Vilniuje mados spektaklio žiūrovai išvydo Estijos bedarbių kurtas vestuvines sukneles

Spektaklis „Feast Fashion“ / Irmanto Gelūno / 15min nuotr.
Spektaklis „Feast Fashion“ / Irmanto Gelūno / 15min nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2014-10-03 22:38
AA

Penktadienio vakarą Vilniuje ant Tauro kalno, buvusiuose Profsajungų rūmuose, tarptautinis „Sirenų“ festivalis pristatė mados spektaklį „Feast Fashion“. Įdomi detalė: spektaklio kostiumų dizaineriai – mažo Estijos kaimelio bedarbiai, sukūrę ir savo rankomis pasiuvę vestuvinių suknelių kolekciją, tapusią pagrindine spektaklio dramaturgine medžiaga.

Spektaklis „Feast Fashion“ / Irmanto Gelūno / 15min nuotr.

„Feast Fashion“ – tai teatro, žaidimo, mados, performanso meno bei dokumentikos junginys. Pasak spektaklio režisierių lietuvės Simonos Biekšaitės ir estės Marit Sirgmets, prisistatančių kūrybiniu tandemu „Guts United“, tai yra tiesiog gyvas sceninis reiškinys, kuriame susilieja aukštoji bei žemoji kultūra.

12 socialiai remtinų bedarbių kūrė vestuvinių suknelių kolekciją, gavę tik šūsnį senų paklodžių, užuolaidų, žirkles ir porą siuvamųjų mašinų.

Čia kiekvienas žiūrovas tampa dalyviu, tiesiogiai įtakojančiu spektaklio eigą. Publika gali tapti tiek manipuliatoriais, tiek tais, kuriais manipuliuojama.

„Viskas prasidėjo nuo kūrybinių dirbtuvių, vykusių Estijos kaime Kadrina. Jų metu dvylika socialiai remtinų bedarbių kūrė vestuvinių suknelių kolekciją, gavę tik šūsnį senų paklodžių, užuolaidų, žirkles ir porą siuvamųjų mašinų. Nepriklausomai nuo įgūdžių ar patirties, kiekvienam jų buvo suteikta absoliuti minties ir išraiškos laisvė bei dvi savaitės vizijoms įgyvendinti“, – pačią pradžią prisimena S.Biekšaitė.

Spektaklis „Feast Fashion“ Vilniuje: aktoriai vilkėjo bedarbių kurtus kostiumus (42 nuotr.)
+36

„Daug kalbėjomės su kiekvienu dirbtuvėse dalyvavusiu bedarbiu. Tada viską ilgai sintezavome, norėdami akcentuoti ne konkrečius žmones, o jų problemas. Dabar visa tai bandome išversti į savotiško šou ar žaidimo kalbą. Tai lyg nuotakų konkursas, kuriame kiekviena jų turi tam tikrą kliūtį, kurią turi išspręsti. Būtent publika spręs, kuri iš nuotakų laimės“, – pasakoja M.Sirgmets.

„Guts United“ yrs dviejų režisierių – lietuvės S.Biekšaitės ir estės M.Sirgmets kūrybinis tandemas, gimęs menininkėms bestudijuojant Norvegijos teatro akademijoje. Savo kūryboje jos derina teatro, mados, šokio, muzikos, fotografijos, video meno, socialinių medijų, televizijos bei kasdienio gyvenimo elementus. Kiekvienas naujas „Guts United“ projektas tęsia savotišką grandinę, kai ką perimdamas iš buvusių pasirodymų bei įliedamas jiems naujų spalvų.

Spektaklis „Feast Fashion“ / Irmanto Gelūno / 15min nuotr.

„Pagrindinis mūsų siekis yra atrasti tai, kas paslėpta, neatrasta ir užmiršta, bei įpūsti tam gerą dozę šviežio oro“, – teigia „Guts United“, spektaklyje vaidinti pakvietusios jauniausią Oskaro Koršunovo teatro aktorių kartą.

„Feast Fashion“ buvo rodomas ant Tauro kalno stovinčiuose buvusiuose Profsąjungų rūmuose. Toks erdvės pasirinkimas – neatsitiktinis. Profsąjungos ilgus metus gynė ir gina darbuotojų teises, o spektaklis glaudžiai susijęs su vis dar aktualia bedarbystės problema.

Spalio 3-iąją tarptautinio „Sirenų“ festivalio metu publikai pristatyta pirmoji projekto dalis, sukurta specialiai Lietuvai. Antroji bus rodoma Taline, viename garsiausių Estijos teatrų NO99. Jie, kartu su „Guts United“ bei OKT/Vilniaus miesto teatru, yra šio projekto koprodiuseriai.

Spektaklis „Feast Fashion“ / Irmanto Gelūno / 15min nuotr.