Vyrai kosmetologijoje: būti ar nebūti?
Tiems, kurie galvoja, ar kosmetologija yra ta sritis, kurioje vyrų praktiškai neįmanoma sutikti, galima drąsiai pasakyti – galvokite iš naujo. Jums tuoj pat paprieštaraus patyręs kosmetologas Robertas Kantauskas, savo klientų laukiantis sostinėje įsikūrusioje savo studijoje „Miesto SPA zona“. Grožio srityje vyras dirba beveik 20 metų, yra įvairiausių tarptautinių konkursų dalyvis ir nugalėtojas, pats dėsto kosmetologams Šv. Ignaco Lojolos kolegijoje, o maždaug pusė jo klientų yra vyrai. Grožio industrijoje Robertas įsitvirtinęs taip tvirtai, kad niekur kitur jo neįmanoma įsivaizduoti.
Su Robertu susitinkame jo studijoje pačiame Vilniaus centre. Neslepiu, kad pagrindinė pokalbio priežastis – jo pasirinkta „ nevyriška“ kosmetologo specialybė. Tikiuosi išgirsti istoriją, kaip vyriškį priėmė tradiciškai labai moteriška grožio industrija. Apdovanojęs komplimentu kosmetologas iškart pasiteirauja, kuo prižiūriu odą ir pats pasidalija savo sprendimu – pats naudoja ”Optimum Derma Aciditate” odos priežiūros priemones ir drąsiai jas rekomenduoja savo klientams.
”Visada pats naudoju tai, su kuo dirbu. Šiuo metu dirbu su ”Optimum Derma Aciditate” produkcija, man labai patinka bendrovės įkūrėja ir pradininkė Irena Jokšienė. Dažnai būna taip, kad prisirišu ne tik prie produkto, bet ir prie emocijų, kurias patiriu bendraudamas su žmonėmis. Ireną pažįstu nuo 2007 metų, pamenu testavęs pirmuosius „ODA LT“ produktus, pagamintus būtent vyrams“, - pasakoja Robertas.
Kosmetologijos mokslai – „netyčiukas“
R.Kantauskas yra pirmasis vyras Lietuvoje baigęs kosmetologijos studijas Vilniaus kolegijos Sveikatos priežiūros fakultete.
„Į kosmetologijos studijas patekau atsitiktinai, - juokiasi kosmetologas. - Stojau į rūbų dizainą, bet įstojau į mokamą vietą, o nesinorėjo prašyti tėvų pinigų mokslams apmokėti. Dar pagalvojau, kad nesu toks talentingas, jei neįstojau iš pirmo karto. Atsitiktinai užėjau į centrinius Vilniaus kolegijos rūmus ir... pridaviau dokumentus į kultūros vadybos bei dar kelias specialybes. Labai nesureikšminau situacijos, atsainiai rinkausi studijų kryptis, man nepatiko tik pasiūlyta aplinkos apželdinimo specialybė. Greta stovėjusi mergina pajuokavo, kad kosmetologijoje nėra studijuojančių vyrų – taip ten ir atsidūriau“.
Robertas mielai prisimena trejus studijų metus, kai kosmetologijos viename kurse mokėsi kartu su trisdešimt keturiomis merginomis. Atvirauja, kad su ta mergina, kuri pasiūlė pasirinkti kosmetologiją, bendrauja iki šiol, taip pat gerus santykius palaiko ir su kitomis kurso draugėmis bei džiaugiasi, kad jos atsirado jo gyvenime.
„Kosmetologija į mano gyvenimą atėjo netyčia, bet buvo gana sunku mokytis, nes kai kurių dalykų pagrindų labai trūko. Pripažinsiu – teko pasukti galvą. Kiek save atsimenu, tai beveik visą laiką galvojau – „tuoj mesiu mokslus“. Kodėl nemečiau – nežinau“, - juokiasi Robertas.
Tačiau situaciją nuskaidrino prasidėję praktiniai užsiėmimai, praktikos įvairiuose salonuose. Iš klientės sulaukęs komplimento apie savo plastiškas rankas Robertas „pasidavė“ – pripažįsta, kad tas komplimentas labai pamalonino ir leido suprasti, kad šiame darbe jis gali padaryti gerų dalykų.
Klausiu, kaip Robertas jautėsi, būdamas pirmeivis kosmetologijoje ir dėl to greičiausiai sulaukdamas nemažai dėmesio tiek iš kolegų, tiek iš klientų. Prisiminimai sukelia kosmetologo šypseną – pasakoja studijuodamas atrodęs labai ryškiai, erzinęs aplinkinius savo netradicine išvaizda, tad dėmesio sulaukdavo jau vien dėl to, o ne dėl kosmetologijos.
