Vykstant į neatrastą ir spalvingą Juodkalniją testų neprireiks: gidas pasakoja, ką būtina pamatyti

Juodkalnija / Depositphotos nuotr.
Juodkalnija / Depositphotos nuotr.
Projekto partnerio turinys
Šaltinis: Projekto partnerio turinys
A
A

„Kai žmonės nusileisdavo Tivato oro uoste, jų akyse dažnai matydavau daug klausimų. Jie suprasdavo, kad yra Balkanuose, bet kokia tai šalis dažnam trūkdavo supratimo“, – apie keliautojų dar mažai atrastą Viduržemio regiono perlą – Juodkalniją – pasakoja joje gidu dirbęs Šarūnas Gurskas. Pasak jo, į Juodkalniją dabar geras metas vykti ne tik dėl to, jog turistus šalis įsileidžia be jokių apribojimų – vykstant į šią šalį nebereikia nei testo, nei skiepo – čia pasitinka kvapą gniaužiantys žaliuojantys kalnai, jūrą remiančios uolos, senoviniai miestai, žavintys savita architektūra, bei puikiai turizmui pritaikyti nedideli kurortai.

Lietuviams dar neatrasta kryptis

Juodkalnija – vienas seniausių Europos kraštų, tačiau kaip atskira valstybė šalis yra labai jauna, nepriklausomybę paskelbusi tik 2006 m. Įsispraudusi tarp Europos ir Azijos, Balkanų pusiasalyje, Juodkalnija vilioja įspūdinga gamta, į Adrijos jūrą besileidžiančiais didingais kalnais, gausiu istorijos paveldu ir svetingumu. Pasak didžiausio Baltijos šalyse kelionių organizatoriaus „Novaturas“ gido Šarūno, nors Juodkalnija yra dar daugelio neatrasta atostogų kryptis, ji pateisina visus keliautojų lūkesčius.

„Tam įtakos turi ir kainų panašumas, ir faktas, kad tai turistų dar labai neišnarstyta valstybė, o dabar dar ir tai, kad atvykstant į šią nuostabią šalį, nereikia nei testo, nei skiepo. Ieškodami kažko naujo, keliautojai, pasirinkę Juodkalniją, lieka maloniai nustebę, jog tokioje mažoje šalyje pamato tiek daug. Žmonės džiaugiasi ir tuo, kad juodkalniečiai yra labai malonūs turistams, linkę padėti ir bendrauti – šalyje pavyks susikalbėti tiek anglų, tiek rusų kalbomis“, – sako gidas.

Šarūnui tai asmeniškai viena gražiausių Europos valstybių gamtos ir architektūrinio senamiesčio prasme: „Dirbant gidu Juodkalnijoje mane labai nustebino žmonių geranoriškumas. Atsigaudama po senojo politinio palikimo, šalis eina geru keliu. Jie investuoja į turizmą ir turistų pritraukimą, sudaro sąlygas turistams atvykti ir tikrai daro viską, kad keliautojui būtų gera.“

Juodkalnija / Depositphotos nuotr.
Juodkalnija / Depositphotos nuotr.

Vilioja kraštovaizdis ir klimatas

Anot šalį išmaišiusio gido, Juodkalnija yra ganėtinai maža, bet tuo pačiu itin turtinga savo kraštovaizdžiu. Čia galima išsimaudyti Adrijos jūroje ar pagulėti paplūdimyje, bet tą pačią dieną spėti nuvažiuoti ir į kalnus.

„Šis faktas tokio dydžio šalyje tikrai palieka įspūdį. Visas Juodkalnijos kraštovaizdis yra tiesiog nuostabus. Šią kryptį labiau mėgsta žingeidūs ir keliauti gamtoje mėgstantys žmonės, kurie didesnę atostogų dalį stengiasi pažinti šalį ar net kaimynines valstybes. Žmonės dažniausiai čia atvyksta aktyvioms atostogoms gamtoje, o ne į prabangius, viskas įskaičiuota tipo viešbučius, nors tokių irgi tikrai yra“, – pastebi Šarūnas.

Į šią šalį jis labiausiai rekomenduoja vykti prasidėjus oficialiam turizmo sezonui: „Juodkalnijoje jis prasideda nuo birželio. Iki sezono pradžios yra leidžiamos statybos, pavyzdžiui, šalia esantis viešbutis gali vykdyti remonto darbus, todėl tai gali drumsti jūsų ramybę. Dėl šios priežasties geriausia keliauti į Juodkalniją jau prasidėjus sezonui. Jeigu atsižvelgtume tik į orus – balandžio pabaiga jau yra tinkamas laikas atostogauti, nes oro temperatūra siekia apie 30 laipsnių šilumos. Sezonas Juodkalnijoje tęsiasi iki pat rugsėjo.“

Juodkalnija / Depositphotos nuotr.
Juodkalnija / Depositphotos nuotr.

Kainos primena lietuviškas

Nepaisant to, kad Juodkalnija nepriklauso Europos Sąjungai, į šią šalį patekti nereikia vizos. Be to, šalies valiuta yra euras, tad nereiks rūpintis jos keitimu. Keliautojus džiugina ir tai, kad atostogaujant šioje šalyje netenka išlaidauti.

