Vos 21-erių Klaidas Šiuipys prisijaukino sėkmę: perpratęs „Amazon“ sistemą, pelnė pagarbą verslininkų tarpe

Klaidas Šiuipys/Irmanto Gelūno/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.
Klaidas Šiuipys/Irmanto Gelūno/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2020-05-28 20:00
AA

JAV elektroninės prekybos gigantės „Amazon“ konsultantui, paskyrų administratoriui ir lektoriui Klaidui Šiuipiui – vos 21-eri, tačiau vaikino pasiekimų sąrašas stebina. Su juo užmegzti ryšius siekia rimti, internetine prekyba besidomintys Lietuvos bei užsienio verslininkai, Klaidas jau apkeliavo pusę pasaulio, puikiai išmano daug kam vis dar sudėtingą „Amazon“ sistemą ir greit galės džiaugtis nuosavu butu prestižiniame Vilniaus Žvėryno rajone. Be viso to – Klaidas spėjo padėti „užaugti“ vienam iš tėvų verslų ir net tarnavo kariuomenėje.

„Teko daugybę kartų „daužyti galvą į sieną“, ginčytis su „Amazon“ robotais, kad pasiekčiau norimą rezultatą. Daugelis įsivaizduoja, jog elektroninės prekybos internete sistema veikia tobulai, tačiau ten taip pat yra daug klaidų ir „keistenybių“. Laikui bėgant ėmiau perkąsti algoritmus, pastebėjau, kokių klaidų negalima daryti ir kur, pasinaudojus patirtimi, sutaupyti nemažus pinigus“, – pasakoja vilnietis, atsakomybės ir verslumo išmokęs dar paauglystėje.

Šiuo metu Klaidas dirba su elektroninės prekybos gigante „Amazon“. Rengia virtualius mokymus kaip prekiauti ir vystyti verslą „Amazon“, teikia konsultacijas, administruoja grupę feisbuke. Jo klientų sąraše – Lietuvos ir viso pasaulio verslininkai. Kaip sugauti laimės paukštę ir net nesulaukus 30-ies metų įsigyti savą būstą, pelnyti aplinkinių pagarbą ir gerą vardą verslo pasaulyje?

Klaidai, kada susidomėjai elektronine prekyba?

Viena mano tėčio įmonė užsiima gamyba bei eksportu. Kai jis pradėjo prekiauti per „Amazon“, tėčiui, kaip įmonės direktoriui, pristigo laiko ir jis pasiūlė įmonės e-komercijos pardavimo kanalais užsiimti man. Mane ir sesę tėvai nuo vaikystės labai stipriai skatino imtis iniciatyvos ir visada palaikydavo susidūrus su sunkumais – motyvacijos stoka tikrai negalėjau skųstis. Kartais jaučiausi kaip mažas kačiukas įmestas į vandenį, turėjau išmokti plaukti pats, pagalbos iš šalies sulaukti nesitikėjau. Anksčiau nemokamų pamokų apie prekybą „Amazon“ internete buvo mažai, todėl pagrindinis „žinių šaltinis“, kuriuo rėmiausi, buvo bendra informacija oficialioje paskyroje. Jos tikrai neužteko. Daugelį dalykų teko išsiaiškinti klaidų ir bandymų metodu. Labai džiaugiuosi, kad mokiausi anglų kalbos, kas labai padėjo darbe. Aš kas dieną bendrauju angliškai su klientais, „Amazon“ vadybininkais ar partneriais, nesvarbu, kur jie –  Švedijoje ar Honkonge.

Klaidas Šiuipys/Irmanto Gelūno/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.

Kokius darbus paauglystėje teko dirbti?

Dar mokyklos laikais su sese, kai reikėdavo rengti įvairius projektus, kaip pavyzdžiui mokyklos Kaziuko mugė, iš tėvų pasiskolindavome pinigų „žaliavoms“, o po to turėdavome tuos pinigus grąžinti ir pelną pasilikdavome sau. Skirtingus darbus dirbdavome kiekvieną vasarą. Labai patiko užsiimti šilkografija ant balionų (Klaido tėčiui priklauso kelios įmonės. Viena iš jų – spausdina reklamą ant balionų – aut. past.). Viso proceso teko mokytis pačiam, kadangi darbovietę paliko anksčiau tą daręs darbuotojas – jis man perdavė tik dalį žinių. Buvo labai smalsu pačiam pažinti ir perprasti pakankamai sudėtingą mechanizmą – spaudos staklių veikimo principą. Aš iki šiol tą vasarą prisimenu, kaip įdomiausią savo gyvenime.