„Baigęs studijas jau turėjau tris darbo pasiūlymus. Tas suteikė man įkvėpimą, prie pasitikėjimo savimi prisidėjo ir geri klientų atsiliepimai“, - mėgaujasi prisimindamas kosmetologas.
Pradėti darbą tradiciškai moteriška laikomoje srityje jam nebuvo sunku.
„Galvoju, kad esu gimęs po laiminga žvaigžde. Visi atsakymai ir sprendimai man ateina pakankamai lengvai. Galbūt taip yra dėl to, kad į gyvenimą žiūriu pakankamai optimistiškai. Nemėgstu burbėti. Man atrodo, kad gyvenime tiesiog reikia pakelt savo sėdimąją ir daryt dalykus. Jei man trūksta kažkokio įvertinimo, tokiu atveju galvoju, kad aš tiesiog nepakėliau užpakalio, nes tingėjau,“ – dalijasi savo gyvenimo filosofija pašnekovas.
Paslapties šydas vis tik turi būti
Kalbinamas apie skirtumus tarp meistrų moterų ir vyrų Robertas pripažįsta, kad vis tik yra darbų, kurių jis darbe neatlieka. Tai yra antakių korekcijos ar skirtingų kūno zonų depiliacija.
„Kažkada bandžiau teikti ir visas paslaugas, bet moterys kai kurių paslaugų pas vyrą vis tik neina“, - šypsosi Robertas. - Galvoju, kad yra dalykų, kurių vyrai neturi rodyti moterims, o moterys – vyrams. Man atrodo, kad tam tikra paslaptis turi išlikti. Pavyzdžiui, turi atrodyti, kad tu esi natūraliai neplaukuotas arba neplaukuota (juokiasi)“.
Dėl tokios situacijos Robertas nesijaučia nieko praradęs – jam patinka daryti veido ir kūno masažus, taip pat patinka kosmetologijoje vykstantis visas odos problemų sprendimo procesas, kai pamatęs acnę, rozacėją, pigmentaciją ar raukšles kosmetologinėmis priemonėmis pamažu padedi tas problemas suvaldyti.
Svarbiausia – profesionalumas, o ne lytis
Per du dešimtmečius trunkančią kosmetologo darbo praktiką meistras „užsidirbo“ nemenką klientų būrį. Jis sako nejautęs diskriminacijos dėl to, kad yra vyras, nors rinkoje tokia diskriminacija greičiausiai yra.
„Nepasitenkinimo, kad priima kosmetologas-vyras nepatyriau, dažniau jaučiau smalsumą. Bet šiaip svarbiausia, kad meistras savo darbą dirbtų profesionaliai. Svarbu, kad klientas nesijaustų nejaukiai, nepatogiai, kad netyčia neužgautum jo jausmų. Reikia žinoti, kaip prieit prie procedūroms apsilankiusio žmogaus, kaip apklot, kaip apkamšyt, kur atsistot, kad nesimatytų niekas, ko nereikia matyti. To galima išmokti, bet su žmonėmis dirbantis specialistas turi turėti socialinių įgūdžių“, - savo patirtį pasakoja vyras.
Į klausimą, ar šiandien klientai nesistebi, jog kosmetologu dirba vyras, Robertas patraukia pečiais – didžioji dauguma jo klientų yra nuolatiniai, kartu su juo keliaujantys jau 20 metų. Nauji klientai ateina dažniausiai gavę rekomendacijas, jau žinodami, kur ateina, todėl nuostabos nebūna. Bet Robertas su šypsena prisimena situaciją, kuri išsivystė į nedidelį konfliktą. Pas meistrą atėjo žmogus, galvodamas kad užsirašė pas kosmetologę Robertą, o atėjus paaiškėjo, kad jį priims... kosmetologas Robertas. Žmogus tuomet piktai aiškino bendravęs su administratore, nors Robertas užsakymus priima pats ir savo darbotvarkę prižiūri be jokios pagalbos. Tuomet klientas paprašė vadovo telefono numerio. Robertas davęs savo telefono numerį (jis yra ir vadovas, ir administratorius viename asmenyje) tuoj pat greta stovėdamas atsiliepė į kliento skambutį.
„Tai turbūt vienintelis kartas, kai pasielgiau neprofesionaliai. Žmogus tada žadėjo parašyti blogą atsiliepimą, bet aš tegalėjau atsakyti, kad vis tiek nepasikeisiu, nes esu Robertas, o ne Roberta ir man patinka mano lytis“, - juokiasi žinomas kosmetologas .