„Kainos Juodkalnijoje tikrai negąsdina lietuvių – kurortuose ir centrinėse miesto gatvėse už maistą sumokėsite panašiai, kaip valgant kur nors įprastoje lietuviškoje kavinėje. Važiuojant toliau nuo kurortinių miestų, į buvusią sostinę Cetinę ar į Podgoricą, maisto kainos restoranuose yra dar mažesnės“, – sako Šarūnas.

Jis skatina atkreipti dėmesį į susisiekimą: „Juodkalnijoje keliauti automobiliu galima, tik reikia žinoti, kad  kelyje greičiausiai užtruksite ilgiau nei kitose šalyse. Nuo oro uosto Tivate iki vieno populiariausių kurortų Budvos kelias yra vienos juostos, todėl dažnai formuojasi spūstys. Be to, Juodkalnijoje kartais būna sunku pamatuoti keliavimo laiką, nes dažnai keliai vingiuoja serpentinais, tad keliaujant savarankiškai rekomenduočiau apsidrausti ir į kelią leistis anksčiau, kad nepavėluotumėte į skrydį ar kitą vietą, kur svarbu būti laiku.“

Juodkalnija / Depositphotos nuotr.
Juodkalnija / Depositphotos nuotr.

Ką verta pamatyti ir aplankyti?

Šarūnas pasakoja, kad lankantis Juodkalnijoje nuobodžiauti neteks – čia gausu įvairių lankytinų vietų ir pramogų. Anot gido, vienas gražiausių miestelių Juodkalnijoje – Tivatas. „Nors jis neturi išskirtinių architektūrinių paminklų ar gilios istorijos, tačiau yra labai spalvingas ir kupinas įspūdžių. Tivate įsikūręs vienas prabangiausių viešbučių – „Regent Porto Montenegro“. Vietiniai sako, kad Tivatas yra lyg mini Monakas su savo promenadomis, jachtomis, prabangiomis parduotuvėmis, bet tuo pačiu čia nesijausite nepatogiai – šalia prabangos pamatysite ir paprastų kavinių“, – tikina Š. Gurskas.

Gidas pasakoja, kad šalyje galima rasti daug mažų, palei pakrantę išsidėsčiusių kaimelių, kuriuose galima pajusti vietinių gyvenimą: „Aš juos vadinu „kišenėmis“, nes įvažiavus dažniausia būna vos kelios kavinukės, kioskelis ir keli viešbučiai ar apartamentai. Nors pagrindinė veikla tokiuose miesteliuose yra poilsis prie jūros viešbučių teritorijose, ten jautiesi gamtos apsuptyje, visiškoje ramybėje, todėl puikiai pailsi nuo miesto šurmulio.“

Juodkalnija / Depositphotos nuotr.
Juodkalnija / Depositphotos nuotr.

Tarp Šarūno išskiriamų Juodkalnijos lankytinų vietų – ir miestelis Budva, tapęs kone pagrindiniu turistų traukos tašku. Miestelis turi įspūdingą senamiestį, apjuostą gynybine siena, o jo aplinka primena netoliese esančią Kroatijos sostinę Dubrovniką. Į pastarąjį turistai vyksta apžiūrėti įspūdingos senovinės architektūros – mieste net buvo filmuojami įvairūs garsūs televizijos serialai, pavyzdžiui, visame pasaulyje išgarsėję „Sostų karai“.

„Juodkalnijos vizitinė kortelė yra UNESCO saugomas Kotoro miestas. Šis miestas įspūdingas tiek savo vaizdais ir dvelkiančia senove, tiek aplinka, kurioje yra daug muziejų, bažnyčių. Plaukiojant Kotoro įlanka galima pamatyti ir didžiulius kruizinius laivus. Juodkalnijoje taip pat yra giliausias tarpeklis Europoje – Taros kanjonas – kuris tikrai palieka nepamirštamą įspūdį. Važiuojant link šio kanjono taip pat yra Durmitoro nacionalinis parkas su Juoduoju ežeru“ – pamatyti lankomus objektus rekomenduoja Šarūnas. 

Pasiūlymų atostogoms Juodkalnijoje ieškokite https://www.novaturas.lt/poilsines-keliones/juodkalnija-kroatija/tivatas. Lietuvos piliečiai gali be ribojimų atvykti į Juodkalniją – testavimo ir saviizoliacijos reikalavimas netaikomas. Siekiant apsaugoti save ir kitus, kelionių organizatorius „Novaturas“ keliautojams rekomenduoja atlikti COVID-19 tyrimą prieš skrydį ir gauti neigiamą COVID-19 testo atsakymą. Taip pat vykstantiems į Juodkalniją rekomenduojama įsigyti medicininių išlaidų draudimą, dengiantį ir pavojingų ligų, įskaitant sukeltas SARS virusų, gydymo išlaidas. 

Juodkalnija / Depositphotos nuotr.
Juodkalnija / Depositphotos nuotr.