Virtuvės gidas: kaip ilgiau išsaugoti vaisius ir daržoves šviežius
Kartais sakoma, kad geriausias būdas išlaikyti vaisius ir daržoves šviežius – pirkti jų tiek, kiek ketinate suvartoti per dvi dienas. Tačiau ką daryti, jeigu iš sodo parsivežėte nemenką vaisių ir daržovių derlių? Arba per išpardavimą nusipirkote gerokai per daug bananų ar brokolinių kopūstų?
Tikimės, šie paprasti, bet naudingi patarimai jums pravers.
1. Nelaikykite vaisių ir daržovių polietileniniuose maišeliuose, nes ant jų vidinio paviršiaus kaupiasi drėgmė, gėrybės sudrėksta ir pradeda pūti. Ypač tai kenkia uogoms ir salotoms.
2. Jeigu vaisius ar daržoves laikysite šaldytuve, laikykite juos tik specialiame skyriuje šaldytuvo apačioje. Jei gėrybes visgi laikysite polietileniniuose maišeliuose, subadykite juose skylutes.
3. Nelaikykite daržovių ir vaisių atvirai. Priešingu atveju, net laikomi šaldytuve, jie greitai sudžius ir praras išvaizdą. Geriausias sprendimas – sudėti juos į specialius plastikinius indelius arba įvynioti į popierių.
4. Nepamirškite atrinkti pernokosių, įtrūkusių ar kitaip pažeistų vaisių ir daržovių bei suvartokite juos pirmiausia. Nes laikomos šalia kitų, sveikų, jos paspartins jų gedimą.
5. Šviežių vaisių lėkštė ant stalo – ne tik virtuvės puošmena, bet ir didesnė tikimybė, kad praalkę pasirinksite būtent juos.
Taip pat skaitykite: Egzotiniai vaisiai ant jūsų stalo: jų valgymo subtilybės
6. Jeigu vaisius ar daržoves laikysite ant stalo, pasistenkite, kad ant jų nekristų tiesioginiai saulės spinduliai.
7. Vaisius ir daržoves plaukite tik prieš pat jų valgymą. Neplauti jie išsilaiko ilgiau.
8. Jeigu koks nors šaldytuve laikomas produktas pasidengė pelėsiais, išmeskite jį ir gerai išplaukite tą vietą (geriausia būtų dezinfekuoti ir išplauti visą šaldytuvą), kur jis gulėjo. Priešingu atveju pelėsis gali labai lengvai persimesti ant kitų produktų ir sugadinti juos.
9. Nenulupkite viršutinių kopūstų lapų. Sudžiūvę jie apsaugo visą gūžę nuo drėgmės praradimo.
10. Ridikėliai ilgiau išliks švieži, jei laikysite juos nuskabę lapkočius.
11. Šaldytuve ne vieta bulvėms, svogūnams ir česnakams. Svogūnų galvas ir česnakus geriausia laikyti medvilniniame maišelyje, prieš tai išdžiovnus juos saulėje. Bulves geriausia laikyti kambario teperatūroje.
Taip pat skaitykite: Nustebsite sužinoję, ką derėtų laikyti šaldytuve, o ko – ne
12. Jeigu norite vaisius ir daržoves išlaikyti keletą savaičių ir ilgiau, užšaldykite juos. Šaldyti galima beveik viską, išskyrus salotų lapus ir didelį kiekį vandens turinčias daržoves: moliūgus, agurkus, pomidorus, svogūnus.
13. Avokadą geriausia įvynioti į laikraštį ir laikyti jį tamsioje vietoje kambario temperatūroje – jis puikiai išsaugos šviežumą. Be to, taip laikomi kieti ir neprinokę avokadai po 4–5 dienų bus skanūs ir minkšti.
14. Šviežias uogas (avietes, braškes, mėlynes) reikia laikyti šaldytuve. Tik talpa, kurioje jos bus laikomos, turi būti šiek tiek pravira, kad būtų išvengta drėgmės kaupimosi ir puvimo.
Taip pat skaitykite: Vitaminų ir mineralų perdozavimas: kokie simptomai tai rodo?
15. Švieži žalumynai (petražolės, krapai, bazilikai, kalendra) išsilaikys ilgiau, jeigu laikysite juos pamerkę kaip gėles į vazelę. Tik vandens turėtų būti vos vos, ant dugno, apie 1 cm. Pamerktus žalumynus galima laikyti šaldytuve arba virtuvėje ant stalo.
16. Brokolinius, žiedinius kopūstus geriausia įvynioti į maistinę foliją ir laikyti specialioje šaldytuvo lentynoje.
17. Bananai ilgiau išliks švieži, jeigu kekės kotelį apvyniosite maistine plėvele. Tiesa, laikyti juos patariama kambaro temperatūroje ir kuo toliau nuo kitų vaisių bei daržovių.
18. Pomidorų jokiais būdais nelaikykite šaldytuve. Geriausia vieta pomidorams – virtuvėje ant stalo ir kuo toliau nuo tiesioginių saulės spindulių.
19. Dar neperpjautą arbūzą geriausia laikyti virtuvėje ant stalo. Tačiau jeigu teko jį perpjauti ir nesuvartoti viso, tuomet apvyniokite perpjauto arbūzo minkštimą maistine plėvele ir minkštimu į apačią dėkite į šaldytuvą.
19. Agurkus, paprikas ir cukinijas laikykite šilčiausioje šaldytuvo vietoje, kur laikosi pliusinė temperatūra.