Vitaminai – ar vartojate tinkamus?
Dabar yra tas metas, kai neretas iš mūsų griebiasi vitaminų. Žiema permaininga: tai spaudžia šaltukas ir rizikuojame sušalti, tai atšyla ir tokioje terpėje puikiai tarpsta mikrobai. Tiesa ta, kad vitaminai ne visada padeda gerai jaustis ir būti sveikiems – nes pasirenkame netinkamus arba ne tokią dozę, kokios reikėtų organizmui.
Skirtingais duomenimis, maždaug apie trečdalis žmonių bent kelis mėnesius per metus vartoja kokių nors vitaminų. Dar apie 15 procentų vartoja jų didelėmis dozėmis tikėdamiesi greito rezultato. Tačiau jei vartojate bet ką ar viską iš eilės, tai nepadės. Svarbu atsirinkti, ko ir kiek jums reikia.
Cinkas – gerai savijautai
Cinkas skatina daugintis baltuosius kraujo kūnelius, kurie padeda apsisaugoti nuo virusų ir bakterijų.
Čiaudite ir sloguojate, nors temperatūros (dar) nėra? Gali būti, kad jūsų imuninė sistema nusilpusi ir praverstų šiek tiek jai pagelbėti. Net nedidelis cinko trūkumas gali susilpninti imunitetą, dėl to reikia užtikrinti pakankamą jo kiekį. Cinkas skatina daugintis leukocitus – baltuosius kraujo kūnelius, kurie yra pagrindinė imuninės sistemos dalis ir padeda apsisaugoti nuo virusų ir bakterijų.
Norėdami būti sveikesni, galite vartoti cinko, tik labai svarbu nedaryti to tuščiu skrandžiu. Išgerkite cinko tabletę pavalgę arba valgio metu.
Vitaminas D – sveikatai palaikyti
Vitaminas D taip pat gerina mūsų imuninę sistemą. Kai jo trūksta, padidėja tikimybė peršalti ar susirgti gripu. Bėda ta, kad vitamino D gauname iš saulės (vadinasi, dabar jo gauname mažai) ir tik iš kai kurių maisto produktų: mėsos, kiaušinių, fermentinio sūrio ar riebesnių žuvų. Sveikatos būklei palaikyti reikėtų kasdien gauti net 50 nmol/l vitamino D. Jei jo gauname nepakankamai, vertėtų kurį laiką pavartoti maisto papildų su šiuo vitaminu. Pavyzdžiui, vitaminų C ir D komplekso.
Vitaminai B – ištvermei
Geriate daug kavos, arbatos ar gazuotų gėrimų? Kofeino poreikis gali rodyti, kad jums trūksta energijos. Kitaip tariant, vitaminų B, kurie paverčia maistą į energiją. Jei vitaminų B gauname nepakankamai su maistu, jaučiamės pavargę. Jei norite būti ištvermingesni, naudingiausia būtų vartoti vitaminų B kompleksą. Kadangi šie vitaminai veikia energizuojančiai, vartokite jų pirmoje dienos pusėje.
Ašvaganda – stresui pašalinti
Ši egzotiškai skambanti indiška vaistažolė padeda sumažinti streso hormono kortizolio ir adrenalino kiekį organizme, kurio padidėja esant įvairioms stresinėms situacijoms. Ašvaganda tinkama ir esant PMS, nes ji palaiko hormonų pusiausvyrą ir palengvina simptomus.
Ši vaistažolė veikia gana stipriai ir greitai, todėl ašvagandos vartoti galima, tik jei jūsų kraujo spaudimas nėra žemas.
Jodas – gražesnei odai
Jodas yra puikus antioksidantas, padedantis išspręsti nemažai problemų ir neutralizuojantis laisvuosius radikalus.
Išsausėjusi arba pernelyg riebi veido oda, gausiai slenkantys plaukai ir nuovargis gali būti sutrikusių skydliaukės hormonų rezultatas. Jodas yra svarbus mikroelementas, reikalingas siekiant išvengti hipotirozės. Tai liga, kai dėl kokių nors priežasčių sumažėja kraujyje esančių skydliaukės hormonų kiekis. Jodas yra puikus antioksidantas, padedantis išspręsti nemažai problemų ir neutralizuojantis laisvuosius radikalus, tačiau jei ketinate jo gauti ne (tik) su maistu, bet ir gerti atskirai, rekomenduojame pasitarti su specialistu – netinkamai parinkta jodo dozė gali pakenkti.