Visą laiką norėjau užsidirbti pinigų pats, tad tą dariau nuo mažens. Kai Lietuvoje prasidėjo 2008-ųjų ekonominė krizė, su sese atsisakėme tėvų duodamų kišenpinigių ir ėmėme savaitgaliais ar per atostogas dirbti: prekiauti su močiute mugėse, puošti su mama renginius balionais, ruošti su tėčiu profesionalius fejerverkus.

Klaidas Šiuipys/Irmanto Gelūno/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.

Tavo amžiaus vaikinai dar studijuoja universitetuose, o tu jau vedi specialius mokymus, į kuriuos renkasi rimti verslininkai.

„Amazon“ mokymus organizuoju, nes šioje srityje jau dirbu daugiau nei penkerius metus – nuo 9-os klasės. Verslo pasaulyje esu visą gyvenimą. Mano tėvai buvo labai reiklūs, todėl, kaip jau minėjau, teko dirbti daug daugiau ir geriau, nei dirba kiti įmonės darbuotojai. Reikėjo kažkaip išvengti „sūnelio“ etiketės. Pradžioje turbūt tai ir buvo didžiausia mano motyvacija tobulėti, nenorėjau padaryti tėvams gėdos.

Klaidas Šiuipys/Irmanto Gelūno/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.

Klaidai, koks „FBA Lietuva – Prekyba Amazon“ bendruomenės susitikimų tikslas?

Užmegzti glaudesnius tarpusavio ryšius, kadangi pati bendruomenė yra susibūrusi virtualioje erdvėje, feisbuke. Aš administruoju jos puslapį. Per bendruomenės susitikimus dažniausiai dalijamės patirtimi ir artimiau susipažįstame su bendraminčiais. Renkasi žmonės, kuriems yra aktualu žinoti daugiau apie JAV elektroninės prekybos gigantę, ten suteikiamas galimybes. Daugelis iš jų yra nuolatiniai susitikimų dalyviai.

Minčių pasirinkti kitą profesiją buvo?

Visą laiką tiesiog norėjau produktyviai panaudoti savo žinias. Mokykloje man puikiai sekėsi matematika ir anglų kalba. Labai mėgau įvairiausius testus ir sunkesnes matematines užduotis.

Baigęs mokyklą – įstojau į Vilniaus universitetą matematikos ir informatikos fakultetą ir iškart išėjau savanoriu tarnauti į kariuomenę. Tėvai mane auklėjo patriotiškai, todėl man net nekilo minčių studijų pagalba bandyti išvengti tarnybos. Priešingai, norėjau, kuo greičiau atlikti pilietinę pareigą, kad galėčiau toliau planuoti savo gyvenimą ir karjerą.

Tarnaudamas kariuomenėje nuo „Amazon“ veiklos neatitrūkau, kiekvieną penktadienį vakare susitikdavau su draugais, o šeštadienį bei sekmadienį praleisdavau prie kompiuterio.

Klaidas Šiuipys/Irmanto Gelūno/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.

Dažnas jaunuolis šiais laikais bando išvengti tarnybos kariuomenėje, o čia priešingai – svajojai apie tai nuo 10-os klasės. Kaip vertini įgytą patirtį?

Kariuomenė smarkiai prisidėjo prie mano asmenybės brandos, nes išmokau griežtos disciplinos, bendrauti su skirtingų socialinių sluoksnių žmonėmis ir atlikti komandines užduotis.

Po devynerių ten praleistų mėnesių, grįžau į universitetą, tačiau po pirmo semestro supratau, kad programavimo pasaulis manes visai nevilioja, o į „Amazon“ veiklą buvau tiek pasinėręs, kad paroje tiesiog trūkdavo valandų. Metęs studijas, ramia širdimi galėjau atsiduoti mėgstamai veiklai, o mano klientai dėl to labai apsidžiaugė. Aš galėjau jiems skirti daugiau laiko.

