako Ž.Diavara.

L.Lužytė atskleidžia: „Filmas apie jauną, kuriančią vilnietę Kamilę, leidžia ne tik pasivaikščioti po Užupį, bet ir patirti jausmingą Vilniaus pusę, o Lietuvoje jau kelis metus gyvenančios čekės Hedvikos istorija kalba apie integraciją Vilniuje ir LGBTQ+ bendruomenę.“

Režisierės Elvinos Nevardauskaitės, režisavusios penkis „Kartą Vilniuje“ filmus, teigimu, „Kartą Vilniuje“ parodomas Vilnius nuo Senamiesčio, iki Justiniškių, nuo pasivaikščiojimų miesto parkuose, iki kasdien pro priekinio automobilio stiklą matomų taksi vairuotojo maršrutų.

„Norėjau, kad filmai būtų ne tik apie Vilnių, bet ir apie žmones – skirtingi ir asmeniški, kad miestą patirtume kartu su jais. Susipažinsime su kompozitore Migluma – kartu panaktinėsime populiariausiose sostinės vietose ir pamatysime, kaip atrodo kuriančių žmonių užkulisiai. Iš Kamerūno atvykusi, Vilniuje gyvenanti ir verslą plėtojanti pora įsileis į savo pasaulį, parodys turgaviečių šurmulį bei spalvas ir atskleis multikultūrinę integraciją. Drąsa ir pastangos gyventi už kasdienybės ribų – jautrioje ir įkvepiančioje neregio poeto ir redaktoriaus Alvydo istorijoje. Pasaulio breiko čempionės Nickos ambicingumas, atsidavimas ir pasitikėjimas savimi įkvepia nesustoti. Ir turbūt nėra žmogaus, geriau pažįstančio rajonų atmosferą, jaučiančio miesto pulsą, nei kasdien gyventojus įvairiais maršrutais pavežantis taksistas Laurynas“, – sako E.Nevardauskaitė.

Filmo „Kartą Vilniuje“ premjera ir jos svečiai / Simono Lukoševičiaus nuotr.

„Kartą Vilniuje“ – naujos koncepcijos filmas

Filmas unikalus tuo, kad į profesionalios komandos sukurtą kino kūrinį integruoti žmonių užfiksuoti vaizdai. Gyventojai ir miesto svečiai visus metus specialiai šiam projektui sukurtoje programėlėje „Once in Vilnius“ dalijosi pačiais įvairiausiais vaizdais, o kūrybinė grupė atrinko, kurie jų pateks į filmus.

Kaip sako Ž.Diavara, siekta sukurti filmą, kuris atskleidžia, koks unikalus, įvairus, ryškus, tikras ir gyvas yra Vilnius.

„Norime parodyti visokį Vilnių, todėl žiūrovams leidžiame patirti ne tik fasadines miesto puses, atskleidžiame daugiau – miesto autentiką ir margą identitetą“, – pasakoja Ž.Diavara.

Tikimasi, kad sausio mėnesį „Kartą Vilniuje“ jau bus galima išvysti kino festivaliuose, parodose ir įvairiuose kituose kultūros ir meno bei turizmo renginių formatuose. Taip pat planuojama surengti dar vieną filmo peržiūrą menų fabrike „Loftas“.

Filmo „Kartą Vilniuje“ premjera ir jos svečiai / Simono Lukoševičiaus nuotr.

Kitų metų antroje pusėje filmas nuguls į kino platformas internete, kur bus pasiekiamas visiems.

Projektas ,,Kartą Vilniuje“ yra skirtas Vilniaus 700 jubiliejui, kuris švenčiamas 2023 metais, kai prieš 700 metų Vilnius pirmą kartą buvo paminėtas istoriniuose rašytiniuose šaltiniuose.

Vilniuje – išskirtinės koncepcijos filmo „Kartą Vilniuje“ premjera (123 nuotr.)
+117