Jeanas Claude’as Edorhas – Visos gyvybės vienodai brangios

Jeanas Claude’as Edorhas / Asmeninio albumo nuotrauka
Jeanas Claude’as Edorhas / Asmeninio albumo nuotrauka
GRYTĖ LIANDZBERGIENĖ
Šaltinis: Žmonės
A
A

Istorija jau žino pavyzdžių, kai vieno žmogaus mirtis sukėlė pasaulinius karus. Afroamerikiečio George’o Floydo frazė „Aš negaliu kvėpuoti“, ištarta prieš mirtį policininkų gniaužtuose, visame pasaulyje sulaukė didžiulio atgarsio, prasidėjo demonstracijos, kilo riaušės. Į kovą įsitraukė ir socialiniai tinklai, užlieti juodais kvadratais bei šūkiais „Black lives matter“ („Juodaodžių gyvybės svarbios“). „Kalbėti apie juodaodžių problemas tikrai reikia, nes jos akivaizdžios, – teigia klubo „JC Sport“ įkūrėjas Jeanas Claude’as EDORHAS (48). – Tačiau svarbios yra ne vien juodaodžių, bet visų žmonių gyvybės.“

Kaip reagavote pamatęs vaizdo įrašą, kuriame nufilmuotas mirtimi pasibaigęs George’o Floydo sulaikymas Mineapolyje?

Buvau priblokštas. Ką čia slėpti – net apsiverkiau iš bejėgiškumo: mane tai labai skaudina, juk to žmogaus vietoje galėjau būti ir aš. Nebūtina daryti nusikaltimų – Jungtinėse Valstijose pakanka tiesiog būti juodaodžiu, kad tave sulaikytų, paguldytų ant žemės ir surakintų. O kartais tai baigiasi taip, kaip ir šiuo atveju, – žmogžudyste. Įstatymai gina Amerikos policininkus: jie žino, kad jiems niekas negresia, gali daryti, ką nori. Suprantu, kad jų darbas rizikingas, iškilus grėsmei privalo gintis, bet dažnai jie peržengia bet kokias ribas. O juk policininkai mokomi perprasti žmogaus psichologiją, blaiviai įvertinti situaciją, išspręsti ją taikiai... Neturėtų galioti Laukinių Vakarų taisyklės: pirma šaudai, paskui užduodi klausimus. Ir policininkų elgesys jokiu atveju neturėtų priklausyti nuo žmogaus odos spalvos.

George’o Floydo mirtis ne vienintelė, kuri kelia tiek skaudžių emocijų. Šiemet jų daug: kovą Luisvilyje nužudyta Breonna Taylor, į kurios namus policininkai įsilaužė ieškodami narkotikų, – jų nerado, bet šeimininkei atėmė gyvybę. Vasarį Džordžijoje be jokios priežasties nušautas Ahmaudas Arbery, išėjęs iš namų tiesiog pabėgioti. Tokių atvejų daugybė. Juodaodis žmogus Amerikoje negali jaustis ramus: nesvarbu, sėdėtų ar vaikščiotų, tylėtų ar kalbėtų – jis vis tiek kels įtarimą, o kartais ir nepaaiškinamą norą susidoroti.