Tėvai neprieštaravo tokiam sprendimui?

Verslo praktikos pradmenis įgijau nuo mažens, nutraukus studijas, laisvo laiko taip ir neatsirado, nes pradėjau aktyviau dalyvauti mokymuose bei konsultuoti klientus, norinčius prekiauti internetinėje platformoje.

Matydami mano užsidegimą ir įsitraukimą, tėvai palaikė ir skatino. Neslėpsiu, net ir šiandien dažnai gaunu iš jų naudingų patarimų, tiek derybų su klientais, tiek verslo taktikos bei strategijos klausimais. Tik pradėjus nuosavą verslą teko išklausyti rimtą tėčio „paskaitą“ apie tai, kas yra reputacija, kaip svarbu laikytis verslo etikos ir... mokėti mokesčius. Džiaugiuosi, kad turėjau bei turiu tokius patyrusius patarėjus savo karjeros pradžioje.

Klaidas Šiuipys/Irmanto Gelūno/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.

Per darbus lieka laiko asmeniniam gyvenimui?

Visuomet mokėjau planuoti, tad laiko tiek draugams, tiek merginai pakanka, nors jie tai išgirdę gal ir nesutiktų. Kadangi mano darbas yra sėdimas, tai stengiuosi rinktis aktyvesnį laisvalaikį. Begioju bei stiprinu savo kūną sporto salėje. Mano hobis, kuriam tikrai norėčiau skirti daugiau laiko, yra povandeninė medžioklė. Kol kas medžioju tik kartą metuose su tėčiu Norvegijoje, bet mielai medžiočiau ir Lietuvoje, jei turėčiau tinkamą kompaniją.

Neatsiejama mano verslo, tuo pačiu ir asmeninio gyvenimo dalis, yra kelionės. Būna tokių mėnesių, kai užsienyje praleidžiu daugiau laiko nei Lietuvoje.

Klaidas Šiuipys/Irmanto Gelūno/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.

Gerbėjų moterų tarpe, turbūt, taip pat netrūksta.

Galbūt, tačiau matydamas tėvų laimingos santuokos pavyzdį, bendrauju tik su viena mergina, nesiblaškau ir neieškau nuotykių.

Susiduri su pavydu iš aplinkinių?

Nežinau, bent jau niekas man atvirai pavydo nerodo. Stengiuosi nebendrauti su žmonėmis, kurių „auros nesutampa“ su mano. Šiaip aš esu ganėtinai uždaras ir daugiausia bendrauju tik su artimiausiais draugais. O kaip žinia, tikri draugai vienas kitam nieko nepavydi, priešingai – džiaugiamės savo pasiekimais,  karjeros pokyčiais ir stengiamės vienas kitą palaikyti.

Priešai, jei tokių yra, neturėtų man pavydėti, nes viską ko aš jau pasiekiau – padariau sąžiningu ir sunkiu darbu, niekam nesu perėjęs „skersai kelio“ ar „ištraukęs kąsnio iš burnos". Konkurentai galbūt manęs ir nemėgsta, bet aš ir nesu tortas, kuris visiems turi patikti.

Klaidas Šiuipys/Irmanto Gelūno/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.

Į įvairius pardavimų mokymus pradedama reaguoti skeptiškai. Kokia tavo pozicija?

Tiek skaitydamas pranešimus, tiek privačiai konsultuodamas verslininkus, pastebėjau, kad visiems kyla tie patys klausimai ir aš atsakymus kiekvieną kartą kartoju iš naujo. Todėl natūralu, kad kilo noras sukurti internetinius video kursus, kuriuos įsigiję mano klientai gautų atsakymus bent jau į 9 klausimus iš 10-ies. Žinodamas, kad anglakalbių rinkoje yra daugybė šarlatanų ir guru, kurie norėdami parduoti savo kursus „kaip uždirbti milijoną per 3 mėnesius Amazone“ žada aukso kalnus, atvirai meluoja ir apgaudinėja žmones, nuo pat pradžių užsibrėžiau tikslą – mano kursai bus sąžiningi ir, svarbiausia, vertingi. Aš nekabinu makaronų, nešvaistau brangaus laiko pasakodamas motyvacines pasakėles, nemokinu gyventi ar kitaip neplaunu smegenų savo klientams. Savo kursuose dėstau tiktai praktinius techninius dalykus.