Vyrai - ištikimesni
Pamažu mūsų kalba pasisuka apie vyrus, kurie lankosi pas kosmetologą. Gal vyrai pas kosmetologą vyrą jaučiasi nejaukiai, patiria didesnį nepatogumą, nei moterys?
„Laikui bėgant žmonės vis labiau atsipalaiduoja, man toks požiūrio lūžis ypač pasijuto apie 2020-uosius metus. Dabar apie 40 proc. mano klientų yra vyrai. Moterys, neįsižeiskit, bet jie yra labai geri ir lojalūs klientai“, - sako Robertas Kantauskas. Jis išduoda paslaptį, kad retai kuris vyras pats imasi iniciatyvos ateiti pas kosmetologą, dažniausiai jį užrašo žmona ar draugė. Bet jei jau vyriškiui paslaugos tiko ir patiko, toks klientas yra pastovus, pas kitą meistrą neemigruoja.
„Moterys mėgsta eksperimentuoti, joms sunkiau įtikti, jos reiklesnės, daugiau supranta. Jei būsi nepasikaustęs kaip specialistas, gali smarkiai nusivilti“, - dalijasi patyrimais meistras.
Tačiau Robertas pripažįsta, kad vyrai kartais vis dar nenoriai pripažįsta besilankantys pas kosmetologą.
„Kartą turėjau įdomų atvejį, kai vienas vyras pasakė man komplimentą, bet taip pat pripažino nenorįs išsiduoti, jog nuolat lankosi pas kosmetologą. Klientas papasakojo sutikęs labai seniai matytą žmogų ir šis jį labai pagyrė, kad gražiai atrodo. Klientas tuomet išsakė man komplimentų dėl darbo efektyvumo, bet neišdrįso pasakyti, kad tai kosmetologo darbo rezultatas. 50-metį jau atšventęs klientas pasigėdijo ir pasakė, kad taip gerai atrodo, nes geria daug vitaminų“, - pasakoja kosmetologas.
Neleidžia save peikti
Su patirtim ir darbo metais Robertui natūraliai atėjo noras dalintis sukauptomis žiniomis – jis dabar dėsto Šv. Ignaco Lojolos kolegijoje. Jis šiandien neslepia – dėstymas suteikia daug smagumo.
„Smagu buvo matyti studentų reakciją, kai jie išvydo dėstytoją vyrą. Man net atrodo, kad mano dėstytojavimas verčia studentus labiau pasitempti. Kadangi daugiausia kosmetologiją studijuoja merginos, tad tam tikro noro pasitempti, pasistengti tikrai jaučiasi. Studijuojančių vaikinų taip pat kartais pasitaiko – pernai buvo vienas, vienas yra ir šių metų laidoje“, - sako Robertas.
Jis pasakoja, jog studentų yra mėgstamas, nes jų niekada nepeikia, nebara, blogai apie juos nekalba. Dar daugiau - pyksta, jei jie patys blogai apie save kalba.
„Visada sakau, kad gyvenime tikrai sutiksite žmonių, kurie apie jus kalbės blogus dalykus, tai bent jau patys apie save nekalbėkit negražiai. Reikia užsiaugint pasitikėjimo šarvus, todėl dėstytojas turi atvesti besimokantį iki žinių ir profesionalumo, tam pasitikėjimas savimi privalomas“, - mokymosi esmę dėsto kosmetologas.
Priemonių derinimas – profesionalumo ženklas
Robertas pasakoja per savo praktiką susiformavęs požiūrį, kad kosmetologai yra tarpininkai tarp kliento ir gydytojo, kai kuriais atvejais galintys padėti išspręsti problemas ir be gydytojo įsikišimo. Kosmetologai tikrai gali išmokyti žmogų veido priežiūros pagrindų, parodo kelią, ką galima padaryti pakankamai paprastomis priemonėmis.
„Dėl to man patinka „Optimum Derma Aciditate“ priemonės – iš jų produktų savo odos rutiną susikurti labai paprasta: užtenka prausiklio, kremo ir serumo. Man patinka jų kokybiški ingredientai, produktų naudojimo protokolai, kuriuose kiekvienas kosmetologas ras erdvės kūrybai. Man patinka darbas su rūgštiniais produktais, tai mane skatina daugiau domėtis, skaityti. Tada tampi profesionalesnis, gali derinti ir sluoksniuoti skirtingus produktus, matyti ir vertinti reakcijas“, - pasakoja Robertas. Savo būseną jis apibūdina maždaug taip – po dvidešimties metų darbo jis vis dar ieško savęs, kaip specialisto, o „Optimum Derma Aciditate“ produktai suteikia laisvę tokioms paieškoms.