Virtuvės sienelė: kokia geriausia?

Stiklo sienelė / Fotolia nuotr.
Stiklo sienelė / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Žurnalas „JI“
A
A

Virtuvės sienelė tarp darbastalio ir pakabinamų spintelių nėra tik dekoratyvus elementas. Ji atlaiko šeimininkės kulinarinius eksperimentus, todėl turi būti patvari ir lengvai valoma. Kokią rinktis, tikimės, apsispręsite perskaičiusi šį straipsnį.

Vanduo, įkaitę riebalai, karšti garai – akivaizdu, virtuvės sienai tenka dideli išbandymai. Kiekviena šeimininkė svajoja apie praktišką, lengvai valomą, stipriems valikliams atsparią apsauginę sienelę. Kita vertus, ši zona yra svarbi interjero dalis – susieja virtuvės baldus. Todėl renkantis apdailos medžiagas labai svarbu atsižvelgti į interjero stilių. Neretai virtuvė yra sujungta su svetaine, tad įprastos plytelės gali atrodyti pigiai. Dizaineriai ieško praktiško sprendimo, kaip dekoruoti prijuostės funkciją atliekančią sienelę, kad ši būtų ne tik praktiška, bet ir graži. Siena tarp spintelių gali būti neutrali arba, atvirkščiai, ryškus ir ekspresyvus akcentas. Medžiagų pasirinkimas itin platus: nuo paprastų keraminių plytelių iki originalių mozaikų, skaidraus stiklo ir spindinčio metalo.

Stiklas. Šiandien stiklas virtuvėje itin populiarus. Virtuvės sienelės dažniausiai gaminamos iš grūdinto stiklo, kuris atsparus bet kokiems smūgiams, karščiui ir drėgmei. Jis tikrai nesuduš, jei neatsargiai taukštelėsite į jį keptuve. Vienas didžiausių stiklo pranašumų – pasirinkimo įvairovė. Virtuvėje galima naudoti permatomą, matinį, dažytą arba laminuotą stiklą. Ant pastarojo galite perkelti savo nuotraukas, originalios faktūros audinius ir pan. Jei mėgstate minimalistinį stilių, galite rinktis dažytą vienspalvę sienelę. Itin originaliai atrodo ryškios spalvos stiklo sienelė baltoje virtuvėje, priderinta prie kitų tos pačios spalvos aksesuarų. Neabejotinai tokia sienelė yra viso interjero akcentas. Svarbu paminėti, kad stiklas atspindi šviesą ir sukuria jaukumo bei švaros įspūdį.

Keraminės plytelės. Tai dažniausiai naudojama apdailos medžiaga virtuvėje. Jas itin mėgsta daugelis šeimininkių: keraminės plytelės atsparios karščiui, drėgmei, ant jų nelieka dėmių, lengva valyti ir prižiūrėti.  Kiekvienais metais plytelių dizaineriai neriasi iš kailio bandydami sukurti kuo išskirtinesnių kolekcijų. Keraminių plytelių yra įvairiausių spalvų, tekstūrų, formų, dydžių, tad jas pritaikysite prie bet kokio interjero. Rūpesčių gali kelti tik siūlės tarp plytelių, bet ir joms valyti yra įvairiausių priemonių. Nelygaus paviršiaus plytelės imituoja dekoratyvius akmenis, glamžytą medžiagą, popierių, plytas ar sendintą marmurą. Mažos plytelės tinka kaimiško ar Provanso stiliaus virtuvėse, didelės, blizgios plytelės dera moderniame interjere. Išraiškingai atrodo iš plytelių sudėliotos mozaikos.

Virtuvės sienelė
Virtuvės sienelė / Fotolia nuotr.

Laminuota plokštė. Iš jos gaminami ir stalviršiai. Laminuotos plokštės sienelė tvirtinama su baldais ir visa virtuvės įranga, todėl nuspręsti, kaip dekoruosite sieną, reikia iš anksto. Tokios sienelės yra atsparios drėgmei, taip pat įvairiems valikliams ir tirpalams, tačiau bijo mechaninių pažeidimų ir karščio. Dekoratyvinės sienelės gali būti vienspalvės, medžio, metalo, akmens imitacijos, margintos gėlių, lapų ir kitokiais abstrakčiais raštais, taip pat trimačio vaizdo. Tiesa, įprasta sienelę derinti prie stalviršio, tačiau tai nėra privalu – juk sienelė gali būti kontrastingas virtuvės akcentas.

Veidrodis. Jis vizualiai padidina erdvę, todėl yra puikus sprendimas mažoje virtuvėje. Tiesa, veidrodį reikia kruopščiai prižiūrėti, nes ant jo puikiai matosi visi nešvarumai ir lašeliai. Kita vertus, veidrodžio paviršius lengvai valomas. Jei sienelės apdaila veidrodinė, ant spintelių reikėtų laikyti kuo mažiau virtuvės rakandų ir aksesuarų, nes patalpa atrodys netvarkinga. Klasikinio ar Provanso stiliaus virtuvėje veidrodis taip pat gali būti puikus stiliaus akcentas – tereikia jam parinkti tinkamo dizaino rėmelius.

