Vilniuje nugulė penki Atminimo akmenys: ten, kur žydų dailininkai gyveno iki uždarymo į getą

Vilniuje atidengti atminimo akmenys / Pauliaus Peleckio nuotr.
Vilniuje atidengti atminimo akmenys / Pauliaus Peleckio nuotr.
BNS, Pranešimas spaudai
Šaltinis: Žmonės
2022-05-17 16:36
AA

Lietuvos dailės istorikų draugija antradienį Vilniuje atidengė penkis atminimo akmenis, žyminčius penkių žydų dailininkių paskutiniąsias gyvenamąsias vietas prieš jų prievartinį įkalinimą gete.

Taip įamžinamas Lizos Daiches, Benciono Michtomo, Fanios (Umos) Olkienickos-Lerer, Rachelės (Rozos) Suckever-Ušajevos ir Jokūbo Šero atminimas, pranešė Vilniaus miesto muziejus.

Atminimo akmenys buvo įmontuoti į šaligatvių grindinį Žemaitijos, J.Basanavičiaus, Š.Stepono, Pelesos gatvėse.

Vilniuje atidengti atminimo akmenys / Pauliaus Peleckio nuotr.

Atminimo akmenys Holokausto aukoms – tarptautinis projektas, kurį prieš beveik tris dešimtmečius inicijavo vokiečių skulptorius Gunteris Demnigas. Keliolikoje Europos šalių ir Argentinoje iki šiol įrengta daugiau kaip 75 tūkst. atminimo akmenų.

Šie ženklai formuoja didžiausią pasaulyje Holokausto aukų memorialą. Atminimo akmenys išvežtuosius į koncentracijos stovyklas, sušaudytus masinių žudynių vietose, nukankintus kalėjimuose ar kitaip nukentėjusius per Holokaustą žmones simboliškai grąžina į tų miestų ar miestelių erdves, kur jie gyveno, mokėsi ar dirbo.

Atminimo akmenys yra standartiniai betono kubai su įrašams skirta bronzos plokštele ant vienos iš pagrindo sienelių. Jie montuojami viešoje erdvėje šaligatviuose, gatvės grindinyje. 

Vilniuje atidengti atminimo akmenys / Pauliaus Peleckio nuotr.
Vilniuje atidengti atminimo akmenys / Pauliaus Peleckio nuotr.

Iki šiol Vilniuje – 8 Atminimo akmenys

Iki šiol Vilniuje buvo įrengti aštuoni Atminimo akmenys, tačiau tarp jų nėra nei vieno, skirto dailės kūrėjai ar kūrėjui. Kaune pagerbti du dailininkai: tapytojai Jokūbas Lipšicas (1903–1944) ir Černė Percikovičiūtė (1912–1942). LDID, atsižvelgdama į savo narių profesiją ir veikimo sritį, nutarė įamžinti Vilniaus dailininkų atminimą.

Pasirinkti trys itin ryškiai Vilniaus dailės gyvenime pasireiškę autoriai Michtomas, Suckever, Šeras ir dvi mažai žinomos, tačiau savitą pėdsaką Vilniaus kultūroje palikusios menininkės Daiches ir Olkienicka. Šių asmenybių palikimas ir likimas skatina susimąstyti apie tarpukario Vilniaus įvairovę, kultūros augančias galias ir pragaištingą karo, represijų ir teroro poveikį meno kūrybai ir kūrėjų gyvybėms.

Fotogalerija:

Vilniuje atidengti atminimo akmenys (21 nuotr.)
+15