Kokie produktai „Amazon“ sulaukia didžiausios sėkmės?

Didėjant konkurencijai, elektorinėje platformoje nebeužtenka parduoti prekes žemiausia kaina. Dabar didžiausios sėkmės sulaukia verslininkai, kurie vysto savo prekinį ženklą ir augina auditoriją. Dažnai tokie prekiniai ženklai turi lojalius klientus, kurie padeda prekei pasiekti aukštas organines pozicijas paieškoje, pardavimai ženkliai auga ir plėtra tampa daug lengvesnė.

„Amazon“ platformoje dominuoja nedaug sveriančios prekės, kurių sandėliavimo ir siuntimo mokesčiai yra nedideli. Maži logistikos kąštai leidžia pasiekti didesnį pelningumą.

Kaip pasikeitė verslo sąlygos prekybai  prasidėjus pasaulinei COVID-19 pandemijai?

Pasaulinė pandemija visus verslus vienaip ar kitaip paveikė. Prekiaujantys paklausiomis prekėmis – kaukėmis, muilu, stalo žaidimais, sporto prekėmis ir kitais panašiais dalykais – susiduria su didele paklausa ir gana dažnai tiekėjai nespėja tos paklausos tenkinti. Prekiaujantys ne pirmo būtinumo prekėmis sulaukė nemalonaus siurprizo iš „Amazon“. Net jei jų prekės ir buvo paklausios, papildyti sandėlių jie negalėjo. „Amazon“ uždraudė ne pirmo būtinumo prekių priemimą į savo sandėlius, todėl nemažai verslininkų yra tiesiog priversti išlaukti karantino laikotarpį ir tikėtis, kad po mėnesio ar dviejų prekybos suvaržymai bus panaikinti.

Vilties teikia ir tai, kad nemaža dalis žmonių įprato karantino laikotarpiu apsipirkinėti internete ir pasibaigus pandemijai, tikėtina, kad jie tą darys ir toliau.

Klaidas Šiuipys/Irmanto Gelūno/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.

Kaip karantinas paveikė tavo verslą ir laisvalaikį?

Kadangi likus dviem dienoms iki karantino paskelbimo grįžau iš verslo konferencijos Prahoje – savanoriškai užsidariau trims savaitėms antrame tėvų namo aukšte. Pagaliau galėjau skirti laiko darbui tiek, kiek norėjau. Pradėjau filmuoti naujus kursus, susikūriau „YouTube“ kanalą ir praleidau labai daug laiko bendraudamas su verslo partneriais bei klientais.

Po trijų savaičių saviizoliacijos dvidešimties kvadratinių metrų kambaryje malonu buvo „ištrūkti į laisvę“, todėl dabar neatsiejama mano karantino dalis yra bėgiojimas su šunimi lauke. Kiekvieną dieną nubėgu 5-7 kilometrus. Tokiu būdu šiek tiek prasiblaškau nuo darbo, o ir nuo sėdėjimo sustingusius raumenis pramankštinu.

Nors dabar 80 procentų pajamų gaunu iš savo klientų užsienyje, mielai toliau dirbu ir su Lietuvos verslininkais, juos konsultuoju, organizuoju mokymus, seminarus ir užsiimu kita šviečiamąja veikla.

Kelionėse užsienyje praleidžiu pakankamai daug laiko, kad spėčiau pasiilgti namų, savo lovos, lietuviško maisto, draugų ir artimųjų. Man namai yra ten, kur visada gera sugrįžti, šiandien tai – Lietuva.

Todėl man nekilo jokių abejonių: pirkti būstą ar nuomotis. Neseniai įsigijau butą Žvėryne, kurį dabar įsirenginėju. Labai tikiuosi persikraustyti iki Kalėdų. Norėčiau stebėti Vilniaus naujametinių fejerverkų panoramą savo buto balkone su draugais ir mergina.