Nerūdijantysis plienas ir metalas. Šios medžiagos dažniausiai sutinkamos avangardinio stiliaus virtuvėse. Pramoninei virtuvei būdingos apdailos medžiagos sukuria švaros ir sterilumo įspūdį. Šiandien populiarėja mozaikinės nerūdijančiojo plieno plytelės, kuriomis galima sukurti organišką ir ekstravagantišką dizainą. Ši moderni medžiaga atspindi šviesą, todėl virtuvė atrodo erdvesnė ir šviesesnė. Tokia sienelė puikiai dera su šeimininkių pamėgtais nerūdijančiojo plieno buitiniais prietaisais. Tačiau neapsigaukite, ši medžiaga reikalauja didesnės priežiūros – lengvai subraižoma, sunkiau valoma. Kad gražiai atrodytų, metalas turi švytėti, o nemažą metalu padengtą plotą nuvalyti nelengva. Jei virtuvėje esate retas svečias, metalo paviršiai atrodys itin higieniškai ir šiuolaikiškai.

Virtuvės sienelė
Virtuvės sienelė / Fotolia nuotr.

Akmuo. Tiek dirbtinio akmens masė, tiek natūralus akmuo (marmuras bei granitas) laikomi prabangos ženklu. Tai ilgaamžis, tvirtas, solidus ir, žinoma, nepigus pasirinkimas. Akmeninė sienelė stilingai atrodo priderinta prie tokio paties stalviršio. Jei virtuvėje šeimininkaujate dažnai, geriausiai rinktis natūralaus granito stalviršį ir apsauginę sienelę, mat jis nebijo drėgmės, karščio, nesibraižo. Natūralus marmuras sugeria drėgmę, nuo tokios sienelės sunkiai nuvalomos skysčių bei riebalų dėmės. Šiandien labai populiarūs lieto marmuro, granito ir akmens masės gaminiai. Iš šių medžiagų galima išlieti vientisus stalviršius ir norimų formų sieneles. Be to, dirbtinio akmens sienelės patvaresnės ir lengviau prižiūrimos nei natūralaus akmens.

Kreidinė sienelė. Originalus sprendimas. Tokia sienelė puikiausiai tiks modernaus minimalistinio interjero virtuvėje. Įsivaizduokite, kaip praktiška ir įdomu ant virtuvės sienelės užsirašyti receptus, mėgstamas frazes, maisto produktus, kurių pritrūkote, palikti žinutes namiškiams ar nupiešti smagų paveikslėlį. Jei neketinate įsigyti naujų baldų, kreidinė sienelė gali būti puikus virtuvės atnaujinimo projektas. Tereikia įsigyti specialių dažų kreidinei arba mokyklinei lentai – jų yra visokių spalvų, skirtų įvairiems paviršiams: medžiui, kartonui, stiklui, porcelianui. Tiesa, kuo tamsesni dažai, tuo ryškesnis piešinys ar užrašas išeis. Be to, tokia lenta nebijo nei drėgmės, nei nešvarumų. Juk ji skirta rašyti ir trinti!

Virtuvės sienelė
Virtuvės sienelė / Fotolia nuotr.

Natūralių akmenukų sienelė. Jei mėgstate natūralias medžiagas, o namuose dominuoja kaimiškas ar klasikinis stilius, virtuvę galite atnaujinti itin originaliai ir nebrangiai – bangų nugludintais akmenėliais.  Tokia sienelė labai tiks prie medinių virtuvės baldų. Nedidelius akmenėlius reikia priklijuoti prie specialaus tinklelio, kuris vėliau pritvirtinamas prie sienos ir užglaistomas. Tiesa, šis variantas nėra ilgaamžis, bet kelerius metus tikrai tarnaus.

Mozaika. Jeigu mėgstate išskirtinumą ir prabangą, be to, turite menininkės gyslelę, virtuvės sienelę galite dekoruoti mozaikomis. Mozaiką sukursite iš mažyčių spalvoto stiklo plytelių arba įprastų keraminių plytelių šukių. Mozaikos itin dera mažoje virtuvėje, kurioje trūksta erdvės, šviesos ir spalvų. Kadangi virtuvės siena, esanti tarp spintelių, dažnai valoma ir šveičiama, mozaikos tarpelių užpildai gali pradėti trupėti. Norint to išvengti, sienos paviršių reikia ištepti specialiu skysčiu.

Kaip atnaujinti virtuvės sienelę

  • Nusibodusias virtuvės sienelės plyteles galite atgaivinti drėgmei atspariais lipdukais. Jų įsigysite specializuotose parduotuvėse.
  • Nukrito sienos plytelė, o atsarginių neturite? Būkite kūrybinga! Iškritusios plytelės vietą galite dekoruoti vienetine mozaika: tam tiks sudužusio puodelio ar lėkštutės šukės, karoliukai bei kriauklės.
  • Vis dažniau interjero dizaineriai renkasi fotoplyteles. Jos ne tik originalios, bet ir praktiškos. Dažai (norimas paveikslėlis) įgarinami po lako sluoksniu, tad plytelės nenusitrina ir ilgai išlieka ryškios. Į bendrą sienelės plytelių kompoziciją galite įkomponuoti kelias mėgstamas nuotraukas, paveikslėlius ar užrašus. Iš aukštos kokybės nuotraukos pasigaminkite nuotraukų koliažą.
  • Jei ant virtuvės sienelės pro langą patenka daug šviesos, ant jos galite pritvirtinti specialius vazonėlius su prieskoninėmis žolelėmis. Ne tik pagyvinsite virtuvės sieną, bet ir švieži prieskoniai bus po ranka.
  • Jei virtuvės sienelei norite suteikti unikalumo, ant jos suklijuokite mėgstamas nuotraukas, užrašus, frazių, tekstų ištraukas ar net vaikų piešinius. Visa tai uždenkite stiklu. Tai tikrai daug įdomesnis sprendimas nei plytelės.

DAUGIAU IDĖJŲ GALITE PASISEMTI NUOTRAUKŲ GALERIJOJE!